تکنولوژی چگونه باعث دیجیتالیزه شدن حوزه مراقبت‌های بهداشتی می‌شود؟

تکنولوژی چگونه باعث دیجیتالیزه شدن حوزه مراقبت‌های بهداشتی می‌شود؟

تکنولوژی دیجیتال در حال متحول کردن تمامی صنایع و تقریباً تمامی جنبه‌های زندگی انسان در کشورهای توسعه یافته است اما کمتر صنعتی به اندازه صنعت مراقبت‌های بهداشتی این تغییرات را به صورت گسترده و عمیق مشاهده می‌کند. اما تکنولوژی چگونه باعث دیجیتالیزه شدن حوزه مراقبت‌های بهداشتی می‌شود؟ در این مطلب نگاهی به تکنولوژی‌ها و ترندهای تکنولوژی خواهیم داشت که بر چگونگی عرضه و دریافت مراقبت‌های بهداشتی تاثیرگذار هستند.

پزشکی هوشمندتر

هر چند پزشکان برای کسب تخصص باید آموزش‌های زیادی را پشت سربگذارند، اما بعضی از کارها حتی برای بهترین ذهن‌های انسانی هم بسیار پیچیده هستند. استفاده از هوش مصنوعی در دنیای مراقبت‌های بهداشتی هنوز در اولین مراحل قرار دارد اما همین حالا هم تاثیرات خارق العاده آن مشاهده می‌شود. اخیراً از هوش مصنوعی Deepmind شرکت گوگل برای تحلیل سرطان سینه استفاده شد و دقت تشخیص آن در مقایسه با پزشکان رادیولوژیست ۱۰ درصد بیشتر بود. حذف خطاهای انسانی از تشخیص‌های پزشکی می‌تواند باعث نجات هزاران جان شود.

تأثیرات بیگ دیتا

یکی از پیشرفت‌های جدیدتر در حوزه پردازش داده، بیگ دیتا است. سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را از منابع گسسته و پراکنده مختلف جمع آوری کنند تا در نهایت دیتاست‌های پیچیده تری بسازند که به آنها برای پیش بینی و تصمیم گیری بهتر کمک می‌کنند. این پدیده در حالت متحول کردن مراقبت‌های بهداشتی است و امکان نظارت از راه دور بر بیماران را فراهم می‌کند در نتیجه می‌توان خدمات پزشکی را از دور برای بیماران در منزل ارائه کرد. همچنین امکان تشخیص بهتر از طریق تحلیل‌های پیشگیرانه فراهم شده است. بیگ دیتا به انجام تحقیقات پزشکی و داروسازی بر پایه داده‌ها کمک کرده و امکان پیشرفت سریع تر این حوزه‌ها را فراهم می‌کند.

پزشکی از راه دور

امروزه دیگر نیازی نیست که پزشک برای درمان دقیق و موثر در صحنه حاضر باشد. میزان استفاده از پزشکی راه دور به روش‌های مختلف رو به افزایش است و مثلاً پزشکان می‌توانند از راه دور و با استفاده از وبکم بیمار را ویزیت کنند. اما تجهیزات پوشیدنی، حسگرها و ابزارهای نظارت بر سلامت می‌توانند نقش مهمی در این زمینه داشته باشند. این ابزارها داده‌ها را ثبت و رهگیری می‌کنند و می‌توانند بعداً برای کمک به تصمیم گیری در زمینه مراقبت‌های بهداشتی نقش مهمی داشته باشند. همچنین به شما کمک می‌کنند تا با کمک پزشکتان یک سبک زندگی سالم برای خودتان ایجاد کنید و توصیه‌های لازم را از طریق دستگاه‌های هوشمند دریافت کنید.

یک هدف پرسود جدید برای هکرها

حجم داده‌های جمع آوری شده‌ی بیماران به غیر از مفید بودن می‌تواند یک هدف وسوسه انگیز برای مجرمان سایبری هم باشد که این داده‌ها را برای باج گرفتن، کلاهبرداری و جعل هویت از سیستم‌های آسیب پذیر به سرقت می‌برند. موسسات ارائه دهنده خدمات بهداشتی مثل بیمارستان‌ها و شرکت‌های بیمه تبدیل به یکی از اهداف مجرمان سایبری شده اند. بنابراین این صنعت باید هر چه سریع تر محافظت‌های لازم برای کسب و کارها و مهم تر از آن برای بیمارانی که داده‌های آنها در معرض خطر قرار دارد را پیاده سازی کند.
انتظار می‌رود که تکنولوژی دیجیتال همچنان به رشد و پیشرفت ادامه دهد و راه‌های جدیدتری برای استفاده از آن در حوزه مراقبت‌های بهداشتی فراهم شود. مشتریان و ارائه دهندگان خدمات پزشکی هر دو باید مطلع باشند که این ابزار نه فقط به پیشرفت‌های جدید کمک می‌کند بلکه خطرات جدیدی نیز با خود به همراه دارد.

 

 

منبع : Socialifestylemag

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 11 =

پست بعدی

ممکن است AMD Ryzen 7 Pro 4750G از نظر کارایی به Ryzen 7 3800XT نزدیک باشد اما با قیمت کمتر

د جولای 20 , 2020
ممکن است AMD Ryzen 7 Pro 4750G از نظر کارایی به Ryzen 7 3800XT نزدیک باشد اما با قیمت کمتر اگر شایعات جدید صحبت داشته باشند، ممکن است پردازنده جدید Ryzen 7 Pro 4750G شرکت AMD که جزء خانواده Renoir است، عملکردی در سطح پردازنده جدید Ryzen 7 3800XT داشته […]
AMD Ryzen 7 Pro 4750G می تواند با برچسب قیمت ارزانتری به عملکرد Ryzen 7 3800XT نزدیک شود