هوش مصنوعی چگونه منجر به تحول مشاغل خواهد شد؟!

هوش مصنوعی چگونه منجر به تحول مشاغل خواهد شد؟!

نگاهی به چشم انداز فعلی و آینده هوش مصنوعی

شاید استفاده از هوش مصنوعی در کسب و کارتان جزء برنامه‌های شما نبوده، اما احتمالاً همین حالا هم بدون این که خودتان متوجه باشید، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن Airbnb برای تعیین قیمت‌ها به صورت پویا از Aerosolve استفاده می‌کند.
سرویس Machine Learning شرکت آمازون – که بخشی از سرویس‌های ابر AWS این شرکت است – به کسب و کارها امکان می‌دهد دیتاست‌های عظیم را تحلیل کرده، الگوهای موجود در آنها را استخراج کنند و همچنین الگوریتم‌های خود را به کمک این دیتاست‌ها آموزش دهند. APIی گوگل ترنسلیت از یادگیری ماشینی برای افزایش هر چه بیشتر کیفیت ترجمه‌ها و تشخیص ارتباط بین کلمات استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی
Simon Raik-Allen مدیر ارشد تکنولوژی در شرکت MYOB در گزارشی درباره تاثیرات یادگیری ماشینی نوشته: “با هوشمند شدن هر چه بیشتر ماشین‌ها، روزی می‌رسد که ماشین‌ها خودشان قادر به یادگیری خواهند بود. ما هنوز به چنین دستاوردی نرسیدیم اما تا امروز پیشرفت زیادی داشته ایم.”
بعضی از بخش‌های کسب و کار شما تاثیرات هوش مصنوعی را زودتر حس می‌کنند – هر جایی که نیاز به تحلیل داده وجود داشته باشد، هوش مصنوعی بهترین انتخاب است. با توجه به اینکه امروزه کمپانی‌ها به کمک شبکه‌های اجتماعی حجم انبوهی از اطلاعات را جمع آوری می‌کنند، استخراج مفهوم از دل این اطلاعات مناسب ترین کار برای یک هوش مصنوعی است. شرکت Salesforce پیش بینی می‌کند که امسال حدود ۶۰ درصد از تیم‌های فروش، میزان استفاده از تکنولوژی‌های تحلیل فروش را افزایش می‌دهند.
شرکت North Face از نرم‌افزار Expert Personal Shopper تولید شرکت Fluid برای ایجاد تجربه‌های خرید شخصی تر و جذاب تر استفاده می‌کند.

هوش مصنوعی چگونه منجر به تحول مشاغل خواهد شد؟!
شرکت North Face که در زمینه تولید کفش، لباس و تجهیزات ورزشی فعالیت می‌کند، از نرم‌افزار Expert Personal Shopper برای ایجاد تجربه‌های خرید شخصی تر، جذاب تر و بهتر استفاده می‌کند. این نرم‌افزار توسط شرکت Fluid ساخته شده که در زمینه ارائه راهکارهای نرم‌افزاری و تکنولوژی‌های تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند و در ساخت این نرم‌افزار از فناوری رایانش شناختی IBM Watson استفاده شده است.
Kent Deverell مدیرعامل Fluid می‌گوید: “صنعت فروش اینترنتی همچنان به تحول شیوه‌های خرید ما ادامه می‌دهد و استفاده از تکنولوژی‌های شناختی گام جدیدی در جذب مشتریان است… هدف XPS این است که با کمک Watson برای خریداران شرکت North Face محصولاتی مرتبط تر و مناسب تر پیشنهاد دهد. ما باور داریم که در سال‌های پیش رو چنین تجربیات تعاملی جذابی در فروشگاه‌های آنلاین بیشتر خواهد شد.”
بخش سرویس دهی به مشتری هم یکی از بخش‌هایی است که هوش مصنوعی می‌تواند تاثیرات چشمگیری در آن داشته باشد چون می‌توان بسیاری از جنبه‌های تکراری این کار را به هوش مصنوعی محول کرد. البته اینکه آیا مشتریان تمایلی به صحبت کردن با یک سیستم ماشینی دارند یا خیر، یک بحث کاملا جداست چون به نظر می‌رسد تا به امروز در تعامل مشتریان با مشاغل و سازمان‌ها، صحبت کردن با سیستم‌های خودکار معمولاً تجربه خوشایندی برای آنها نبوده است.

Jonathan Crane مدیر ارشد بازرگانی در IPsoft
Jonathan Crane مدیر ارشد بازرگانی در IPsoft

کاربردهای عملی

Amelia یک مثال خوب از نحوه استفاده از هوش مصنوعی در یک اپلیکیشن بیزنسی کاربردی است. این پلتفرم هوش مصنوعی که توسط شرکت IPsoft تولید شده، می‌تواند مانند انسان برای حل مسائل به درک، یادگیری و تعامل بپردازد. Amelia قادر به خواندن زبان‌های طبیعی، درک زمینه و موضوع متون، استفاده از منطق، تفسیر پیامدها، یادگیری از طریق تجربه و حتی درک احساسات است.
این پلتفرم برخلاف سایر تکنولوژی‌ها که برای بازیابی اطلاعات فقط کلمات مورد استفاده در کوئری‌ها را شناسایی کرده و تطبیق می‌دهند، مفهوم آنها را هم درک می‌کند و سعی می‌کند برای درک کامل معنی هر کلمه به زمینه و موضوعی که کلمه در آن استفاده شده، توجه داشته باشد.
Jonathan Crane مدیر ارشد بازرگانی در IPsoft می‌گوید: “در حال حاضر کمپانی‌هایی که به دنبال استفاده و پیاده سازی سیستم‌های جدید و تغییر شیوه‌های کار هستند، تاثیرات پلتفرم Amelia را به خوبی درک می‌کنند.”
“هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییراتی چشمگیر در روش‌های بازاریابی و تبلیغات – حتی برای کمپانی‌های کوچکتر – است. این یعنی مشاغل می‌توانند مخارج را هدفمندتر کرده، بازگشت سرمایه را افزایش دهند و تبلیغات را به بهترین شکل ممکن انجام دهند؛ یعنی محصولی را برای هر کاربر تبلیغ کنند که واقعاً تمایل به مشاهده تبلیغ آن داشته باشد.”

توسعه هوش مصنوعی

برای درک بهتر وضعیت توسعه هوش مصنوعی در زمان حال و در آینده نزدیک، سایت Techradar Pro مصاحبه ای با Sean Owen مدیر بخش علوم داده در شرکت Cloudera انجام داده که در ادامه خلاصه ای از این مصاحبه را مشاهده می‌کنید.

Sean Owen مدیر بخش علوم داده در شرکت Cloudera
Sean Owen مدیر بخش علوم داده در شرکت Cloudera

هوش مصنوعی چه تغییری بر کار مشاغل کوچک خواهد داشت؟

پیش از این به لطف هوش مصنوعی شاهد تولید ربات‌های شطرنج باز و اپلیکیشن‌هایی بودیم که می‌توانند جوک تعریف کنند. اما باید گفت مشاغل کوچک تا متوسط همین حالا هم از مزایای یادگیری ماشینی بهره مند هستند. به عنوان مثال مدت‌هاست که مشاغل کوچک از نرم‌افزارها و سرویس‌های مختلف برای حسابداری استفاده می‌کنند. این سرویس‌ها فراتر از فایل‌های صفحه گسترده معمولی هستند. سرویس‌های حسابداری همین حالا هم با بهینه سازی نقل و انتقالات وجوه نقد، منجر به کاهش مالیات و کمک به تامین هزینه‌ها شده اند یا مثلاً می‌توانند پیش بینی کنند که ممکن است یکی از حساب‌ها در هفته بعد چک برگشتی داشته باشد.

همچنین شرکت‌های کوچک تا متوسط می‌توانند به راحتی از سرویس‌هایی که قادر به تحلیل احساسات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی یا تشخیص سلایق و اولویت‌های مشتریان هستند، استفاده کنند و تبلیغات را به روش هدفمندتر انجام دهند و محصولات مناسب‌تری را به مشتریان توصیه کنند.
تمام این اپلیکیشن‌ها مبتنی بر یادگیری ماشینی هستند و حتی کوچکترین شرکت‌ها هم می‌توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. البته این سرویس‌ها هنوز جوان و تازه کار هستند ولی انتظار می‌رود که در چند سال آینده تکنولوژی‌های هوشمند تحولات چشمگیری در تجربیات مشتریان ایجاد کنند.
مشاغل کوچکی که قصد استفاده از هوش مصنوعی را دارند، باید از چه مشکلاتی آگاه باشند؟ کسب و کارهای کوچک و متوسط از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای فروش و حسابداری استفاده می‌کنند. به عنوان مثال استفاده از راهکاری مثل Concur که از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کند، به این مشاغل امکان تشخیص جعل و کلاهبرداری و بررسی و ممیزی دقیق تر از حساب‌ها را می‌دهد و همچنین می‌توانند از امکانات تعاملی شخصی برای بهبود تجریبات خرید مشتریان استفاده کنند. این راهکارهایی که به صورت سرویس و خدمات عرضه می‌شوند امکان استفاده از هوش مصنوعی را برای مشاغل کوچک تا متوسط فراهم می‌کنند.
اما خطری که در صورت استفاده از سرویس‌های مختلف ایجاد می‌شود، ایجاد یک دید غیریکپارچه و قطعه قطعه نسبت به مشتریان یا کانال‌های تبلیغاتی است. تقریباً تمام فرایندها و اقدامات بر یکدیگر تاثیرگذار هستند؛ بنابراین ممکن است بی توجهی به این اثرات تعاملی باعث شود روش‌های اجرای فرایندها و اقدامات طوری با یکدیگر هماهنگ نشوند که ما را به خروجی مورد نظر برسانند. در نتیجه می‌توان گفت این سرویس‌های AIaaS (ارائه هوش مصنوعی به صورت یک سرویس) برای داده‌های شرکتی شبیه یک جعبه سیاه هستند.
در آینده کسب و کارهای کوچک چه استفاده‌هایی از هوش مصنوعی خواهند کرد؟ شاید در ابتدا برون سپاری این کارها معقول تر به نظر برسد. در بلند مدت استفاده از پلتفرم‌های یادگیری ماشینی سایر شرکت‌ها منجر به از دست رفتن یکسری از فرصت‌ها خواهد شد. در واقع این شرکت ارائه دهنده سرویس است که فرصت استفاده از داده‌ها، یادگیری از آنها و تشخیص اصول کار را خواهد داشت و نه خود سازمان.
در حال حاضر جمع آوری، ذخیره، تبدیل و یادگیری از داده‌ها توسط خود شرکت‌ها امکان پذیرتر از گذشته شده است. در نهایت خواهیم دید که ایجاد زیرساخت‌های هوش مصنوعی در داخل خود سازمان‌ها بسیار مفیدتر از خرید آنها خواهد بود.
تکنولوژی‌هایی که در حال حاضر شرکت‌هایی مثل فیسبوک و گوگل در اختیار دارند، به تدریج به صورت نرم‌افزارهای اپن سورس مثل هدوپ و اکوسیستم آن در اختیار سایر شرکت‌ها قرار می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ تر و پیچیده تر سعی می‌کنند خودشان قابلیت‌های هوش مصنوعی را در تمام محصولات داده ای خودشان به کار ببندند.

IBM هوش مصنوعی چگونه منجر به تحول مشاغل خواهد شد؟!
از IBM Watson برای توسعه طیف وسیعی از سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌شود.

شکل گیری جهانی جدید

Jonathan Crane از شرکت IPsoft می‌گوید: “صرف نظر از حوزه ای که در آن کار می‌کنید باید اطلاع داشته باشید که هوش مصنوعی و تحول دیجیتال تاثیرات چشمگیری بر دنیای شما خواهند داشت. کمی وقت برای آشنایی با این تکنولوژی صرف کنید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید از آن به نفع کسب و کارتان و برتری نسبت به رقبا استفاده کنید.”
Andrew Nichols مدیر بخش تحلیل داده‌ها در Tungsten Network می‌گوید: “هدف هوش مصنوعی صرفاً تولید سگ‌های رباتی نیست. پتانسیل‌های این رشته برای مشاغل بی پایان است یا حداقل از آنچه ما می‌توانیم تصور کنیم بسیار بیشتر است. حالا وقت آن رسیده که کسب و کارهای کوچک تا متوسط از آن برای کاهش هزینه‌ها، افزایش کارایی و اقدام هوشمندانه تر استفاده کنند.”
جای شک نیست که هوش مصنوعی به زودی به مرحله ای می‌رسد که مزایایی عملی برای مشاغل خواهد داشت. مارک زاکربرگ خالق فیسبوک می‌گوید: “ما روی هوش مصنوعی کار می‌کنیم به این دلیل که به باور ما سرویس‌های هوشمند بسیار مفیدتر هستند.” خیلی از سرویس‌هایی که در حال حاضر توسط کسب و کار شما استفاده می‌شوند، مجهز به هوش مصنوعی خواهند شد و به این ترتیب قادر به ارائه خدمات و محصولات بهتری به مشتریان خواهند بود.

مجله تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

پست بعدی

نکات مهم برای خرید ساعت هوشمند

چ آوریل 4 , 2018
نکات مهم برای خرید ساعت هوشمند نکات مهم برای خرید ساعت هوشمند ۱٫ دقت جی‌پی‌اس اگر ساعتی که برای کودکتان تهیه می‌کنید این قابلیت را نداشته باشد که موقعیت مکانی دقیق وی را مشخص کند، با مشکل روبرو خواهید شد. جی‌پی‌اس هر ساعتی صددرصد دقیق و قابل اطمینان نیست. بررسی […]