اورکلاک چشمگیر گرافیک‌های AMD RX 6800

اورکلاک چشمگیر گرافیک‌های AMD RX 6800

قابلیت اورکلاک فراتر از مرز ۲٫۵ گیگاهرتز در ادامه به اورکلاک چشمگیر گرافیک‌های AMD RX 6800 می پردازیم

فروش کارت گرافیک Radeon RX 6800 شرکت AMD از فردا شروع می‌شود (به همراه مدل ۶۸۰۰ XT) و به گفته بعضی از منابع قابلیت اورکلاک آن بسیار زیاد است که این موضوع باعث ایجاد هیجان زیادی شده (بخصوص با توجه به اینکه پیش از این خبرهایی درباره قابلیت اورکلاک این کارت گرافیک شنیده بودیم که حالا این خبر جدید آن را تایید می‌کند).

این بار CapFrameX (یک ابزار بنچمارکینگ) نتایج اورکلاک RX 6800 را در توئیتر منتشر کرده و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، سرعت کلاک این پردازنده تا ۲۵۳۲ مگاهرتز (به طور میانگین و در حالت حداکثر به ۲۵۵۳ مگاهرتز) می‌رسد.

 

سرعت کلاک فوق العاده‌ی Big Navi که اشک Nvidia را در می‌آورد. میانگین ۲۵۳۲ مگاهرتز، دمای کار ۶۰ درجه سانتی گراد. دمای کور جی‌پی‌یو پایدار.

نکته جالب اینجاست که حتی با حرکت سرعت کلاک به بیش از ۲٫۵ مگاهرتز باز هم ثبات سیستم حفظ شده و دمای آن در حالت میانگین روی ۶۰ درجه سانتی گراد باقی مانده و در اوج به ۶۳ درجه سانتی گراد می‌رسد که با توجه به فشار شدید روی این سخت‌افزار بسیار قابل توجه است. مصرف برق (برای جی‌پی‌یو) به طور میانگین ۲۰۸ وات و در اوج ۲۶۹ وات است.

سایت Tom’s Hardware که به این توئیت دسترسی پیدا کرده این احتمال را عنوان کرده که ممکن است کارت گرافیک Big Navi با سیستم خنک کننده مایع کار کند اما در ادامه این رشته توئیت CapFrameX عنوان کرده که از اطلاعات بورد و کولر مرجع استفاده شده است.

شایعات قبلی

مثل همیشه باید نسبت به گمانه زنی‌هایی که پیش از رونمایی رسمی از محصول منتشر می‌شود، محتاط بود اما آنچه که اعتبار بیشتری به این شایعه می‌دهد این است که پیش از این هم از منابع مختلف شنیده بودیم که کارت‌های Big Navi واقعاً قادرند به سرعت ۲٫۵ گیگاهرتز برسند.

اواخر هفته پیش Raichu در توئیتر خبر از فراتر رفتن سرعت کلاک ۶۸۰۰ XT از ۲٫۵ گیگاهرتز داد و یک منبع شناخته شده دیگر به نام Patrick Schur هم نتایج مشابهی درباره قابلیت اورکلاک purported Asus ROG Strix RX 6800 XT منتشر کرد.

البته نباید خیلی درباره این سرعت کلاک هیجان زده شده چون حتی در صورت واقعی بودن این اعداد و ارقام نمی‌توان آنها را متناسب با افزایش سطح کارایی دانست. در رابطه با کارایی کارت گرافیک، معمولاً سرعت کلاک خیلی مهم نیست و ممکن است با افزایش سرعت کلاک و رساندن آن به مرز ۲٫۵ گیگاهرتز لزوماً کارایی و سرعت گرافیک هم به همین اندازه افزایش پیدا نکند.

با این حال Raichi، منبع بیشتر اخبار اخیر در رابطه با سرعت کلاک می‌گوید سطح کارایی ۶۸۰۰ XT اورکلاک شده نزدیک به RTX 3090 است. البته موضع رسمی AMD این است که این کارت رقیب RTX 3080 محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه قرار است گرافیک‌های RX 6800 و  ۶۸۰۰ XT فردا رونمایی شوند، به زودی اطلاعات بیشتری درباره عملکرد و آمار واقعی گرافیک‌های Big Navi در دسترس ما خواهد بود و حتماً بررسی جامع و کاملی از آنها خواهیم داشت

 

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

پست بعدی

ظاهراً Rest mode پلی استیشن 5 باعث خراب شدن اطلاعات سیو و کرش کردن کنسول می‌شود

ش نوامبر 21 , 2020
ظاهراً Rest mode پلی استیشن ۵ باعث خراب شدن اطلاعات سیو و کرش کردن کنسول می‌شود اما یک آپدیت جدید برای حل این مشکل منتشر شد قابلیت Rest mode در PS5 یکی از امکانات بسیار مفید آن است که به کاربران امکان می‌دهد بازی را از همان جایی که ترک […]
ظاهراً Rest mode پلی استیشن 5 باعث خراب شدن اطلاعات سیو و کرش کردن کنسول می‌شود