محققین یک تکنولوژی شارژ با استفاده از عرق انسان ساختند

محققین یک تکنولوژی شارژ با استفاده از عرق انسان ساختند

وقتی در رابطه با انرژی‌های تجدید پذیر صحبت می‌شود، کمتر کسی به چیزی مثل عرق انسان فکر می‌کند اما به نظر می‌رسد این فرایند طبیعی بدن انسان قادر به نیرو بخشیدن به ابزارهای رهگیری فیتنس و حتی ساعت هوشمند است. محققین دانشگاه Glasgow در اسکاتلند تکنولوژی ساختند که می‌تواند از عرق انسان برای جایگزینی باتری‌های سنتی در این دستگاه‌ها استفاده کند.

محققین یک تکنولوژی شارژ با استفاده از عرق انسان ساختند

این سیستم با جمع آوری عرقی که بدن به صورت طبیعی ایجاد می‌کند کار کرده و باعث می‌شود یون‌های داخل عرق با پلیمرهای این تکنولوژی واکنش نشان داده و منجر به ایجاد برق شوند.محققین برای آزمایش این تکنولوژی یک نوار کوچک حاوی این سلول‌ها به مچ دونده‌ها بسته و از آنها خواستند ورزش کنند. این سلول توانست چراغ‌های LED را روشن کند و این نشان می‌دهد که این سلول به خوبی کار می‌کند و از نظر تئوری می‌توان مقیاس آن را افزایش داد.

چطور می‌توان در دنیای واقعی از این تکنولوژی استفاده کرد؟

طبق نتایج این آزمایش می‌توان گفت که این تکنولوژی کار می‌کند اما به نظر نمی‌رسد برق تولیدی آن به اندازه ای باشد که بتوان آن را جایگزین شارژ دستگاه به روش سنتی کرد. در عوض این تکنولوژی می‌تواند مکمل شارژ استاندارد شود یعنی با استفاده از آن کمتر نیاز به شارژ گجت یا ساعت هوشمند خودتان به روش سنتی خواهید داشت. این تکنولوژی برای ابزارهای رهگیری تناسب اندام مناسب به نظر می‌رسد چون معمولاً آنها را حین فعالیت (و تعریق) استفاده می‌کنیم ولی امکان کار کردن آن در ساعت‌های هوشمند هم وجود دارد.

هنوز مشخص نیست که آیا این تکنولوژی در گجت‌های دنیای واقعی استفاده خواهد شد یا خیر اما احتمالاً به این زودی شاهد استفاده از آن نخواهیم بود چون همواره شاهد شنیدن خبرهایی هستیم که نشان می‌دهد دانشمندان تکنولوژی‌هایی ساختند که منجر به تحولی انقلابی در محصولات می‌شود مثل لنز دوربین فوق العاده نازک برای گوشی هوشمند یا باتری‌های گرافین  که ماندگاری شارژ فوق العاده زیادی دارند اما لزوماً همیشه این تکنولوژی‌ها در محصولاتی که خریداری می‌کنیم، پیاده سازی نمی‌شوند.

با این حال ساعت‌های هوشمند و ابزارهای فیتنس مجهز به تکنولوژی عرق می‌توانند بسیار مفید باشند هم برای کاربردهای روزمره جهت شارژ کردن مکرر دستگاه‌ها و هم برای کاهش اثرات محیط زیستی ناشی از مصرف باتری و انرژی برق. امیدواریم که به زودی شاهد استفاده گسترده از این تکنولوژی باشیم.

 

 

منبع : Techradar

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =

پست بعدی

احتمالاً PS5 یک دستیار صوتی خواهد داشت که به برنامه ریزی برای بازی کمک می‌کند

س مه 12 , 2020
احتمالاً PS5 یک دستیار صوتی خواهد داشت که به برنامه ریزی برای بازی کمک می‌کند حدوداً در یک سال گذشته شاهد افزایش پرونده‌های ثبت اختراع از سوی تیم‌های پلی استیشن سونی بودیم که همه آنها نشان می‌دهد این گروه در حال کار جهت ایجاد یک دستیار صوتی برای کنسول بازی […]
احتمالاً PS5 یک دستیار صوتی خواهد داشت که به برنامه ریزی برای بازی کمک می‌کند