آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

با پاک کردن کش مرورگر می‌توانید مطمئن باشید که تاریخچه وبگردی شما در دست افراد نامناسب قرار نمی‌گیرد. انجام این کار همیشه ساده نیست اما بهتر است هر از گاهی تاریخچه مرورگر و کش اینترنت خودتان را پاک کنید. در این مطلب نحوه انجام این کار روی گوشی موبایل و کامپیوتر را به شما آموزش خواهیم داد.

تاریخچه مرورگر – لیست تمام صفحات اینترنتی که از آنها بازدید کردید به همراه زمان بازدید از آنها – از مواردی است که در تمام کامپیوترهای مدرن وجود دارد و البته می‌تواند منجر به دردسرهایی شود چون بیشتر ما تمایل نداریم که این اطلاعات در دسترس دیگران قرار بگیرند.

بسیاری از ما کامپیوتر خودمان را با فرد یا افراد دیگری سهیم هستید و ممکن است هر از گاهی گوشی موبایلمان هم در دست فرد دیگری قرار بگیرد. حتی اگر از مرورگر امنی مثل Tor یا از VPN استفاده کنید یا ایمیل‌ها را رمزنگاری کنید، باز هم اگر فردی به دستگاه شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند تشخیص دهد که به چه وبسایت‌هایی سر زدید.

بدون شک مرورگر می‌تواند تاریخچه فعالیت‌های شما را ضبط کند. هدف از این کار کمک کردن به شما برای پیدا کردن دوباره سایت‌هایی است که قبلاً به آنها سرزدید. واقعیت این است که امکان استفاده از این اطلاعات علیه شما توسط دیگران از جمله دوستان، معلمان، رئیس، زیردستان و حتی مقامات وجود دارد. حتی اگر برای مشاهده این محتوا توقف نکرده باشید باز هم یک بازدید ساده هم می‌تواند منجر به ثبت این اطلاعات شده و برای باج گرفتن از شما یا خشم و ناراحتی دیگران نسبت به شما کافی باشد.

شاید تصور کنید که این صحبت‌ها برای بزرگنمایی مسئله بیان می‌شوند اما باید توجه داشته باشید که در سال ۲۰۱۶ یک کارمند در دادگاه کانادا به دلیل پاک کردن تاریخچه لپ تاپ شخصی خودش متهم به تخریب شواهد شد. در امریکا هم هدف از تصویب قانون ساربنز-آکسلی پیشگیری از تشخیص شواهد توسط شرکت‌ها است که حداقل منجر به متهم شدن یک نفر شده است.

در مجموع طبق این قانون می‌توان با اطمینان گفت که اگر شما قبل از دستگیر شدن چیزی را از درایو خودتان پاک کنید، اتهام تخریب شواهد یا ممانعت از اجرای عدالت متوجه شما خواهد شد بخصوص اگر مسئله به دولت مرتبط باشد.

اما فرض می‌کنیم که شما مرتکب جرمی نشدید و فقط به دنبال حفظ حریم خصوصی خودتان هستید. در این صورت می‌توانید برای مخفی کردن بازدیدهای قبلی آنها را پاک کنید. البته بهترین کار این است که مطمئن شوید چنین اطلاعاتی هیچ وقت ذخیره نمی‌شوند. هر چند این کار باعث می‌شود که وبگردی کمی سخت تر شود اما این بهایی است که برای حفظ امنیت خودتان می‌پردازید. در ادامه نحوه حذف تاریخچه مرورگر را به شما خواهیم گفت.

مرورگرهای کامپیوتر

گوگل کروم

به منوی سه نقطه‌ای که بالای صفحه سمت راست قرار دارد رفته و این مسیر را طی کنید:

Settings > Advanced > Privacy and security > Clear browsing data or History > History > Clear browsing data یا More tools > Clear browsing data

یا در omnibar تایپ کنید:

chrome://settings/clearBrowserData

تمام این گزینه‌ها شما را به یک دیالوگ باکس هدایت می‌کنند که در آنجا می‌توانید تاریخچه وبگردی و همچنین تاریخچه دانلودها (خود فایل‌های دانلود شده حذف نخواهند شد)، کوکی‌ها، تصاویر و فایل‌های کش شده (که به بارگذاری سریع تر صفحات وب کمک می‌کنند)، پسوردهای ذخیره و اطلاعات دیگر را حذف کنید.

همچنین می‌توانید انتخاب کنید که فقط اطلاعات مربوط به ساعت، روز، هفته یا ماه گذشته حذف شوند یا تمام اطلاعات.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

گوگل این امکان را برای کاربران فراهم نکرده که انتخاب کنند تاریخچه وبگردی آنها جمع آوری نشود، اما در ابتدای تابستان این شرکت اعلام کرد که به کاربران امکان می‌دهد از گوگل درخواست کنند تاریخچه لوکیشن و فعالیت‌های وب و اپلیکیشنی آنها هر سه ماه یا هر هجده ماه یک بار پاکسازی شود.

برای انجام این کار وارد لینک myactivity.google.com شده و روی گزینه Go to your Web & App Activity کلیک کنید. در حالت پیش فرض گوگل تمام داده‌های مربوط به فعالیت‌های شما را حفظ می‌کند تا وقتی آنها را به صورت دستی حذف کنید؛ روی گزینه Choose to Delete automatically کلیک کنید تا این اطلاعات هر ۳ یا ۱۸ ماه یک بار پاکسازی شوند.

اپرا

در منوی اصلی Opera، در نوار سمت چپ روی آیکن ساعت کلیک کنید تا وارد تاریخچه شوید. در این قسمت گزینه Clear browsing data را مشاهده خواهید کرد که تنظیماتی شبیه به کروم دارد (همچنین می‌توانید عبارت opera://settings/clearBrowserData را در نوار آدرس تایپ کنید). در واقع اپرا هم مثل کروم با موتور پروژه Chromium Project ساخته شده است. اما اپرا برای افرادی که می‌خواهند با امنیت بیشتری به وبگردی بپردازند امکانات بیشتری عرضه کرده است. یک وی پی ان داخلی از SurfEasy در قسمت تنظیمات Privacy & Security وجود دارد.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

مایکروسافت اج و اینترنت اکسپلورر

به منوی سه نقطه‌ای مایکروسافت اج رفته و گزینه Settings > Privacy & security را انتخاب کنید. در منوی باز شده روی دکمه‌ای تحت عنوان Choose what to clear که زیر قسمت پاکسازی داده‌های مرورگر قرار دارد، کلیک کنید.

در این قسمت می‌توانید تاریخچه مرورگر، کوکی‌ها، داده‌های کش شده، تب‌های ذخیره شده، داده‌های فرم‌ها، مجوزهای رسانه‌ای و پسوردهای ذخیره شده را پاک کنید. روی گزینه Manage Permissions کلیک کنید تا اطلاعاتی مثل سایت‌هایی که اجازه نمایش پاپ‌آپ به آنها دادید را مشاهده و در صورت تمایل حذف کنید.

نمی‌توانید داده‌های مربوط به یک بازه زمانی مثل یک روز یا هفته را پاک کنید؛ اما گزینه Always clear this [data] when I close the browser در اختیار شما قرار دارد. به این ترتیب وقتی مرورگر را ببندید تاریخچه مرورگر شما ذخیره نخواهد شد. همچنین می‌توانید انتخاب کنید که پسوردها هم ذخیره نشوند که در این حالت هر زمان قصد لاگین به سایتی را داشتید، باید اطلاعات لاگین را وارد کنید.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

مایکروسافت هم مثل گوگل برخی اطلاعات تاریخچه وبگردی کاربرانش را ذخیره می‌کند. با کلیک روی گزینه Change what Microsoft Edge knows about me in the cloud صفحه‌ای باز می‌شود که در آن می‌توانید این اطلاعات را پاک کنید. همچنین می‌توانید تاریخچه وبگردی خودتان در Bing.com، داده‌های مربوط به لوکیشن خودتان که نشان می‌دهد از چه جاهایی لاگین کردید و اطلاعات ذخیره شده در Cortana’s notebook را پاک کنید.

اگر هنوز هم از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنید، برای پاک کردن تاریخچه در نسخه ۱۱ و ۱۰ این مرورگر روی آیکن چرخ دنده گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کرده و گزینه Internet Options را انتخاب کنید. در تب General می‌توانید گزینه Delete browsing history on exit را انتخاب کنید یا برای حذف اطلاعات تاریخچه، پسوردها، کوکی‌ها، داده‌های کش شده (با نام Temporary Internet files and website files) و غیره روی دکمه Delete کلیک کنید. اگر روی گزینه Settings کلیک کنید، به تب History منتقل می‌شوید و می‌توانید در آنجا اطلاعات تاریخچه‌ای در بازه زمانی مورد نظرتان را حذف کنید.

می‌توانید با استفاده از منوی Favorites تاریخچه وبگردی خودتان را پاک کنید. روی ستاره سمت راست بالای صفحه و بعد روی تب History کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید وبسایت‌های بازدید شده در تاریخ‌هایی خاص را مشاهده کنید (امروز، هفته گذشته، ۳ هفته گذشته و غیره). برای حذف اطلاعات یک بازه زمانی خاص راست کلیک کرده یا برای مشاهده و حذف وبسایت‌هایی خاص کلیک کنید. کاربرانی که از نسخه‌های قدیمی تر اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنند، می‌توانند به این راهنمای آنلاین مراجعه کنند.

سافاری

در این مرورگر هم پاکسازی تاریخچه وبگردی کاملاً آسان است؛ کافیست روی گزینه Clear History در منوی History کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده یک بازه زمانی دلخواه را انتخاب کنید. به این ترتیب علاوه بر تاریخچه وبگردی، کش داده‌ها و کوکی‌ها نیز پاکسازی خواهند شد.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

می‌توانید وارد مسیر History > Show History شوید تا یک پاپ‌آپ شامل تمام سایت‌های بازدید شده نمایش داده شود، سپس وبسایت‌های مورد نظرتان را پاک کنید (در این حالت کوکی‌ها و کش پاک نخواهند شد). برای حذف کوکی‌ها وارد مسیر Preferences > Privacy شوید؛ برای حذف کش وارد منوی Develop شده و Empty Caches را انتخاب کنید. در صورتی که منوی Develop را در این مرورگر ندارید، به مسیر Preferences > Advanced رفته و گزینه Show Develop Menu in Menu Bar را انتخاب کنید.

موزیلا فایرفاکس

در نسخه جدید فایرفاکس به منوی همبرگری رفته و گزینه Options > Privacy & Security را انتخاب کنید. به این ترتیب وارد قسمت Content Blocking خواهید شد، صفحه را اسکرول کنید تا به History برسید. در این قسمت می‌توانید گزینه‌هایی مثل never remember (برای ذخیره نشدن تاریخچه) یا گزینه‌های دلخواهی مثل ذخیره تاریخچه و عدم ذخیره کوکی‌ها را انتخاب کنید.

در این قسمت یک دکمه Clear History هم وجود دارد. روی آن کلیک کرده و یک بازه زمانی را انتخاب کنید (۱، ۲، ۴ یا ۲۴ ساعت یا هر چیزی) همچنین می‌توانید داده‌های مورد نظر برای حذف را انتخاب کنید (تاریخچه، لاگین‌ها، فرم‌ها/جستجوها، کوکی‌ها و کش).

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

در این صفحه گزینه Firefox Account را انتخاب کنید – اگر وارد اکانت فایرفاکس خودتان شده باشید، تاریخچه فعالیت‌های شما (همراه بوک مارک‌ها، تب‌ها، پسوردها و اولویت‌های انتخابی) با سایر کامپیوترها و دستگاه‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، همگام سازی می‌شود.

مرورگرهای موبایل

سافاری

مرورگر استاندارد در آیفون و آیپد سافاری است. برای ذخیره نشدن تاریخچه وب می‌توانید در حالت Private کار کنید. برای حذف تاریخچه مسیر Settings > Safari > Clear History & Website Data را طی کنید. انجام این کار علاوه بر حذف تاریخچه منجر به حذف کوکی‌ها و سایر اطلاعات می‌شود. بعلاوه اگر به اکانت آی کلود خودتان لاگین کرده باشید، تاریخچه آی کلود مربوط به این دستگاه و سایر دستگاه‌هایی که به این اکانت متصل شده اند، پاک خواهد شد.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

اگر می‌خواهید فقط داده‌های مربوط به یکسری سایت منتخب حذف شوند، به Settings > Safari برگشته و وارد قسمت Advanced > Website Data شوید. پس از بارگذاری این صفحه (که ممکن است مدتی طول بکشد) فهرستی از وبسایت‌هایی که به آنها سرزدید خواهید دید – ممکن است خود شما خیلی از این سایت‌ها را باز نکرده باشید چون در این حالت سایت‌های مورد استفاده کوکی‌ها نیز ذخیره خواهند شد. برای حذف هر کدام روی گزینه Edit و سپس علامت منها کلیک کنید یا صفحه را به سمت چپ بکشید.

کروم

مرورگر استاندارد تمام گوشی‌های اندروید کروم است که امکان دانلود آن روی سیستم عامل iOS نیز وجود دارد. برای حذف تاریخچه روی این مرورگر به منوی سه نقطه رفته، گزینه History را انتخاب کنید تا لیستی از سایت‌های بازدید شده در حالت cognito (حالت عکس Incognito که در آن تاریخچه ذخیره نمی‌شود) را مشاهده کنید که شامل تاریخچه تمام مرورگرهایی که همین اکانت در آنها لاگین شده نیز می‌باشد.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

در iOS امکان Edit یا Clear Browsing Data وجود دارد. اگر روی دومی کلیک کنید (در گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید تنها گزینه دوم وجود دارد) به یک دیالوگ باکس هدایت می‌شوید که در آن امکان پاکسازی تاریخچه وبگردی، کوکی‌ها، داده‌های کش شده، پسوردهای ذخیره شده و داده‌های مورد استفاده برای پر کردن خودکار فرم‌ها وجود دارد. کاربران اندروید این امکان را دارند که حذف اطلاعات را محدود به یک ساعت، یک روز، یک هفته، یک ماه کنند و یا تمام اطلاعات را حذف کنند.

باز هم برای مشاهده اطلاعات ذخیره شده در اینترنت گزینه My Activity را بررسی کنید.

در سیستم عامل iOS یک اپلیکیشن گوگل کاملاً مجزا برای جستجو وجود دارد (iOSAndroid) که شامل یک مرورگر نیز هست. در این اپلیکیشن نمی‌توانید تاریخچه وبگردی را حذف کنید اما می‌توانید با کلیک روی آیکن Tabs در گوشه سمت راست بالای صفحه، کشیدن پنجره به سمت راست و بعد کلیک روی CLEAR ALL تمام تب‌ها را ببندید. تاریخچه جستجوهای این اپلیکیشن هم در My Activity ذخیره می‌شود.

فایرفاکس

مرورگر فایرفاکس برای سیستم عامل‌های iOS و Android به صورت رایگان عرضه شده است و نحوه حذف تاریخچه وب در هر یک متفاوت است.

در iOS روی منوی همبرگری پایین سمت راست صفحه کلیک کرده و Settings را انتخاب کنید. سپس وارد قسمت Privacy شده و گزینه Data Management را انتخاب کنید. در صفحه بعد می‌توانید کل تاریخچه وب (یا داده‌های کش شده، کوکی‌ها و داده‌های وبسایت‌ها در حالت آفلاین) را پاک کنید. روی لینک Click the Clear Private Data در پایین صفحه کلیک کنید تا تمام این اطلاعات پاکسازی شوند. توجه کنید که در قسمت Settings یک دکمه تحت عنوان Close Private Tabs هم وجود دارد که وقتی مرورگر را ببندید تمام این تب‌ها نیز بسته خواهند شد.

در اندروید هم می‌توانید از منوی سه نقطه سمت راست بالای صفحه استفاده کنید. تاریخچه مورد نظر را انتخاب کرده و روی CLEAR BROWSER HISTORY کلیک کنید تا همگی حذف شوند. اگر روی منو کلیک کرده و به Settings > Privacy بروید و باکس کنار Clear Private Data on Exit را تیک بزنید، در این صورت هر زمان مرورگر را ببندید داده‌های انتخاب شده حذف خواهند شد.

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

اپرا

این مرورگر هم نسخه‌های اندروید و iOS دارد. نسخه اندروید این مرورگر ۲ حالت دارد – یک نسخه استاندارد و یک اپرا مینی که تمام وبسایت‌ها و تصاویر گرافیکی را به سرورهای اپرا ارسال می‌کند تا قبل از خوانده شدن فشرده سازی شوند. اپرا مینی برای آیفون و ویندوز فون هم ارائه شده است.

برای پاکسازی تاریخچه اپرا مینی در آیفون روی منوی O پایین صفحه کلیک کرده و گزینه History را انتخاب کنید سپس روی آیکن سطل آشغال کلیک کنید تا این اطلاعات حذف شوند. یا از منوی O گزینه Settings > Clear را انتخاب کنید که در این صورت می‌توانید پسوردهای ذخیره شده، تاریخچه وبگردی، داده‌ها و کوکی و یا تمام این اطلاعات را حذف کنید.

در اندروید و در منوی همبرگری گزینه History را انتخاب و بعد روی آیکن سطل زباله کلیک کنید. یا به منوی همبرگری رفته و وارد قسمت تنظیمات (Settings) شوید. سپس به قسمت Privacy رفته و گزینه Clear Browsing Data را پیدا کنید؛ با این کار می‌توانید پسوردها، تاریخچه یا کوکی‌ها را به صورت مجزا پاک کنید.

 

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای مختلف

 

منبع : PCMAG

 

 

 

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + سیزده =

پست بعدی

روش های درمان ریزش موی سر خانم ها

چ دسامبر 18 , 2019
روش های درمان ریزش موی سر خانم ها درمان ریزش موی خانم ها به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، تغییر سطح هورمون یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ممکن است اتفاق بیفتد. گزینه های مختلفی برای درمان ریزش موی خانم ها وجود دارد، از جمله داروهای موضعی مانند […]
روش های درمان ریزش موی سر خانم ها