پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز ۷ دیگر در معرض خطر قرار ندارند

پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز ۷ دیگر در معرض خطر قرار ندارند

کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز ۷ در معرض یک آسیب‌پذیری روز صفر بودند اما حالا یک پچ برای این آسیب‌پذیری منتشر شد پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز ۷ دیگر در معرض خطر قرار ندارند

از کاربران اپلیکیشن زوم که از سیستم عامل‌های قدیمی تر استفاده می‌کردند، خواسته شده فوراً یک پچ امنیتی جدید را دانلود و نصب کنند تا از حمله به دستگاه‌های خودشان توسط هکرها پیشگیری کنند.

این پچ پس از آن منتشر شد که هفته گذشته یک آسیب‌پذیری امنیتی مهم در این اپلیکیشن پیدا شد که می‌توانست روی میلیون‌ها دستگاه تاثیرگذار باشد.

این آسیب‌پذیری روز صفر مربوط به اپلیکیشن زومی بود که روی ویندوز ۷ یا سیستم عامل‌های قدیمی تر اجرا می‌شد.

محققان شرکت امنیت سایبری ACROS Security در اسلوونی هفته گذشته خبر از وجود یک نقص امنیتی در نرم‌افزار محبوب زوم دادند که هکرها می‌توانستند با استفاده از آن کنترل کامپیوترهایی که از نسخه قدیمی تر ویندوز استفاده می‌کنند را تحت اختیار بگیرند.

پس از آن یک محقق ناشناس با وبسایت ۰patch که در حوزه امنیت سایبری فعالیت می‌کند تماس گرفت و به جای زوم موضوع را به اطلاع این وبسایت رساند. ۰patch هم برای حل این مشکل یک “میکروپچ” منتشر کرد تا وقتی که خود زوم راهکاری برای آن ارائه کند.

۰patch در یک پست وبلاگی نوشته: “ما بر اساس خط مشی‌های خودمان این میکروپچ را به صورت رایگان در اختیار همه قرار می‌دهیم تا وقتی که خود زوم این مشکل را حل کرده یا تصمیم بگیرد که آن را حل نکند. برای به حداقل رسیدن احتمال سوء استفاده در سیستم‌هایی که از راهکار ۰patch استفاده نمی‌کنند، ما جزئیات این آسیب‌پذیری را منتشر نمی‌کنیم تا وقتی که خود زوم به این مسئله رسیدگی کند یا به نوعی جزئیات این آسیب‌پذیری در دسترس همه قرار بگیرد.”

زوم ویندوز ۷

پس از این اتفاق، زوم هم در دهم جولای یک نسخه جدید از این نرم‌افزار منتشر کرد که به گفته این کمپانی حاوی پچی برای رفع این آسیب‌پذیری بود و اعلام کرد که این نسخه باعث “رفع مشکل امنیتی می‌شود که بر کاربران ویندوز ۷ و نسخه‌های قدیمی تر تاثیرگذار بود.”

ACROS Security اعلام کرده هر کسی که بتواند از این آسیب‌پذیری سوء استفاده کند قادر به دسترسی به فایل‌ها روی کامپیوتر هک شده و حتی در اختیار گرفتن کنترل کل دستگاه خواهد بود.

در سال‌های اخیر شرکت مایکروسافت سعی کرده کاربران ویندوز ۷ را تشویق به نصب نسخه‌های جدیدتر این سیستم عامل کند اما با وجود ارائه آپگریدهای رایگان برای ویندوز ۱۰، موفقیت چندانی در این زمینه حاصل نشده است.

این کمپانی اعلام کرده بود که از ژانویه ۲۰۲۰ پشتیبانی از ویندوز ۷ را به پایان می‌رساند یعنی هیچ پچ و آپدیت امنیتی برای آن منتشر نخواهد شد.

این یعنی خطاها یا مشکلاتی که در این نرم‌افزار مشاهده می‌دهند، دیگر رفع نخواهند شد و آسیب‌پذیری‌های امنیتی احتمالی برای همیشه در ویندوز ۷ باقی خواهند ماند چون بعید است که مایکروسافت آنها را رفع کند مگر اینکه بسیار وخیم باشند.

خیلی از سازمان‌های بزرگ مثل NHS هنوز هم روی بسیاری از دستگاه‌های خودشان از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند و مایکروسافت به آنها امکان داده که برای دریافت پشتیبانی تخصصی هزینه اضافه پرداخت کنند.

یکی از سخنگویان زوم در بیانیه ای اعلام کرد: “زوم تمام گزارشاتی را که در رابطه با آسیب‌پذیری‌های امنیتی دریافت می‌کند، با جدیت پیگیری می‌کند. ما امروز صبح گزارشی درباره مشکلی دریافت کردیم که بر کاربران ویندوز ۷ و نسخه‌های قدیمی تر تاثیر گذار است. این مشکل را تایید می‌کنیم و در حال تلاش برای رفع مشکل در اسرع وقت هستیم.”

این اولین نقص امنیتی پیدا شده در زوم نیست. این اپلیکیشن در سال ۲۰۲۰ به دلیل افزایش حجم دورکاری در اثر شیوع ویروس کرونا محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

افزایش محبوبیت و کاربرد این اپلیکیشن چیزی نبود که خیلی از کمپانی‌ها آن را تجربه کرده باشند و مجرمین سایبری هم سعی می‌کنند از آن سوء استفاده کنند. پس از بروز چند مشکل مهم، Eric S. Yuan مدیر عامل این کمپانی وعده داد که از این به بعد شفافیت بیشتری خواهد داشت و در ماه آوریل خبر از توقف ۹۰ روزه عرضه تمام امکاناتی داد که به حریم خصوصی، امنیت یا ایمنی ارتباطی ندارند – هر چند ابتدای این ماه این ضرب الاجل به پایان رسید.

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

پست بعدی

شباهت کاور بازی های ایکس باکس سری ایکس با نسل قبل

ی جولای 19 , 2020
شباهت کاور بازی های ایکس باکس سری ایکس با نسل قبل شاید هنوز قیمت دقیق یا تاریخ رونمایی از ایکس‌باکس سری ایکس مشخص نباشد اما کاور (box art) بازی‌های کنسول نسل جدید مایکروسافت رونمایی شد – که البته قبلاً آن را پیش بینی کرده بودیم.شباهت کاور بازی های ایکس باکس […]
شباهت کاور بازی های ایکس باکس سری ایکس با نسل قبل