معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X

نسل سوم پردازنده های Ryzen AMD پیشرفتی روبه رشد در سرعت ساعت را به ارمغان آورده اند که از یک معمار پردازنده جدید انتظار می رود. این برنامه همچنین مزایای جانبی قابل توجهی عرضه می کند – حافظه های پنهان بسیار بزرگتر و پشتیبانی از PCI Express 4.0_ که برای ارتقاء دهندگان و سازندگان سیستم که به دنبال درجه ای از مقاوم سازی در آینده می باشند، جذاب خواهد بود.  مانند بسیاری از تراشه های AMD ، فاقد گرافیک یکپارچه بوده، اما چندرسانه ای بودن و اورکلاک آسان، آن را جبران می کند، دو ویژگی که برخی از رقبای اینتل آن را ندارند. این مورد بهترین انتخاب برای رایانه های شخصی پذیرفته شده یا سطح ورودی مخصوص بازی است.

مشخصات اندازه

در حال حاضر دو تراشه نسل سوم Ryzen 5 بر اساس آخرین ریزمعماری AMD Zen 2، با نام های Ryzen 5 3600X و Ryzen 5 3600 وجود دارد. که هردو دارای ۶ هسته به همراه پشتیبان چند رشته ای می باشند، به این معنی که هر هسته پردازشگر در یک لحظه توانایی کنترل ۲ رشته ساختار، از کل ۱۲ رشته را دارد. Ryzen 5 3600X تست شده در اینجا یک تراشه ۹۵ واتی با پایه ۳٫۸ گیگا هرتزی و تقویت ساعت ۴٫۴ گیگاهرتز است. همچنین، Ryzen 5 3600 199 دلاری، یک قطعه ۶۵ واتی با پایه ۳٫۶ گیگاهرتزی و تقویت کننده ۴٫۲ گیگاهرتز به بازار خواهد آمد. (Ryzen 5 3400G، یک پردازنده سوم Ryzen 5می باشد، و از نظر فنی قسمتی از نسل سوم است، اما قیمت کمتری دارد و از ریز معماری قدیمی Zen + استفاده می کند.)
این پیشرفت ها، در مقایسه با مشخصات مدل قبل، ناچیز است. همچنین نسل دوم Ryzen 5 2600X یک تراشه شش هسته ای ، ۱۲ رشته ای، ۹۵ واتی است. تفاوت های اصلی آن سرعت پایه ۳٫۶ گیگاهرتز و تقویت ساعت ۴٫۲ گیگاهرتزی می باشد. با این وجود، علاوه بر افزایش کم سرعت ساعت، نسل سوم پیشرفت قابل توجهی در حافظه پنهان دارد: Ryzen 5 3600X دارای حافظه پنهان ۳۵MB سطح ۳ مهمی است، ظرفیتی که با Ryzen 5 3600 به اشتراک گذاشته می شود. این عدد بیش از دو برابر ۱۶MB برای Ryzen 5 2600X و Ryzen 5 2600پیشین است.
هر دو تراشه نسل سوم Ryzen 5 از ترکیب ۲۴ خط پردازنده پایه PCI Express 4.0 و ۱۶ خط تراشه ایجاد شده است. در حال حاضر، پردازنده های نسل سوم Ryzen تنها مواردی هستند که دارای ترکیب PCIe Gen 4 هستند. این مورد توان عملیاتی سریع تر داده را برای درایوهای حالت جامد امکان پذیر می نماید، همچنین می تواند عملکرد کارتهای گرافیکی آینده را بهبود بخشد. اگر قصد نصب PCIe Gen 4 SSD را در ساختار جدید Ryzen 5 3600X دارید، به یک مادربرد نیاز دارید که از PCIe Gen 4 نیز پشتیبانی کند. در غیر این صورت، تقریباً می توانید از هر یک از مادربردهای AM4 انتخاب نمایید، زیرا Ryzen 5 3600X سازگار با نسخه قبل می باشد ( با این وجود ممکن است بعضی بردها پیش از نصب تراشه، به بروزرسانی BIOS نیاز داشته باشند.)

چگونه اینتل مقایسه می کند؟

آخرین تراشه های نسل دهم اینتل هنوز در mainstream desktop در دسترس نمی باشند، بنابراین رقبای اصلی Ryzen 5 3600X این شرکت، پردازنده هایی ازخانواده نسل نهم “Cafe Lake” Core i5 می باشند. این موارد شامل Core i5-9600K ، یک تراشه شش هسته‌ای، که در قیمت ۲۶۳ دلار، تقریباً برابر با Ryzen 5 3600X است، می باشد. سرعت ساعت آن نیز مشابه و دارای پایه ۳٫۷ گیگاهرتز و تقویت کننده ۴٫۶ گیگاهرتز است ودر قدرت مصرفی ۹۵ واتی، برابر است. همچنین مانند قسمت AMD دارای اورکلاک است.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X

اگرچه، Core i5-9600K از PCIe Gen 4 و Hyper-Threading(اصطلاح بازاریابی اینتل برای تولید چند منظوره) پشتیبانی نمی کند، این مورد می تواند هنگام اجرای اپلیکیشن هایی نظیر برنامه های مدرن تولید محتوای چندرسانه ای، که به منظورسود بردن ازتعداد زیاد هسته ها و رشته ها به عنوان یک پردازنده، طراحی شده اند، تأثیر قابل توجهی داشته باشد. همچنین Core i5-9600K دارای حافظه پنهان L3 بسیار کوچک ۹ مگابایتی است. سایز حافظه پنهان برای اپلیکیشن هایی که نیاز به دسترسی سریع به حافظه سیستم دارند، دسته ای که شامل بسیاری از بازی های رایانه شخصی گرافیکی سخت است، مهم می باشد.
اگر در حال ساخت یک رایانه شخصی ازهیچ هستید، توجه داشته باشید بدون راه حل بودن خنک کننده پردازنده مدل Core i5-9600K ، موردی بر علیه آن به شمار می رود. AMD، در جعبه Ryzen 5 3600X یک فن خنک کننده بسیار قوی Wraith Spire را قرار داده است، که احتمالا تمام سرمایش مورد نیازتان برای راه اندازی تراشه، با سرعت ذخیره سازی ساعت خود را فراهم می کند. این حقیقت که Core i5-9600K دارای ذخیره ساز خنک کننده یا گرماگیر نیست، به این معنی می باشد که شما باید برای خرید یک شخص ثالث بودجه اضافی بپردازید ، مگر اینکه یک مورد استفاده نشده داشته باشید.

سایر موارد درج شده

AMD برای کمک به شما برای تنظیم عملکرد Ryzen 5 3600X ، نرم افزار کاربردی Ryzen Master را پیشنهاد می کند که با تمام پردازنده های Ryzen سازگار است. این نرم افزار بسیاری از وظایف، از جمله تنظیم سرعت ساعت و پروفایل حافظه را، بدون نیاز به بوت شدن در BIOSانجام می دهد و نزدیکترین معادل آن اپلیکیشن XMP اینتل است، اگرچه که محصول دوم در درجه اول برای اورکلاک ها در نظر گرفته شده است و من آن را به اندازه Ryzen Master قوی نمی بینم.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X
به علاوهAMD در حال حاضر شامل سه ماه بازی رایگان Xbox Game Pass برای رایانه شخصی با Ryzen 5 3600X می باشد. هر دو Ryzen 5 3600X و Core i5-9600K دارای ضمانت نامه های سه ساله هستند.

عملکرد روزمره عالی

برای قضاوت عملکرد Ryzen 5 3600X ، نتایج را در تست های معیار با چند گزینه جایگزین Ryzen و همچنین چند رقیب قدیمی تر اینتل مقایسه نمودم. که شامل Ryzen 5 3600 و Ryzen 5 2600X با قیمت ۱۴۸٫۴۰ دلار در آمازون است.
همچنین پردازنده های AMD یک درجه بالاتر وپایین تر از Ryzen 5 3600X را گنجانده ام. Ryzen 5 3400G یک تراشه ۱۴۹ دلاری است که دارای هسته های کمتر و TDP پایین تر است، در حالی که Ryzen 7 3700X یک تراشه هشت هسته ای و ۱۶ رشته ای است که برنده انتخاب ویراستاران ما برای بهترین پردازنده اصلی می باشد. بهتر است بودجه خود را نسبت به عملکردی که از پردازنده انتظار دارید افزایش دهید، زیرا پردازنده اغلب مهمترین مؤلفه در ساخت یک رایانه شخصی است.
از آنجا که هنوز Core i5-9600K توسط PCMag آزمایش نشده است، من در عوضیک مورد نمایشی از Core i5-8400 و Core i7-8700K از قدیمی تر را در نظر رفته ام. به قیمت ۳۷۹٫۹۹ دلار در Newegg.
آزمایش Cinebench یکی از بهترین پیش بینی کننده های عملکرد، در عملیاتی با فشرده سازی منابع، همچون ارائه تصویر سه بعدی می باشد. به استثنای Ryzen 7 3700X، همه تازه وارد ها از قبیل Ryzen 5 3600X در آزمون تمام هسته ای Cinebench، بسیارشگفت آور بوده اند، در هنگام اجرای تنها یک هسته اصلی ،Ryzen 5 3600X کندتر از Ryzen 7 3700X و Core i7-8700K عمل می کند.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600Xاگر به نرم افزارهای قدیمی تر تکیه کنید، عملکرد تک هسته ای، که برای CPU های چند هسته ای بهینه نشده است، بسیار مهم است و این منطقه ای است که از ابتدا تراشه های Ryzen در مقایسه با رقبای Intel عقب ماندند. تست رمزگذاری صوتی ما، که از نرم افزار منسوخ شده Apple iTunes استفاده می کند، بررسی دقیق تری از کارایی آزمایش تک هسته ای ارائه می دهد. در این آزمایش، Core i7-8700K یک مزیت واضح را نشان می دهد.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X
در سمت دیگر مجموعه، تست رمزگذاری ویدیویی ما، نگاهی اجمالی بر عملکرد مورد انتظار، دارد و هنگام استفاده از Handbrake ، یک اپلیکیشن منبع باز مدرن که برای مقیاس گذاری با هسته های پردازنده بیشتر و رشته ها طراحی شده است، را پیشنهاد می دهد. نتایج قابل پیش بینی است اما تفاوت ها با Ryzen 5 3600X که ارزان تر از Ryzen 5 3400G می باشد، برجسته تر می باشند.
معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X
هر کاربر رایانه، گاهی اوقات نیاز به فشرده سازی یا خارج کردن فایل ها از حالت فشرده دارد، این کار یک وظیفه فشرده پردازنده می باشد که با معیار ۷-zip شبیه سازی می کنیم. در اینجا، نتایج آزمون تمام هسته ای Cinebench ، با Ryzen 5 3600X سریعتر از همه بدست می آید و بجز Ryzen 7 3700X و Core i7-8700K ، به دقت بازتاب داده می شود.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X

عملکرد بازی ها گاهی اوقات آزاردهنده می شود

در حالی که پردازنده گرافیکی کامپیوتر در بازی های AAA مهمترین عامل تعیین کننده عملکرد آن است، CPU نیز می تواند نقش داشته باشد. این امر به ویژه هنگامی که با وضوح بالا HD (1080p) بازی می کنید، و تلاش می کنید از آخرین فریم در ثانیه استفاده کنید، درست می باشد. در معیارهای بازی های محبوب مانند Far Cry 5 و Hitman: Absolution، Ryzen 5 3600X در مقایسه با پردازنده های گران قیمت تر مانند Intel Core i9-9900K و Ryzen 9 3900Xبا قیمت ۴۹۹٫۹۹ دلار در Newegg بطور قابل توجهی کم کار می شود.
از طرف دیگر ، بعضی بازیها مانند Counter Strike: Global Offensiveبه عملکرد CPU محدود نمی شوند، در این عنوان، تقریباً تمام پردازنده های سطح بالا و اصلی که تست نموده ایم، نرخ فریم آن ها را حدود ۴۰۰fps علامت در ۱۰۸۰p بدست آورده ایم.اگر قصد بازی با رزولوشن ۴k دارید، کارت گرافیک عامل محدود کننده ای است. در Far Cry 5 ، تمام پردازنده ها با رزولوشن تقریباً ۷۰ فریم بر ثانیه در ۴K مدیریت می شوند.

معرفی پردازنده AMD Ryzen 5 3600X
سرانجام، Ryzen 5 3600X یک جایگزین برای پردازنده با کیفیت بالا، از نوعی نیست که انتظار دارید در یک بازی رایانه ای جدی یا ایستگاه کاری ویرایش چندرسانه ای نصب شود. این مورد از نتایج تست POV-Ray و Blender ما کاملا واضح است، که از اپلیکیشن های محبوب تولید محتوا برای شبیه سازی جریان کاری معمولی در استودیوهای بازی و جلوه های بصری استفاده می کنند.


چند تغییر جزئی نیز وجود دارد، اما Ryzen 5 3600X و تراشه های دیگر تقریباً به همان اندازه بخصوص آزمایش Blender عمل می کنند. اگر در حال ساختن یک کامپیوتر شخصی قدرتمند برای انجام این کارها می باشید، شما می توانید روی یک پردازنده بسیار قدرتمند تر مانند Ryzen Threadripper یا Intel Core i9 سرمایه گذاری کنید.

قابلیت های عالی، همراه مشخصات عالی خواهند آمد

پشتیبانی چندرشته ای Ryzen 5 3600X و افزایش سایز حافظه پنهان برای دست یابی به یک عملکرد اصلی بی نقص به آن کمک می کند. در بیشتر موارد، Ryzen 7 3700X اندکی از عملکرد آن فراتر می رود، به همین دلیل Editors’ Choice ما را، برای بهترین پردازنده اصلی نگه می دارد. اگر نمی خواهید ۸۰ دلار حق بیمه Ryzen 7 3700X را بپردازید، Ryzen 5 3600X یک گزینه عالی است.
تنها سازندگان رایانه های شخصی که احتمالاً باید از Ryzen 5 3600X دوری کنند، گیمرها یا سازندگان محتوایی می باشند که روند کار، آنها را به منابع محاسباتی ارضا نشدنی فرا می خواند. اگر واقعاً قصد دست یابی به سریع ترین نرخ فریم را دارید، ارزش سرمایه گذاری بیشتر در Ryzen 9 کارآمد، یا Core i9 را دارد. از طرف دیگر، اگر یک گیمر عادی باشید که به یک پردازنده گرافیکی گسسته علاقه مند نمی باشد، نیاز به یک CPU با یک پردازنده گرافیکی توانمند مانند Ryzen 5 3400G خواهید داشت.

درنهایت، دلیل شما برای خرید یک پردازنده جدید مهم نیست ، سرو کله زدن با پشتیبانی مادربرد سازگار با نسخه قبلی Ryzen 5 3600X که از استاندارد فوق پیشرفته PCIe 4.0 استفاده می کند، دشوار است. رقابت اینتل در حال حاضر فاقد ویژگی آخر بوده و با پشتیبانی چند لایه خود، این مقیاس ها را حداقل در نگاه علاقه مندان به آینده به نفع Ruzen 5 3600X ، اثبات می کند.

 

 

منبع : PCMAG

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

10 راه برای تقویت سیگنال Wi-Fi

ج نوامبر 29 , 2019
10 راه برای تقویت سیگنال Wi-Fi برای تقویت سیگنال بی سیم از روتر، گسترش و بهینه سازی پوشش Wi-Fi و سرعت بخشیدن به گشت و گذار خود، این پیشنهادات سریع را بررسی کنید. وب گردی آهسته در ربات جستجوگر، عدم توانایی در جریان، افت سیگنالهای Wi-Fi، مناطق مرده بی سیم […]
10 راه برای تقویت سیگنال Wi-Fi