کووید ۱۹ هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است

کووید ۱۹ هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است

به گفته شرکت نت‌ایندکس احتمالاً ویروس کرونا باعث مختل شدن اینترنت جهانی نمی‌شود اما ممکن است شرایط برای اینترنت خانگی امریکا و شبکه موبایل ۳G بریتانیا متفاوت باشد.

کووید 19 هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است
طبق داده‌های به دست آمده از چین و ایتالیا که توسط شرکت OoklaSpeedtest. تحلیل شده، ممکن است بار ناشی از ویروس کرونا باعث ایجاد مشکلاتی برای زیرساخت اینترنت امریکا شود اما بالاخره شرایط بهبود پیدا می‌کند. در نتیجه انتظار نمی‌رود که در حال حاضر بتوانید کارهای مدرسه یا اداری خودتان را به صورت روان و بدون مشکل انجام دهید.
Ookla داده‌های مربوط به عملکرد اینترنت در چین، ایتالیا و امریکا را طی چند هفته اخیر تحلیل کرده است. در هوبئی چین قرنطینه عمومی از ۲۲ و ۲۳ ژانویه شروع شد اما کاهش سرعت اینترنت از حدود ۱۳ ژانویه شروع شد. در ایتالیا قرنطینه از نهم مارس شرو شد و کمپانی Ookla در همان هفته شاهد افت قابل توجه سرعت در استان لمباردی و کل این کشور بود.

کووید 19 هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است
همانطور که مشاهده می‌شود تاثیر ویروس کرونا بر اینترنت صرفاً به افت سرعت محدود بوده و باعث قطع کامل شبکه اینترنت نشده است. شبکه‌ها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند و صرفا تحت فشار و بار کاری قرار گرفته اند. بخصوص این شرایط برای شبکه‌های امریکایی برقرار است.
این خبر برای امریکایی‌ها خبر خوبی است. اما در چین افت سرعت اینترنت قبل از شیوع ویروس کرونا شروع شد که ظاهراً دلیل آن به تعطیلات سال نوی چینی و برگشتن مردم به منازل برای گذراندن تعطیلات و استراحت برمی گردد.
زیرساخت شبکه‌های خانگی مخصوصاً برای ساعت ۸ عصر طراحی شده که همه در این زمان مشغول انجام بازی و مشاهده فیلم و سریال‌های نت فلیکس هستند. اگر این شبکه قادر به مدیریت این بار ترافیک باشد انتظار می‌رود در زمینه کار با کنفرانس‌های Zoom هم با مشکل خاصی روبرو نشوید. ممکن است برای استفاده از اینترنت با مشکلاتی روبرو شوید اما بعید است که در رابطه با اینترنت خانگی چنین مشکلی وجود داشته باشد.

ضعف شبکه ۳G

در عین حال شبکه‌های موبایلی اصلی در بریتانیا به دلیل آنچه که شرکت O2 فشار ناشی از کار کردن افراد از منزل ذکر کرده دچار مشکلاتی شدند.
اطلاعات چندانی در رابطه با شبکه‌های بریتانیا در دسترس نیست اما در امریکا شرکت‌های مخابراتی وایرلس چند سالی است که به دلیل حرکت به سمت شبکه‌های ۴G ظرفیت صوتی شبکه ۳G را کاهش داده اند. در نتیجه حالا به کاربران توصیه شده که در تنظیمات شبکه گوشی گزینه advanced calling یا voice-over-LTE را فعال کنند.
ممکن است در صورت افزایش تماس‌های صوتی ۳G و ۲G در امریکا این شبکه‌ها هم به دلیل بار ایجاد شده از دسترس خارج شوند. چون هیچ وقت شاهد استفاده از شبکه ۴G به عنوان شبکه اصلی اینترنت خانگی به صورت انبوه نبودیم (و طرح‌های اینترنتی به صورتی طراحی شده اند که از انجام این کار پیشگیری کنند). در حال حاضر T-Mobile از ظرفیت انبوه طیف ۶۰۰ مگاهرتزی استفاده می‌کند که از شرکت‌های همکار قرض گرفته اما این بحران قطعاً یک آزمایش مهم برای شبکه‌های دیتای موبایل است.

مشکل اصلی خطوط اینترنت نیست بلکه طرح‌ها و اپلیکیشن‌ها است

مشکل اصلی در امریکا خطوط اینترنت نیست بلکه طرح‌های اینترنت و فقر است. هر چند از نظر تئوری بیشتر امریکایی‌ها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند اما گزارشی که مایکروسافت در آوریل ۲۰۱۹ منتشر کرد نشان داد که نیمی از امریکایی‌ها از اینترنتی با سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه یا بیشتر استفاده نمی‌کنند.

کووید 19 هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده استاین مشکل هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی وجود دارد. طبق نظرسنجی US Census American Community Survey 35 درصد از خانوارهایی با درآمد کمتر از ۲۰ هزار دلار در منطقه کوئینز نیویورک اینترنت ندارند. کم هزینه ترین طرح اشتراک اینترنت Spectrum Cable سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد اما قیمت آن ۵۰ دلار در ماه است. یک طرح دیگر موسوم به Lifeline هم موجود است اما تبلیغات چندانی برای آن انجام نشده و اثبات کیفیت آن نیاز به مستندات بیشتری دارد.
برخی ISPهای کابلی از جمله Spectrum و Comcast Xfinity سرویس اینترنت رایگان ۶۰ روزه برای خانواده‌هایی که دانشجوی کالج یا پیش دانشگاهی دارند، ارائه می‌دهند.
هر چند خطوط اینترنت همراه کاملاً آماده هستند اما ممکن است اپلیکیشن‌ها آمادگی لازم را نداشته باشند. تعداد کمی از اپلیکیشن‌های ویدیو چت واقعاً نظیر به نظیر هستند و بیشتر آنها دارای سرورهای مرکزی هستند که کارهایی همچون آدرس یابی، روتینگ و اندیس گذاری را انجام می‌دهند که اسکایپ، زوم و گوگل میت از جمله این اپلیکیشن‌ها هستند. شرایط حال حاضر باعث شده که این سرورها تحت آزمایش‌هایی قرار بگیرند که پیش از این هیچ وقت تجربه آن را نداشتند. ارائه دهندگان اپلیکیشن‌ها اعلام کرده اند که می‌توانند سرورهای آنلاین جدیدی عرضه کنند.
در نتیجه انتظار می‌رود که بار کاری ناشی از ترافیک این روزها باعث ایجاد فشار بر روی سرورها و ایجاد مشکلاتی برای دسترسی به اینترنت شود.

 

 

 

منبع : PCMAG

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دانلود ابزارها و نرم افزارهای SSK

د مارس 23 , 2020
دانلود ابزارها و نرم افزارهای SSK دانلودهای مربوط به محصولات هوشمند (Windows Application for Z300 Wireless Cast(SSKAirShow SW001 Firmware CloudageV10_6_81_0 Establish a Connection between SSKCloud Device and Smart TV Establish a connection between SSKCloud Device and Amazon Fire Stick Via Kodi How to format hard drive under Mac & Windows […]
دانلود ابزارها و نرم افزارهای SSK