تکنولوژی ۶G چیست و چطور کار می‌کند؟

تکنولوژی ۶G چیست و چطور کار می‌کند؟

هر چند مدت زیادی از ظهور فناوری ۵G نمی‌گذرد، اما شرکت‌های تکنولوزیکی در حال آماده کردن خودشان برای نسل جدید فناوری وایرلس یعنی ۶G هستند. تکنولوژی ۶G چیست و چطور کار می‌کند؟ در این مطلب شما را با این فناوری و شرایط فعلی آن آشنا می‌کنیم و به این دو پرسش پاسخ خواهیم داد.

تکنولوژی 6G چیست و چطور کار می‌کند؟

شفاف سازی

قبل از پرداختن به موضوعات اساسی اول باید یک نکته را مشخص کنیم. در حال حاضر ۶G هنوز در مرحله تست یا پیاده سازی قرار ندارد. گزارشات نشان می‌دهد که چین در نوامبر ۲۰۲۰ اولین ماهواره ۶G را راه اندازی کرده و این خبر دروغ نیست اما معمولاً این کشور چنین اخباری را بیش از حس بزرگنمایی و احساسی می‌کند.

هر چند کشور چین یک ماهواره آزمایشی با قابلیت پشتیبانی از سرعت چندین تراهرتز به فضا پرتاب کرده اما این اقدام تنها یک مرحله آزمایشی برای این فناوری بود.

۶G چیست؟

۶G ششمین نسل از فناوری ارتباطات وایرلس است. هنوز این استاندارد به صورت قطعی ثبت نشده اما می‌تواند قابلیت برقراری ارتباطات اینترنتی به شکل قابل اطمینان و فراگیر در همه شبکه‌های موبایل را فراهم کند. در ادامه به شما خواهیم گفت که این فناوری چه تفاوتی با مدل‌های قبل از خودش دارد.

تکنولوژی 6G چیست و چطور کار می‌کند؟

این استاندارد جدید را ۶G نامگذاری می‌کنیم نه ۵G پرسرعت یا ۵G پیشرفته چون هر شرکت تولید کننده سخت‌افزار، از استانداردهای متفاوتی استفاده می‌کند. یک باکس فرستنده گیرنده ۶G که سرویس‌های ارتباطی را برای دستگاه دیگری فراهم می‌کند، از نظر داخلی ویژگی‌های لازم برای کار در شبکه‌های نسل قبلی را ندارد.

به بیان دیگر، الزامات مورد نیاز برای کار با شبکه ۶G به گونه‌ای است که شرکت‌ها باید قابلیت‌های ارتباطی دستگاه‌های خودشان را دوباره طراحی کنند تا با این پارامترها همخوانی داشته باشد. این شرایط برای ۵G هم وجود داشت چون این شبکه صرفاً یک نسخه ارتقاء یافته از ۴G LTE نبود.

قابلیت‌های ۶G

در حال حاضر هنوز هیچ استاندارد کاملی پیاده سازی نشده اما شرکت‌های مخابراتی سراسر جهان بحث و گفتگو درباره قابلیت‌های ۶G را شروع کرده اند. در حال حاضر به نظر می‌رسد که پهنای باند این تکنولوژی حدود ۹۵ گیگابایت در ثانیه است در نتیجه پلتفرمی قدرتمند برای انتقال و دریافت داده با تأخیر کم و قابلیت اطمینان بالا در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.

در واقع، ۶G بر مبنای قابلیت‌های قدرتمندی که ۵G برای اکو سیستم اینترنت اشیاء فراهم کرده ساخته می‌شود. امروزه مردم به کارهایی مثل تماشای ویدیوهای یوتیوب حین پیاده روی عادت کرده اند و با ارائه این نسل‌های جدید تفاوت چندانی را حس نمی‌کنند چون نسل‌های قبلی ارتباطات پهنای باند لازم برای انجام این کارها را فراهم کرده اند.

تفاوت اصلی وقتی ایجاد می‌شود که احتمال تراکم شبکه در یک محدوده زیاد باشد. مثل لوله‌های بزرگ آب که به هموارتر شدن جریان آب کمک می‌کنند.

به طور خلاصه، از آنجایی که ۵G (و حتی به میزان زیادی ۴G LTE) اکثریت نیازهای موبایلی جامعه امروزی را پوشش می‌دهد، ۶G تلاشی برای عرضه فناوری‌های جدید در حوزه کسب و کار و کاربری است که نیازهای بیشتری دارند.

فراتر از سخت‌افزار

به غیر از روش تولید باکس‌های فرستنده، گیرنده ۶G کل زیرساخت شبکه‌های موبایلی محلی را تغییر می‌دهد. به عنوان یک قائده کلی، افزایش نرخ انتقال اطلاعات نیازمند توزیع بیشتر سلول‌های مخابراتی است.

تکنولوژی 6G چیست و چطور کار می‌کند؟

در نهایت، همه این بحث‌ها درباره استانداردهای جدید منجر به ایجاد طیف‌های رادیویی جدید برای تبدیل امواج به داده و بالعکس می‌شود. هر نسل جدیدی از طیفی با فرکانس بالاتر استفاده کرده و در عین حال مقداری از طول موج را قربانی می‌کند. این قربانی شدن یعنی اپراتور شبکه باید با مشکلات مربوط به برد امواج دست و پنجه نرم کند.

هر نسلی که از سیگنال‌هایی با طول موج کوتاه تر استفاده کند، شرکت‌های تولید کننده سخت‌افزار و اپراتورهای شبکه را ملزم به مقابله با چالش‌های زیرساختی جدیدی می‌کند و ۶G هم از این نظر مستثنی نیست.

تنها دستگاه‌ها نیستند که باید تغییر کنند. همه چیز مستلزم تغییر است و این کار هنوز برای ۵G هم انجام نشده است.

مشکلات و چالش‌ها

برای درک کامل مقیاس فشاری که برای شبکه‌های موبایلی ایجاد می‌شود باید ۵G و ۴G را مقایسه کنیم.

یک فرستنده گیرنده ۴G LTE می‌تواند تا حدود ۱۰ مایل به همه سلول‌های محلی خودش سرویس دهی کند. این یعنی برای نگه داشتن کاربران زیر چتر ۴G به شکل هموار و پیوسته باید این شبکه را به نحوی تنظیم کنید که هیچکس بیشتر از ۱۰ مایل از آنتن‌های قدرتمند شبکه فاصله نداشته باشد.

در رابطه با شبکه ۵G این فاصله‌ها باید از ۱۰ مایل به هزار فوت کاهش پیدا کند. انجام این کار غیرممکن نیست اما انجام این کار با زیرساخت‌های شهری بسیار گران تر و تهاجمی تر است.

۶G هم برای پذیرش و پیاده سازی گسترده در شهرها نیاز به رفع مشکلات مختلفی دارد.

مسیر پیش رو

کاملاً بدیهی است که ۶G باید با مشکلات زیاد غلبه کند از جمله تأمین زیرساخت‌های لازم برای تنظیم و شروع به کار آن اما بعید نیست که خیلی از شرکت‌ها در حال آمادگی مقدمات کار برای تبدیل شدن به اولین شرکت‌هایی باشند که این فناوری را پیاده سازی می‌کنند.

تکنولوژی 6G چیست و چطور کار می‌کند؟

نشانه‌ها و علائم فعلی حاکی از احتمال پیاده سازی گسترده ۶G در سال ۲۰۳۰ هستند اما واقعیت این است که تست و پیاده سازی این فناوری با مقیاس کافی مدتی زمان می‌برد. در عین حال فناوری ۵G هم برای اینکه به اندازه ۴G همه گیر و گسترده شود مسیری طولانی در پیش دارد.

در حال حاضر احتمالاً بهتر است به موضوعاتی مثل آشنایی با مفهوم آیکن‌های مختلف ۵G در آیفون و اینکه ۶G چه موقع در شهر یا کشور شما پیاده سازی می‌شود بپردازید.

 

 

 

 

منبع : Maketecheasier

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =

پست بعدی

آشنایی با فرمت جدید Apple Proraw در آیفون 12 پرو

ی ژانویه 3 , 2021
آشنایی با فرمت جدید Apple Proraw در آیفون ۱۲ پرو آشنایی با طرز کار با فرمت جدید تصاویر اپل در ادامه به آشنایی با فرمت جدید Apple Proraw در آیفون ۱۲ پرو می پردازیم Apple ProRaw یکی از مهم ترین امکانات دورهبین در آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو […]
Apple ProRaw: نحوه تسلط بر قالب عکس جدید آیفون 12 پرو