مفهوم حافظه کش

مفهوم حافظه کش

مفهوم حافظه کش
مفهوم حافظه کش

حافظه کش یا حافظه پنهان به انگلیسی Cache به حافظه ای اطلاق می شود که اطلاعاتی که اخیرا توسط سیستم مورد استفاده قرار گرفته اند را ذخیره می کند تا بعدا در صورت نیاز به آن اطلاعات سیستم بتواند بسیار سریع تر به آنها دسترسی داشته باشد. رایانه ها برای اجرای کارآمدتر از چندین نوع و متد مختلف کشینگ استقاده می کنند و از این طریق عملکرد خود را بهبود می بخشند. انواع معمول حافظه های کش شامل حافظه کش مرورگر ، حافظه کش هارددیسک ، حافظه کش رم و حافظه کش پردازنده می باشند.

حافظه کش مرورگر 

اکثر مرورگرهای وب داده های صفحه وب را بصورت پیش فرض ذخیره می کنند. به عنوان مثال ، هنگام بازدید از یک صفحه وب ، مرورگر ممکن است HTML ، تصاویر و هر پرونده CSS یا JavaScript را که توسط صفحه ارجاع شده است را ذخیره کند. وقتی صفحات دیگری را در سایت مرور می کنید که از همان تصاویر ، CSS یا JavaScript استفاده می کنند ، مرورگر شما مجبور به بارگیری مجدد فایل ها نخواهد بود. در عوض ، مرورگر می تواند به راحتی آنها را از حافظه کش (نهان) ، که در هارد دیسک لوکال شما ذخیره شده است ، بارگیری کند.

حافظه کش رم

هنگامی که یک برنامه در حال اجراست ، ممکن است داده های خاصی از آن برنامه در حافظه سیستم یا حافظه رم ذخیره شوند که به آن حافظه کش رم گفته می شود. به عنوان مثال ، اگر در حال کار بر روی یک پروژه ویدئویی هستید ، ویرایشگر ویدیو ممکن است کلیپ های ویدیویی و آهنگ های صوتی خاصی را از هارد بر روی حافظه RAM بارگذاری کند و از آنجا که دسترسی به حافظه رم خیلی سریعتر از حافظه هارد می باشد باعث می شود تا تاخیر زمانی هنگام Import کردن و ویرایش فایل ها کاهش یابد.

حافظه کش هارددیسک

بیشتر هارددیسک های HDD و SSD دارای مقدار کمی حافظه رم هستند که به عنوان حافظه نهان یا حافظه کش دیسک عمل می کنند. حافظه کش برای یک هارددیسک معمولی ۱ ترابایتی برابر ۳۲ مگابایت است ، در حالی که یک هارد ۲ ترابایتی ممکن است دارای حافظه کش ۶۴ مگابایتی باشد. این مقدار کمی از رم می تواند تفاوت زیادی در عملکرد هارد درایو ایجاد کند. به عنوان مثال ، هنگامی که یک پوشه را با تعداد زیادی پرونده باز می کنید ، ممکن است منابع موجود در پرونده ها به طور خودکار در حافظه نهان دیسک ذخیره شوند. دفعه بعد که پوشه را باز کردید ، ممکن است به جای اینکه چند ثانیه طول بکشد ، لیست پرونده ها بلافاصله بارگیری شود.

حافظه کش پردازنده

حافظه های کش پردازنده حتی کوچکتر از حافظه های کش هارددیسک ها می باشند. این امر به این دلیل است که یک حافظه کش پردازنده شامل بلوک های بسیار کوچکی از داده ها مانند دستورالعمل هایی که بصورت متداول استفاده می شوند می باشد ، که می توانند به سرعت توسط CPU قابل دستیابی باشند. پردازنده های مدرن امروزی اغلب حاوی کش L1 هستند که درست در کنار پردازنده می باشد و یک حافظه کش L2 است که کمی دورتر از پردازنده می باشد. حافظه کش L1 با اندازه ای حدود ۶۴ کیلوبایت کوچکترین حافظه محسوب می شود ، در حالی که حافظه کش L2 می تواند به اندازه ۲ مگابایت باشد. برخی پردازنده های رده بالا حتی شامل حافظه کش L3 نیز می باشند که از حافظه نهان L2 بزرگتر هستند. هنگامی که یک پردازنده به داده های موچود بر روی یک کش لایه بالاتر دسترسی پیدا می کند ، ممکن است داده ها را برای دسترسی سریعتر به حافظه کش سطح پایینتر انتقال دهد تا دفعه بعدی بتواند با سرعت بالاتری به آن دسترسی داشته باشد.

بیشتر عمیلیات کشینگ در Background انجام می شود و از اینرو حتی شما متوجه این اتفاق نمی شوید. در واقع شما تنها یکی از حافظه های کش های ذکر شده را می توانید کنترل کنید و آن حافظه کش مرورگر است. شما می توانید تنظیمات حافظه پستی را تغییر داده و اندازه حافظه کش مرورگر خود را تغییر دهید یا در صورت لزوم حافظه کش را کلا خالی کنید.

 

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =

پست بعدی

مفهوم سلامت الکترونیک و سلامت همراه

ی ژانویه 12 , 2020
مفهوم سلامت الکترونیک و سلامت همراه اصطلاح سلامت الکترونیک از سال ۱۳۷۷ مورد استفاده قرارگرفته است و یک اصطلاح بسیار وسیع است که شامل حوزه های مختلف مربوط به استفاده از فناوریها و زیرساختهای تجارت الکترونیک است که به منظور تسهیل ارائه خدمات سلامت الکترونیک، نقطه تلاقی متخصصان فناوری اطلاعات و […]
مفهوم سلامت الکترونیک و سلامت همراه