آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر

آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر

نصب گرافیک جدید کار نسبتاً ساده‌ای است اما ممکن است تشخیص اینکه گرافیکی با سیستم شما سازگار هست یا خیر سخت باشد. در این مطلب هر آنچه باید در این زمینه بدانید را به شما خواهیم گفت. اگر به دنبال کارایی بیشتر هستید تا بتوانید جدیدترین بازی‌ها را با رزولوشن بالا و حداکثر کیفیت اجرا کنید نیاز به یک کارت گرافیک خوب و قوی دارید. در این مطلب به آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر  خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید تشخیص بدهید یک کارت گرافیک برای کامپیوتر شما مناسب است و با آن سازگار خواهد بود یا خیر.
درست طی کردن این مراحل اهمیت زیادی دارد چون اگر این کار را درست انجام ندهید ممکن است گرافیک کم قدرتی انتخاب کنید که خوب با کامپیوتر شما کار نکند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور می‌توانید مطمئن شوید یک گرافیک هم با سیستم شما سازگار است و هم به راحتی داخل کیس کامپیوتر شما قرار می‌گیرد.
پس از انتخاب گرافیک با در نظر گرفتن این نکات، نصب آن نسبتاً ساده است.

آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر

پیش زمینه‌ای از کارت گرافیک کامپیوتر

خیلی از کامپیوترها از گرافیک ادغام شده استفاده می‌کنند که به صورت یک تراشه روی مادربورد یا داخل خود پردازشگر قرار دارد. در سایر کامپیوترها گرافیک اختصاصی قرار گرفته که روی یکی از اسلات‌های توسعه مادربورد نصب می‌شود.
معمولاً می‌توان با توجه به محل پورتی که از آن برای اتصال مانیتور استفاده می‌شود، نوع گرافیک را تشخیص داد. اگر پورت گرافیک بین سایر پورت‌ها مثل USB و لن باشد، در این صورت گرافیک شما از نوع ادغام شده است و اگر این پورت جدا از سایر پورت‌ها است و بیشتر از یک پورت برای آن وجود دارد مثل خروجی DVI، HDMI یا DisplayPort در این صورت احتمالاً گرافیک شما اختصاصی است.
گرافیک کامپیوتر شما از هر مدلی که باشد، نیاز به یک اسلات توسعه – که به آن PCI Express گفته می‌شود – دارید و یک اسلات داخل کیس – که صفحه پشت آن یعنی جایی که کانکشن‌های گرافیک اختصاصی قرار می‌گیرد، قابل برداشتن باشد.

تشخیص سازگاری گرافیک: اسلات PCI Express

در بسیاری از مادربوردها تعداد اسلات‌های توسعه روی مادربورد کم است. معمولاً همه این اسلات‌ها از نوع PCI Express هستند اما برای گرافیک نیاز به اسلات PCI Express x16 دارید. این اسلات‌ها سه مدل دارند اما سازگاری عقبرو دارند در نتیجه یک گرافیک PCI Express 3.0 مدرن در مادربوردی با اسلات PCI Express x16 2.0 کار می‌کند.
این مادربورد دو اسلات PCI Express x16 دارد. معمولاً از اسلات بالایی برای گرافیک استفاده می‌شود اما اگر قرار است دو کارت را در قالب تنظیمات AMD Crossfire یا nVidia SLI نصب کنید، به هر دو نیاز خواهید داشت. قبل از سرمایه گذاری برای خرید گرافیک بهتر است بررسی کنید که مادربورد شما از چه استانداردی پشتیبانی می‌کند.

آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر

تشخیص سازگاری گرافیک: طول و ارتفاع

معمولاً گرافیک‌های پرقدرت فن‌های بزرگتری دارند تا آنها را خنک نگه دارند و همین باعث شده که ضخامت آنها دو برابر کارت‌های معمولی باشد. امروزه ساختار بیشتر کامپیوترها به گونه‌ای طراحی شده که فن کارت باید زیر آن قرار داشته باشد نه بالای آن بنابراین باید یک اسلات استفاده نشده زیر اسلات PCI Express x16 شما قرار داشته باشد.
بعلاوه باید فاصله صفحه پشت را با قطعات جلوی کیس که ممکن است مانع نصب یک گرافیک طویل شوند، اندازه بگیرید. فراموش نکنید که بعضی کارت‌های گرافیک سوکت گرافیک خاص خود را دارند که روی لبه پشتی قرار گرفته بنابراین باید ۳۰-۴۰ میلی متر اضافه شده به طول گرافیک را هم در نظر داشته باشید.
اگر مطمئن نیستید که طول گرافیک چقدر است از سازنده یا فروشنده سوال کنید یا در انجمن‌های تخصصی با کاربرانی که قبلاً از این گرافیک استفاده کردند مشورت کنید.

تشخیص سازگاری گرافیک: برق مورد نیاز

حتی در صورت داشتن اسلات PCI Express x16 و فضای کافی باید برق مورد نیاز گرافیک را هم در نظر داشته باشید. ممکن است منبع تغذیه کامپیوتر شما کانکشن برق PCI-E داشته باشد اما اگر در حال حاضر گرافیکی در آن نصب نشده شاید این کابل‌ها دسته بندی و جمع شده باشند.
معمولاً این کانکتورها مشکی هستند، برچسب PCI-E دارند و ۶ پایه به صورت ۲ ردیف ۳ تایی دارند.
اگر پاور شما فاقد این کانکتورها باشد باید یک آداپتور بخرید که به پاور چهار پین معمولی یا کانکتور ساتا متصل می‌شود. مراقب کارت‌های گرافیکی که ۲ کانکتور برق PCI Express نیاز دارد باشید چون باید هر یک از آنها را به یک ریل ۱۲ ولت از منبع تغذیه متصل کنید. در بیشتر پاورهای کامپیوتری این تنظیمات یعنی باید هر یک از ۲ آداپتور را به یک توپولوژی زنجیره دیزی (daisy chain) متصل کنید نه یک زنجیره مشابه.

آموزش روش تشخیص سازگاری کارت گرافیک با کامپیوتر

در نهایت مطمئن شوید که ظرفیت پاور کامپیوتر شما نسبت به میزان مصرف برق قطعات فعلی و گرافیک جدید کمی بیشتر باشد.
ممکن است تشخیص این موضوع کمی سخت باشد اما قاعده کلی این است که گرافیک‌های پیشرفته معمولاً به پاور ۶۰۰ وات یا بیشتر نیاز دارند. نمی‌توان تصور کرد که یک پاور همواره بیشترین میزان برق خروجی ممکن را تولید می‌کند و اگر قطعات فعلی بیشتر از حدود ۸۰ درصد از توان PSU برق مصرف کنند، با مشکل روبرو خواهید شد.
می‌توانید با جستجوی آنلاین بررسی کنید که یک کارت گرافیک خاص چقدر برق مصرف می‌کند.

 

 

منبع : Techadvisor

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

پست بعدی

این تکنولوژی جدید می تواند باعث ایمن تر شدن فیس ای دی در آیفون 12(یا 13) شود

د جولای 27 , 2020
این تکنولوژی جدید می تواند باعث ایمن تر شدن فیس ای دی در آیفون ۱۲(یا ۱۳) شود تکنولوژی تشخیص زیرپوستی (Subcutaneous) در ادامه به این تکنولوژی جدید می تواند باعث ایمن تر شدن فیس ای دی در آیفون ۱۲(یا ۱۳) شود  می پردازیم احتمالا آیفون ۱۲ (یا ۱۳) دارای قابلیت […]
این تکنولوژی جدید می تواند باعث ایمن تر شدن فیس ای دی در آیفون 12(یا 13) شود