آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز ۱۰

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ دارای یک قابلیت کلیپ بورد است که می‌تواند چندین آیتم مختلف را در خود ذخیره کرده و آنها را در چند کامپیوتر مختلف همگام سازی کند. اما ابزارهای کلیپ بورد مختلفی وجود دارند که امکانات قدرتمندتری دارند. در ادامه به آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز  ۱۰ خواهیم پرداخت.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

کپی و پیست یکی از امکانات قدیمی سیستم عامل ویندوز است که از طریق آن می‌توانید متن، عکس، لینک و اشیای دیگر را از محلی به محل دیگر کپی کنید. در گذشته کلیپ بورد ویندوز فقط محدود به کپی و پیست یک آیتم در هر زمان بود. در نتیجه اگر قرار بود مجموعه ای از آیتم‌های مختلف را کات یا کپی کنید باید چند بار بین مبدا و مقصد جابجا می‌شدید.
در آپدیت اکتبر ۲۰۱۸ ویندوز ۱۰ قابلیت تاریخچه کلیپ بورد معرفی شد که قادر به ذخیره چندین آیتم و حتی همگام سازی آنها در کامپیوترهای مختلف است. این ابزار کلیپ بورد قطعاً کار اصلی را انجام می‌دهد اما اگر به دنبال آپشن‌های قدرتمندتر هستید یا هنوز از یک نسخه قدیمی تر ویندوز استفاده می‌کنید ابزارهای کلیپ بورد می‌توانند کارهای ذخیره و مدیریت چندین آیتم در کلیپ بورد را برای شما انجام دهند.
بیشتر ابزارهای کلیپ بورد ویندوز به یک شکل کار می‌کنند و کافیست برای جابجایی آیتم‌ها به محلی دیگر از همان کلیدهای میانبر مخصوص Cut در ویندوز (Ctrl+X) یا فرمان مربوط به آن در منوهای ویندوز استفاده کنید. همچنین برای کپی کردن یک آیتم از کلیدهای میانبر مخصوص Copy (Ctrl+C) یا فرمان مربوط به آن در منوهای ویندوز استفاده کنید. بعد از آن در ابزار مورد نظر از میانبر Paste استفاده می‌کنید یا روی میانبر برنامه و یا آیکن موجود در بخش سینی سیستم (system tray) کلیک می‌کنید. به این ترتیب تعداد مشخصی آیتم از لیست پیست شده یا منویی از همه آیتم‌های کلیپ بورد نمایش داده می‌شود تا آیتم موردنظرتان برای پیست شدن را انتخاب کنید.
در ادامه نگاهی به قابلیت تاریخچه کلیپ بورد خواهیم داشت و سه ابزار کلیپ بورد برای ویندوز ۱۰ را معرفی می‌کنیم.

ابزار کلیپ بورد ویندوز ۱۰

ساده ترین راه برای بررسی فعال بودن این ابزار از طریق مسیر Settings > System است. اگر تنظیماتی تحت عنوان Clipboard مشاهده می‌کنید پس این ابزار را دارید در غیر این صورت باید به بخش Windows Update در Settings رفته و جدیدترین آپدیت‌ها را دانلود کنید.
در صفحه Settingsمربوط به Clipboard اگر گزینه تاریخچه کلیپ بورد فعال نیست آن را فعال کنید. اگر در بیشتر از یک کامپیوتر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید و می‌خواهید کلیپ بورد را در همه آنها همگام سازی کنید گزینه کنار Sync across devices را فعال کنید.
در قسمت Automatic syncing گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید. استفاده از گزینهAutomatically sync text that I copy (متنی که کپی می‌کنم به صورت خودکار همگام سازی شود) آسان تر است چون با فعال کردن آن آیتم‌های همگام سازی شده به صورت خودکار در دسترس شما قرار می‌گیرند.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

حالا یک داکیومنت، صفحه وب یا هر محتوای دیگری را باز کرده و با استفاده از فرمان Copy یا ترکیب کلیدهای Ctrl+C آیتم‌ها را یکی پس از دیگری کپی کنید. می‌توانید متن‌ها، تصاویر وهایپرلینک‌ها را کپی کنید. وارد یک صفحه یا داکیومنت خالی شوید. حالا کلیدهای key+V را فشار داده و روی آیتم موردنظرتان کلیک کنید. این کار را تا وقتی همه آیتم‌های موردنظرتان کپی شدند ادامه دهید.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

حالا می‌توانید آیتم‌های پیست شده را کنترل کنید. یک بار دیگر ترکیب کلیدهای key+V را فشار دهید. روی آیکن کنار هر آیتم لیست کلیک کنید. می‌توانید آن آیتم را حذف کنید، آن را پین کنید تا همیشه در دسترس باشد یا همه آیتم‌ها را حذف (Clear) کنید. اگر همه آیتم را حذف کنید تنها آیتم‌های پین شده باقی می‌مانند.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

حالا می‌توانید در یک کامپیوتر دیگر با ویندوز ۱۰ که همین قابلیت را داشته باشد این کار را انجام دهید. از یک کامپیوتر دیگر با ویندوز ۱۰ که آپدیت اکتبر ۲۰۱۸ یا بعد از آن را داشته باشد، استفاده کنید. به قسمت Settings > System >Clipboard بروید. بررسی کنید که گزینه‌های مربوط به تاریخچه کلیپ بورد و همگام سازی (Sync) هر دو فعال شوند. یک داکیومنت یا فایل خالی را باز کرده و کلیدهای key+V را بزنید. حالا باید آیتم‌های انتخاب شده در کامپیوتر دیگر کپی شوند.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

در ادامه نگاهی به چند ابزار کاربردی خواهیم داشت. این ابزارها برای کاربرانی که ویندوز ۱۰ ندارند یا به دنبال یک برنامه کلیپ بورد قوی تر هستند، مفید هستند.

ClipX

ClipXکه یک ابزار قدیمی اما مفید است در بخش سینی ویندوز قرار گرفته و تمام آیتم‌هایی که کپی می‌کنید – متن، نشانی وب، تصاویر – را جمع آوری می‌کند.
می توانید برای پیست کردن آیتم‌های جمع آوری شده یکسری کلید میانبر ایجاد کنید – یکی برای پیست کردن آخرین آیتم کپی شده، یکی برای پیست کردن آیتم کپی شده قبل از آخرین آیتم و یکی برای نمایش منویی از آیتم‌های پیست شده که می‌توانید گزینه مورد نظرتان رااز بین آنها انتخاب کنید.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

برای مثال با فشردن ترکیب کلیدهای Win+Z منویی از آیتم‌های پیست شده نمایش داده می‌شود. یا می‌توانید روی آیکن ClipX در سینی ویندوز کلیک کنید تا به منوی آن دسترسی پیدا کنید. سپس روی آیتم مورد نظر کلیک کرده یا شماره آن در لیست را وارد کنید تا در فایل یا داکیومنت جاری پیست شود.
ClipX قادر به ذخیره ۱۰۲۴ آیتم پیست شده است. می‌توان پس از بزرگ شدن این لیست آن را هرس کرد یا یک لیست جدید از ابتدا ساخت. می‌توانید لیست آیتم‌های پیست شده را مشاهده، مدیریت و حتی ذخیره کنید تا بعداً از همان لیست استفاده کنید.

Ditto

Ditto که مجهز به انواع امکانات و قابلیت‌های تنظیم و سفارشی سازی است ابزاری قوی برای مدیریت کلیپ بورد محسوب می‌شود که در سینی ویندوز قرار می‌گیرد و تنها با یک یا دو کلیک می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید. کلیک کردن روی این آیکن منویی از آیتم‌های پیست شده برای شما نمایش می‌دهد تا گزینه‌های موجود را مشاهده یا تغییر دهید یا آیتم فعلی در کلیپ بورد را حذف کنید.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

با این ابزار هم مثل بیشتر ابزارهای مدیریت کلیپ بورد می‌توانید متن‌ها و تصاویر را کات یا کپی کرده و سپس پیست کنید. می‌توانید ترکیب کلیدهای میانبر موردنظرتان را برای نمایش منوی آیتم‌های کپی شده، پیست کردن اشیاء و ذخیره کلیپ بورد فعلی انتخاب کنید. همچنین می‌توان برای هر اپلیکیشن یکسری کلید منحصربفرد تعریف کرد.
می توانید فرمت مورد استفاده برای آیتم‌های پیست شده را مشخص کنید. مثلاً می‌توان HTML را به صورتهایپرلینک یا متن ساده کپی کرد. Ditto امکان به اشتراک گذاشتن آیتم‌های کپی شده را فراهم کرده و می‌توانید کلیپ بورد خودتان را از طریق یک شبکه برای شخص دیگری ارسال کنید.

Clipboard Master

Clipboard Master هم یک ابزار کاربردی دیگر برای کلیپ بورد است که در قسمت سینی ویندوز قرار می‌گیرد و به صورت خودکار تصاویر و متون کپی شده را رهگیری می‌کند. روی آیکن مربوط به این ابزار در سینی ویندوز کلیک کرده یا ترکیب کلیدهای میانبر مثل Win+V را فشار دهید تا لیستی از آیتم‌های موجود در کلیپ بورد نمایان شوند. از این قسمت می‌توانید آیتم مورد نظر برای پیست را انتخاب کنید.

آموزش کپی کردن و قرار دادن آیتم‌های مختلف در یک تصویر در ویندوز 10

این ابزار یک منوی اختصاصی دارد که قابلیت‌های خاصی را ارائه می‌کند از جمله امکان پیست کردن آخرین متن، تصویر یا نشانی وب کپی شده. خود این نرم‌افزار هم کلیدهای میانبر مختلفی دارد اما امکان اضافه کردن به آن وجود دارد.
می‌توانید انتخاب کنید که متن با قالب اصلی کپی شود یا به صورت متن ساده. Clipboard Master می‌تواند کار یک ابزار اسکرین شات را هم انجام دهد و کل صفحه یا محدوده انتخاب شده را برای شما کپی کند.

 

 

منبع : PCMAG

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

پست بعدی

طراحی و تولید دستگاه تنفس مصنوعی در عرض 10 روز برای مقابله با کرونا

ی مارس 29 , 2020
طراحی و تولید دستگاه تنفس مصنوعی در عرض ۱۰ روز برای مقابله با کرونا ۱۰ هزار عدد از این دستگاه‌های جدید برای سرویس سلامت ملی بریتانیا ارسال می‌شوند و به گفته James Dyson مدیر عامل شرکت دایسون می‌توان این دستگاه‌ها را با سرعت، بهره وری و حجم زیاد تولید کرد. […]
طراحی و تولید دستگاه تنفس مصنوعی در عرض 10 روز برای مقابله با کرونا