شفاف سازی شرکت وسترن دیجیتال درباره هاردهایی که در آن از تکنولوژی SMR استفاده شده است

شفاف سازی شرکت وسترن دیجیتال درباره هاردهایی که در آن از تکنولوژی SMR استفاده شده است

هفته گذشته خبر جدیدی منتشر شد مبنی بر اینکه در برخی هاردهای تولید شرکت‌های وسترن دیجیتال، سامسونگ و توشیبا بدون اطلاع مشتریان از تکنولوژی Shingled Magnetic Recording (به اختصار SMR) استفاده شده است. این مسئله برای برخی مشتریان که از هاردهای WD Red در آرایه‌های RAID دسکتاپ یا محیط NAS استفاده کرده بودند مشکل آفرین شد – در صورت ایجاد مشکل برای هارد، اگر قرار باشد هارد SMR جایگزین طراحی CMR شود، ممکن است امکان تعمیر کنترلر RAID وجود نداشته باشد – و برخی کاربران هم خبر از بروز مشکلاتی دادند. در این مقاله به بیان جزییات شفاف سازی شرکت وسترن دیجیتال درباره هاردهایی که در آن از تکنولوژی SMR استفاده شده است، می پردازیم.

دلیل اینکه طراحی CMR بهتر از طراحی SMR در نظر گرفته می‌شود این است که در SMR شیارها بسیار نزدیکتر به هم هستند. این شرایط تاثیری بر سرعت خواندن ندارد اما تاثیر قابل توجهی بر نوشتن دارد. HDD برای نوشتن روی یک شیار باید عملیاتی انجام دهد که معادل با یک چرخه program/erase در هارد SSD است که اجرای آن روی یک HDD معمولی به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد و تاثیر قابل توجهی بر کارایی این هاردها از نظر نوشتن اطلاعات دارد.

شفاف سازی شرکت وسترن دیجیتال درباره هاردهایی که در آن از تکنولوژی SMR استفاده شده است
وسترن دیجیتال در یک مقاله طولانی راجع به مزایای SMR توضیح داده اما به این نکته اشاره نکرده که وقتی مشتریان این شرکت قصد جایگزینی هارد CMR با هارد SMR که این شرکت به عنوان یک جایگزین مناسب به آنها فروخته را دارند، آرایه RAID آنها با مشکل روبرو می‌شود.
لازم به ذکر است که هاردهای SMR در سیستم‌های مدرن خوب کار می‌کنند و اگر مدل کار شما به صورتی نیست که دائماً نیاز به نوشتن اطلاعات داشته باشید، ممکن است برای شما مناسب باشند. استفاده از SMR به جای CMR در یک هارد بکاپ واحد مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند اما وسترن دیجیتال این هاردها را فقط برای این کاربرد نمی‌فروشد.

شفاف سازی شرکت وسترن دیجیتال درباره هاردهایی که در آن از تکنولوژی SMR استفاده شده است

فروش هارد SMR در لاین محصولات WD Black اقدام نادرستی بوده چون وقتی وسترن دیجیتال برندسازی خودش بر اساس رنگ را شروع کرد، قرار بود هاردهای WD Black بالاترین رتبه را داشته باشند و فقط خانواده Velociraptor از آن جلوتر باشد. اما وسترن با قرار دادن SMR در این گروه به نوعی تایید کرده که از وقتی هارد SSD بسیار پرکاربرد و متداول تر از قبل شده، عملکرد هارد جزء رده‌های پایین قرار می‌گیرد. در این گروه WD10SPX عملکرد متفاوتی دارد و WD5000PLX، ۳۲۰۰LPLX و ۲۵۰۰LPLX کاملاً معمولی هستند.
استفاده از تکنولوژی SMR منجر به افزایش ظرفیت و کاهش مصرف برق می‌شود و با همان تعداد پلاتر ظرفیت بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد. قطعاً ممکن است این شرایط برای برخی بازارها مناسب باشد اما مشکل اینجاست که چنین قطعاتی بی دلیل وارد لاین محصولات این شرکت نشدند. بدیهی است که این شرکت تصمیم گرفته یک تکنولوژی را جایگزین تکنولوژی قبلی کند و به مشتریان درباره این تغییر اطلاع رسانی نکند. حداقل در رابطه با لاین WD Red شواهدی هست که نشان می‌دهد این تغییرات به اندازه کافی مورد ارزیابی قرار نگرفته اند.
قطعاً همه ما از اینکه شرکت وسترن دیجیتال تصمیم گرفته در رابطه با محصولات خودش شفافیت داشته باشد، خوشحال هستیم. این شرکت باید همزمان با عرضه محصولات جدید نمودارها و اطلاعات وبسایت‌های خود را بروزرسانی کند تا مشتریان در جریان باشند که دقیقاً چه محصولی را خریداری می‌کنند. استفاده از SMR به جای CMR مشکلی ندارد اما مشکل، عدم اطلاع رسانی به کاربران درباره تفاوت این تکنولوژی‌هاست.
تا زمانی که شرکت وسترن دیجیتال به اطلاع رسانی و شفاف سازی درباره محصولات خود بخصوص هاردهای SMR ادامه بدهد ما هم مشکلی با معرفی و توصیه محصولات وسترن دیجیتال نخواهیم داشت.

 

 

منبع : Extremetech

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

پست بعدی

دورنمای شهرهای هوشمند و چالش های پیش رو

س آوریل 28 , 2020
دورنمای شهرهای هوشمند و چالش های پیش رو ساختار شهرهای هوشمند زندگی بهتری را از طریق ارتباطات داخلی دیجیتال برای توده مردم فراهم می‌آورد و منجر به افزایش کارایی و دسترس پذیری در شهرها می‌شود. در این مقاله سعی داریم به صورت اجمالی دورنمای شهرهای هوشمند و چالش های پیش […]
دورنمای شهرهای هوشمند و چالش های پیش رو