تکنولوژی ارتقای کارایی هوشمند AMD برای محصولات اینتل و Nvidia هم قابل استفاده خواهد بود

تکنولوژی ارتقای کارایی هوشمند AMD برای محصولات اینتل و Nvidia هم قابل استفاده خواهد بود

فناوری SAM برای همه!

فناوری ارتقای عملکرد SAM شرکت AMD (Smart Access Memory یا دسترسی هوشمند به حافظه) در نهایت برای محصولات اینتل و Nvidia هم قابل استفاده خواهد بود.

این فناوری به سی‌پی‌یو امکان می‌دهد دسترسی کاملی به حافظه جی‌پی‌یو داشته باشد در نتیجه بعضی از محدودیت‌های حافظه کمتر شده و کارایی و سرعت به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند (در بعضی از بازی‌ها تا ۱۰ درصد).

در حال حاضر، SAM فقط با گرافیک‌های جدید Big Navi و پردازنده‌های Ryzen 5000 کار می‌کند (و مادربورد سری ۵۰۰) بنابراین گیمرهایی که از این محصولات جدید استفاده می‌کنند (و جی‌پی‌یوی RX 6000 هم دارند)، می‌توانند از این فناوری بهره مند شوند.

اما شرکت AMD در مصاحبه‌ای با PC World اعلام کرده که بخش تولید جی‌پی‌یوی این شرکت در حال همکاری با اینتل است بنابراین انتظار می‌رود این تکنولوژی برای گرافیک RX 6000 و پردازنده‌ها و مادربور اینتل هم قابل استفاده باشد.

این موضوع برای بخش تولید سی‌پی‌یوی AMD هم صدق می‌کند که در حال کار با شرکت Nvidia برای پیاده سازی فناوری SAM در پردازنده‌های Ryzen و گرافیک GeForce است. لازم به ذکر است که Nvidia به تازگی اعلام کرده بود که از یک فناوری مشابه برای کارت گرافیک RTX 3000 استفاده می‌کند و از آنجایی که فناوری SAM با تنظیم ثبات آدرس پایه (base address register یا به اختصار BAR) در PCIe کار می‌کند، پس دلیلی ندارد که نتوان آن را در سخت‌افزارهای غیر AMD پیاده سازی کرد.

طبیعتاً این اعلامیه آخر خبر خوبی محسوب می‌شود چون پیش از این گفته شده بود که احتمالاً AMD تکنولوژی SAM را برای سیستم‌هایی حفظ می‌کند که کلاً با محصولات AMD ساخته باشند.

فناوری پیشرفته‌ای فراتر از تغییر یک سوئیچ

هنوز مشخص نیست که فراهم شدن امکان پشتیبانی از این قابلیت در محصولات اینتل و Nvidia چقدر زمان می‌برد اما AMD تاکید کرده که حجم قابل توجهی از کار انجام شده و این تکنولوژی منجر به ارتقای چشمگیر سطح کارایی سخت‌افزار می‌شود و به سادگی تغییر یک سوئیچ نیست.

اینکه دقیقاً چه سخت‌افزارهای غیر AMD از این قابلیت پشتیبانی خواهند کرد هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که در رابطه با محصولات Nvidia جی‌پی‌یوهای مورد پشتیبانی از نوع Ampere هستند. بعلاوه همانطور که پیش از این مشخص شده بود، اجرای فناوری SAM روی سخت‌افزارهای AMD پیشرفته برای کاربران معمولی کار ساده‌ای نیست (و همانطور که در این مطلب بررسی Radeon RX 6800 بیان شده، فراتر از کار با بایوس است و هر کسی قادر به انجام آن نیست).

در مجموع از نظر قابلیت پشتیبانی از SAM خارج از حوزه کامپیوترهایی که کاملاً با محصولات AMD ساخته شده باشند، نمی‌توان به این زودی منتظر اتفاقات جدیدی بود.

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 8 =

پست بعدی

آیا وی‌پی‌ان‌های ویندوزی ایمن هستند؟

س نوامبر 24 , 2020
آیا وی‌پی‌ان‌های ویندوزی ایمن هستند؟ این نکته کاملاً بدیهی است که کاربران ویندوز باید مراقب بدافزارها و سایر تهدیدات سایبری باشند و شاید بعضی از آنها برای استفاده از وی‌پی‌ان در ویندوز ۱۰ هم سوالات و نگرانی‌هایی داشته باشند. هر چند عموماً وی‌پی‌ان یک ابزار امن تلقی می‌شود و می‌تواند […]
آیا وی‌پی‌ان‌های ویندوزی ایمن هستند؟