مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

گرم شدن بیش از حد گوشی در روزهای داغ تابستان (که با توجه به گرمتر شدن هوای کره زمین ممکن است در هر فصل دیگری هم رخ دهد) مشکل بسیاری از کاربران است و ممکن است باعث ایجاد مشکل برای عکس گرفتن، مسیریابی یا حتی تماس گرفتن با دیگران شود. اما نیازی نیست که این مشکل را تحمل کنید چون راه‌هایی برای خنک نگه داشتن گوشی – یا پیشگیری از داغ شدن آن – بدون نیاز به خاموش کردن یا استفاده نکردن از آن برای مدتی طولانی وجود دارد. در این مطلب به بررسی راه های مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم خواهیم پرداخت و شما را با نکات و ترفندهای مفید برای پیشگیری از داغ شدن گوشی در هوای گرم آشنا خواهیم کرد .

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

۱٫ قرار ندادن گوشی در معرض گرما

در روزهای گرم گوشی را در سایه نگه دارید تا از گرم شدن آن پیشگیری کنید. سعی کنید گوشی را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید چون گرمای نور خورشید می‌تواند سرعت داغ شدن گوشی را بشدت افزایش دهد.
اگر در خانه هستید، گوشی را کنار پنجره قرار ندهید یا اگر در پیک نیک و سفر هستید، باز هم مراقب باشید که گوشی زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
همچنین هیچ وقت گوشی را در ماشین و محیط‌های گرم و آفتابی قرار ندهید چون در چنین محیطی دمای گوشی به سرعت افزایش پیدا می‌کند.
با رعایت این نکته می‌توانید از گرم شدن سریع گوشی پیشگیری کنید.

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

۲٫ برداشتن قاب گوشی

قرار گرفتن گوشی داخل قاب باعث گرم شدن آن در زمستان و البته داغ شدن در فصل‌های تابستانی و گرم می‌شود.
قاب گوشی می‌تواند مثل یک عایق عمل کند بنابراین اگر موبایل شما گرم شود، قاب آن حرارت را داخل خود نگه می‌دارد پس باید آن را بردارید تا گرما در اسرع وقت تخلیه شود.
اگر قاب خوبی دارید که عملکرد آن فراتر از محافظت از گوشی است مثلاً کارت اعتباری داخل آن قرار می‌گیرد یا یک پک باتری اکسترنال دارد، می‌توانید آن را نگه دارید اما وقتی در منزل یا مثلاً پارک هستید چند دقیقه در آوردن قاب، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

۳٫ تغییر تنظیمات گوشی

برای پیشگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی، بهتر است تنظیمات آن را به صورت مناسب تغییر دهید تا مطمئن شوید دمای آن از حد مجاز بیشتر نمی‌شود.
اول اینکه سعی کنید تا حد امکان نور صفحه را کم کنید – شاید این کار باعث شود تصویر به خوبی قابل مشاهده نباشد اما باعث کمتر شدن مصرف باتری و در نتیجه پیشگیری از داغ شدن گوشی می‌شود. اگر گوشی شما دارای سیستم نور تطبیق پذیر با محیط است، ممکن است این تنظیمات باعث شود که سطح روشنایی آن در محیط‌های بیرونی به حداکثر برسد بنابراین این قابلیت را غیرفعال کنید.
دوم اینکه در صورتی که از دیتای موبایل استفاده نمی‌کنید آن را غیرفعال کنید یا اگر تا مدتی قرار نیست با کسی صحبت کنید، آن را روی حالت پرواز قرار دهید. غیرفعال کردن این قابلیت هم مثل روشنایی صفحه باعث صرفه جویی در باتری می‌شود که ارتباط نزدیکی با گرم شدن گوشی دارد.
برخی از گوشی‌ها، بخصوص گوشی‌های مخصوص گیمینگ حالت اورکلاک دارند که باعث افزایش سرعت و بهبود عملکرد گوشی و البته تخلیه سریع شارژ آن می‌شوند. طبیعتاً این حالت هم باید غیرفعال شود. اگر در جریان نیستید که گوشی شما این حالت را دارد یا خیر، احتمالاً این طور نیست چون این حالت فقط در برخی از گوشی‌های پیشرفته خاص وجود دارد.

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

۴٫ خودداری از انجام کارهای سنگین با گوشی

در هر شرایط آب و هوایی، کارهایی هستند که می‌توانند باعث داغ شدن گوشی شوند از جمله اجرای بازی‌های سنگین، ادیت ویدیو و عکس یا شارژ کردن گوشی با سرعت بالا.
اگر گرمای روز باعث داغ شدن گوشی می‌شود، بهتر است از انجام این کارها خودداری کنید چون طبیعتاً باعث می‌شود که دمای آن بیشتر افزایش پیدا کند –وجود دو دلیل برای افزایش دمای گوشی به صورت همزمان، می‌تواند باعث سرعت گرفتن افزایش دمای آن شود.
بنابراین در صورت امکان تا مدتی از بازی کردن با گوشی، شارژ کردن آن با سرعت بالا و ویرایش عکس و ویدیو خودداری کنید تا دمای آن کمتر شود. قطعاً نتیجه این کار را خواهید دید.

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

۵٫ خودداری از قرار دادن گوشی در جیب

جیب لباس می‌تواند محل گرمی برای گوشی باشد چون باعث نزدیک شدن و چسبیدن آن به بدن شده و گرمای بدن را هم به آن منتقل می‌کند. پس، از قرار دادن گوشی داخل جیب لباس یا شلوارهای تنگ خودداری کنید – جیب لباس یا ژاکت برای قرار دادن گوشی مناسب تر است اما بعید است که در روزهای گرم چنین لباسی بپوشید.
اگر بیرون هستید، حمل کردن گوشی داخل یک کیف مخصوص مناسب تر است و اگر قرار است جایی بنشینید، می‌توانید آن را روی میز یا هر جای دیگری قرار دهید که در معرض دید شما باشد.

۶٫ خودداری از انجام کارهای نامناسب برای خنک کردن گوشی

خیلی از مواقع، ترفندهای خنک کردن گوشی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید باعث آسیب رسیدن به آن می‌شوند.
اول اینکه حتی برای گوشی‌های ضدآب هم گرفتن آن زیر شیر آب یا غرق کردن داخل آب توصیه نمی‌شود چون حتی اگر گوشی رتبه IP68 هم داشته باشد، ممکن است گوشی از دست شما سر بخورد یا بیشتر از حد لازم آن را زیر آب بگیرید. مهم تر اینکه چنین روش‌هایی معمولاً تاثیر زیادی ندارند.
همچنین از قرار دادن گوشی داخل فریزر یا یخچال هم خودداری کنید چون خنک کردن سریع گوشی می‌تواند باعث انقباض قطعات داخلی دستگاه شده و آسیب‌های جدی به آن وارد کند که تحت پوشش گارانتی قرار ندارند.

مقابله با مشکل داغ شدن گوشی در هوای گرم

۷٫ خرید سیستم خنک کننده گوشی

فن‌های مخصوص گوشی، تجهیزات جانبی هستند که عمدتاً برای گیمرهای موبایلی طراحی شده و در آنها از تکنولوژی گرماگیر (heat sink) استفاده می‌شود و می‌توانند گرمای آن را کاهش دهند.
می توانید این فن‌ها را با قیمت مناسبی از وبسایت‌های آنلاین تهیه کنید و مدت‌ها برای شما کار می‌کنند. این فن‌ها برای اشخاصی که با مشکل گرم شدن بیش از حد گوشی روبرو هستند، یک سرمایه گذاری مناسب محسوب می‌شوند.
ما همه مدل‌های مختلف فن گوشی را امتحان نکردیم بنابراین نمی‌توانیم بهترین مدل را برای شما توصیه کنیم اما چون تجربه استفاده از این محصول را داریم، مطمئن هستیم که ابزار بسیار مفید و کارآمدی است.

۸٫ قرار دادن گوشی در معرض باد پنکه یا کولر

اگر به هر دلیلی تمایل به خرید فن گوشی ندارید، می‌توانید از پنکه یا کولر معمولی استفاده کنید و گوشی را در محلی قرار دهید که باد کولر یا پنکه به آن برخورد کند.
به این ترتیب گوشی با سرعت کمتری خنک می‌شود و آسیبی به آن وارد نمی‌شود و در عین حال گرمای ناشی از فرایندهای معمولی یا گرمای هوا در آن کمتر می‌شود.
این روش در صورت استفاده از آن به همراه سایر نکات توصیه شده به بهترین نتیجه می‌رسد و از گرم شدن بیش از حد گوشی پیشگیری خواهد کرد.

 

 

 

منبع : Techradar

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + چهارده =

پست بعدی

اطلاعات منتشر شده درباره Nvidia GeForce RTX 3080 نشان می‌دهد که این گرافیک تهدیدی جدی برای AMD محسوب می‌شود

س آگوست 18 , 2020
اطلاعات منتشر شده درباره Nvidia GeForce RTX 3080 نشان می‌دهد که این گرافیک تهدیدی جدی برای AMD محسوب می‌شود رم ویدیویی پرسرعت GDDR6X می‌تواند باعث افزایش قابل توجه سطح کارایی شود، همچنین اخبار حاکی از آن است اطلاعات منتشر شده درباره Nvidia GeForce RTX 3080 نشان می‌دهد که این گرافیک […]
اطلاعات منتشر شده درباره Nvidia GeForce RTX 3080 نشان می‌دهد که این گرافیک تهدیدی جدی برای AMD محسوب می‌شود