هارد SSD NVMe و مزایای آن

هارد SSD NVMe و مزایای آن

NVMe چیست؟

NVM Express که بصورت عمومی با عنوان NVMe شناخته می شود ، یک مشخصه ای برای اینترفیس ارتباطی جهت بهینه سازی حافظه های فلش NAND و فناوری های ذخیره سازی حالت جامد SSD نسل بعدی می باشد. این رابط برای پشتیبانی مؤثر از نیازهای سیستم های سازمانی و شخصی در درایوهای حالت جامد SSD که ارتباط PCI Express دارند تعریف شده است.

هارد SSD NVMe و مزایای آن
هارد SSD NVMe و مزایای آن
چرا ما به اینترفیس دیگری نیاز داریم؟

با گذشت سالها ، سرعت پردازنده ها و DRAM ها افزایش یافته است ، اما هارد درایوهای مغناطیسی و رابط هایی که برای اتصال آنها به کار رفته اند هنوز حفظ نشده اند. گروه کاری NVM Express متشکل از تولید کنندگان پیشرو در حوزه فناوری های جدید ، تکنولوژی NVMe را توسعه داده است تا اختلاف بسیار زیاد میان سرعت یک DRAM سریع و ذخیره ساز کند را کاهش دهد.

مفهوم PCIe چیست و چرا NVMe برای هارد های SSD بر پایه PCIe طراحی شده است؟

PCIe که مخفف عبارت Peripheral Component Interconnect Express است و همچنین به عنوان PCI Express نیز شناخته می شود ، رابط اتصال I / O است که به عنوان یک جایگزین پر سرعت برای استانداردهای قدیمی مانند PCI و AGP طراحی شده است. PCIe به طور معمول به عنوان یک اتصال مادربرد محسوب می شود که به لوازم جانبی مادربرد مانند کارت های گرافیکی یا کارت شبکه های بی سیم پیوند متصل می شود. اگرچه این یک رابط برای اتصال درایوهای ذخیره سازی نمی باشد ، اما ویژگی های عالی PCIe از لحاظ مقیاس پذیری ، تأخیر و عملکرد و … آن را به گزینه ای عالی برای رابط درایوهای ذخیره سازی تبدیل کرده است که برای برنامه های ذخیره سازی و ذخیره سازهای حالت جامد SSD مناسب می باشد.

مزایای قابلیت NVMe چیست؟

NVMe سطح دسترسی سریع تری را ارائه می دهد و انرژی کمتری مصرف می کند ، بنابراین هزینه کل مالکیت (TCO) را برای شرکت ها کاهش می دهد و باعث افزایش عمر باتری برای مشتریان تلفن همراه می شود. در مقایسه با سایر رابط های طراحی شده برای دستگاه های ذخیره سازی مغناطیسی ، NVMe تاخیر را کاهش می دهد و سرعت IOPS بالاتری در ورودی و خروجی ارائه می دهد. NVMe همچنین عملکردی چند هسته ای برای دسترسی سریع به داده های مهم ، مقیاس پذیری کارایی فعلی و آینده و پشتیبانی از پروتکل های امنیتی استاندارد ارائه می دهد.

تفاوت NVMe با دیگر اینترفیس های ذخیره سازی چیست؟

Serial ATA یا SATA با پهنای باند نسل سوم ۶ گیگابیت در ثانیه در حال حاضر پرکاربردترین رابط درایو دیسک های سخت (HDD) می باشد. Advanced Host Controller Interface AHCI به استاندارد فنی که عملکرد آداپتورهای باس SATA را مشخص می کند گفته می شود و برای اتصال زیر سیستم سی پی یو یا حافظه به هارد ذخیره سازی بسیار کندتر مبتنی بر دیسک طراحی شده است. این باعث می شود استاندارد AHCI برای هاردهای پرسرعت SSD که بیشتر مانند یک بیشتر مانند DRAM رفتار می کنند بسیار گزینه ناکارآمدی باشد.

هارد SSD NVMe و مزایای آن

در لود های کاری رندم ، تکنولوژی NVMe می تواند کارایی و Performance به اندازه دو برابر ۱۲ گیگابیت بر ثانیه SAS و ۴ الی ۶ برابر کارایی ۶ گیگابیت بر ثانیه SATA را ارائه می دهد.

در لود های کاری مداوم ، تکنولوژی NVMe می تواند کارایی و Performance به اندازه دو برابر ۱۲ گیگابیت بر ثانیه SAS و ۴ برابر کارایی ۶ گیگابیت بر ثانیه SATA را ارائه می دهد.

برای بررسی دقیق پارامترهای فنی می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

تفاوت AHCI و NVMe در چیست؟

AHCI ، اگرچه با SSD سازگار است ، اما برای دیسک های سخت HDD طراحی شده بود. AHCI برای اتصال زیر سیستم سی پی یو یا حافظه با زیر سیستم ذخیره سازی درایوهای مغناطیسی بر پایه دیسک ساخته شده است. جدول زیر تفاوت بین رابط های دستگاه NVMe و AHCI را به اختصار نشان می دهد.

AHCI

NVMe

 Maximum Queue Depth

۱ command queue

۳۲ commands per queue

۶۴K queues

۶۴K commands per queue

 Un-cacheable Register Accesses
(۲K cycles each)

۶ per non-queued command

۹ per queued command

۲ per command

 MXI-X and Interrupt Steering

Single interrupt, no steering

۲K MSI-X interrupts

 Parallelism and Multiple Threads

Requires synchronization lock to issue command

No locking

 Efficiency for 4KB Commands

Command parameters require two serialized host DRAM fetches

Command parameters in one 64B fetch

جدول یک نشان دهنده تفاوتهای فنی میان AHCI و NVMe می باشد.

تکنولوژی NVMe در سیستم عامل هایی پشتیبانی می شود؟

تکنولوژی NVMe در محیط های زیر پشتیبانی می شود:

 Driver Available
 Chrome OS  Chrome OS
 Windows  Windows 7: 32-bit / 64-bit Service Pack 1 (SP1) + hotfix

To download the hotfix, please visit https://support.microsoft.com/en-us/help/2990941/update-to-add-native-driver-support-in-nvm-express-in-windows-7-and-windows-server-2008-r2.

Windows 8.1: 32-bit / 64-bit

Windows 10: 32-bit / 64-bit

Windows Server 2012 R2

 Linux  Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 6.5, 6.6, 6.7, 7.0, 7.1

Ubuntu 16.04

کدام مشاغل به NVMe نیاز دارند؟

NVMe برای برنامه های سازمانی و مشتریان شخصی که نیاز به سرعت و شتاب بالا برای انتقال داده های مهم و حساس دارند طراحی شده است. از آنجا که استاندارد NVMe کلیه تنگناهای موجود در ذخیره سازی را برطرف می کند برای سرویسهای دیتاسنتری بهترین گزینه می باشد و امکان پاسخگویی آسان به نیازهای بسیار خاص و حساس ذخیره سازی ابری که عموما بسیار سخت و حساس به زمان می باشند را دارد. همچنین از موارد دیگر می توان به مراکز داده پورتالهای اینترنتی و سایر محیط های محاسبات سنگین اشاره کرد که NVMe بهترین گزینه می باشد. فارغ از شرکتها و مراکز داده که نیاز مبرم به NVMe دارند ، NVMe پتانسیل های گسترده ای را در زمینه بازی ها ، سرگرمی ها و برنامه های کاربردی خودرو ارائه می دهد.

امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید آشنایی اجمالی با مفاهیم کلی استاندارد ارتباطی NVMe و هاردهای آن کسب کرده باشید. شما می توانید برای خرید هارد NVMe به صفحه فروشگاه اینترنتی تکین مال مراجعه نمایید.

 

 

MAGadmin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سریع ترین راه پیدا کردن گوشی آیفون

ش ژانویه 18 , 2020
سریع ترین راه پیدا کردن گوشی آیفون اولین لحظه ای که متوجه گم شدن یا به سرقت رفتن موبایلتان می‌شوید، ترس و وحشت زیادی را تجربه می‌کنید. معمولاً بلافاصله متوجه می‌شوید که چه اطلاعات ارزشمندی روی موبایلتان داشتید و این واقعیت که امکان برقراری ارتباط با دنیای بیرون از شما […]
سریع ترین راه پیدا کردن گوشی آیفون