در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

معمولاً برای حفاظت از حریم شخصی از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنیم اما در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟ چه اطلاعاتی برای آنها قابل مشاهده است؟ با این مقاله همراه باشید تا پاسخ این پرسش ها را پیدا کنید .

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

از جهات مختلف ما در آینده زندگی می‌کنیم. امروزه می‌توانیم تنها با چند کلیک هر آنچه نیاز داریم را سفارش دهیم تا در اسرع وقت به دستمان برسد. دنیای مدرن با تبلیغات ویژه، آفرهای مبتنی بر لوکیشن و تحویل‌های فوری کار ما را بسیار راحت کرده است اما به چه قیمتی؟

واقعیت این است که بسیاری از ما حریم شخصی خودمان را با این راحتی مبادله می‌کنیم. اما به تدریج خیلی از افراد متوجه ارزش داده‌های خودشان می‌شوند. به همین دلیل روزبروز افراد بیشتری برای حفاظت از حریم شخصی خودشان از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند. اما چه کسانی قادر به مشاهده داده‌های شما هنگام استفاده از وی پی هستند و چه اطلاعاتی برای آنها قابل ثبت و ضبط است.

وی‌پی‌ان چیست؟

وی‌پی‌ان (شبکه مجازی خصوصی) با مخفی کردن آدرس آی‌پی شما یک کانکشن خصوصی برای شما ایجاد می‌کند. وی‌پی‌ان‌ها با مخفی کردن تاریخچه وبگردی، لوکیشن و اطلاعات دستگاه‌های کاربران از دید هکرها به حفاظت از حریم شخصی آنها کمک می‌کنند. با رمزنگاری داده‌ها و استفاده از آی‌پی که متعلق به خود شما نیست، می‌توانید امن تر از قبل به وبگردی بپردازید.

هر چند وی‌پی‌ان‌ها یک گام روبه جلو برای حفاظت از حقوق شخصی ما محسوب می‌شوند اما این ابزارها هم کامل و بی نقص نیستند. وی‌پی‌ان‌ها هم محدودیت‌هایی دارند که برای حفاظت از خودتان باید به آنها توجه داشته باشید.

سه نوع ثبت داده توسط وی‌پی‌ان‌ها

پیش از پرداخت به جزئیات، اول از همه انواع داده‌های جمع آوری شده توسط وی‌پی‌ان‌ها را مرور می‌کنیم.

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

شرکت‌های ارائه دهنده سرویس وی‌پی‌ان از نظر میزان داده‌هایی که از کاربران جمع آوری می‌کنند سیاست‌های متفاوتی دارند بنابراین توصیه می‌کنیم که قبل از تصمیم گیری و انتخاب، سیاست‌های سرویس مورد نظر را مطالعه کنید.

در رابطه با جمع آوری و حفظ داده‌ها، هر کشور و حوزه قضایی قوانین متفاوتی دارد. مثلاً شرکت‌های آمریکایی و اروپایی با وجود ادعاهایی که در وبسایت‌های خودشان مطرح می‌کنند طبق قانون ملزم به ثبت اطلاعات کاربران هستند.

در مجموع چنین شرکت‌هایی می‌توانند سه نوع دیتا را ضبط کنند که شامل گزارش استفاده، گزارش کانکشن و یا روش عدم ثبت گزارش است.

گزارش استفاده شامل اطلاعاتی مثل وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌هایی است که کاربران از آنها استفاده می‌کنند. گزارش کانکشن شامل آی‌پی واقعی، آی‌پی که وی‌پی‌ان در اختیار شما قرار داده و مصرف دیتا است. در نهایت گزینه سوم مربوط به سرویس‌هایی است که هیچ اطلاعاتی را ثبت و جمع آوری نمی‌کنند.

با توجه به این نکات، می‌توان گفت که هر چند بیشتر وی‌پی‌ان‌ها امن هستند اما کاملاً خصوصی نیستند. پس قبل از دانلود و نصب حتماً این موارد را بررسی کنید.

اما چه اشخاص یا نهادهایی حتی در صورت استفاده از وی‌پی‌ان هم می‌توانند اطلاعات شما را مشاهده کنند؟

چه کسانی در صورت استفاده از وی‌پی‌ان قادر به مشاهده داده‌های ما هستند و چه اطلاعاتی برای آنها قابل مشاهده است؟

هر چند وی‌پی‌ان به عنوان یک سد دفاعی، مفید و کاربردی است اما اطلاعات شما را به صورت کامل غیرقابل مشاهده یا غیرقابل رهگیری نمی‌کند. روش‌های زیادی برای نظارت بر شما حین استفاده از سایت‌های آنلاین وجود دارد و ممکن است با این روش‌ها علاوه بر آدرس آی‌پی سایر اطلاعات شما هم قابل مشاهده باشند.

در ادامه چند سرویسی که می‌توانند هنگام اتصال به وی‌پی‌ان داده‌های شما را مشاهده کنند، معرفی و بررسی می‌شوند.

ارائه دهنده سرویس اینترنت (ISP)

بدون وی‌پی‌ان، بیشتر ISPها به اطلاعات کامل درباره آنچه در فضای آنلاین انجام می‌دهید دسترسی دارند.

هر چند وی‌پی‌ان می‌تواند اطلاعات شما را مخفی کند اما ISPها باز هم می‌توانند گزارش کانکشن شما را مشاهده کنند که شامل اطلاعاتی مثل آی‌پی سرور وی‌پی‌ان، مدت زمان استفاده و حجم ترافیک مبادله شده بین دستگاه و سرورهای خارجی است.

موتورهای جستجو

حتی در صورت داشتن وی‌پی‌ان هم بسیاری از موتورهای جستجو می‌توانند درباره شما اطلاعات جمع آوری کنند چون شما به آنها اجازه دادید تا یک پروفایل یکپارچه از شما ترسیم کنند.

مثلاً در مورد کاربران یک وی‌پی‌ان که به حساب گوگل خودشان لاگین کرده باشند، باز هم در صورت استفاده از موتور جستجوی گوگل تاریخچه جستجوی آنها قابل ثبت است. هر چند گوگل یک سرویس وی‌پی‌ان با اشتراک گوگل وان دارد، اما بی اعتمادی زیادی نسبت به آن وجود دارد.

شبکه‌های اجتماعی

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

به همین صورت اگر حین استفاده از وی‌پی‌ان در حساب شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک باشید، این شبکه‌ها می‌توانند تاریخچه وبگردی شما را ثبت کنند.

در واقع این شرایط برای همه سایت‌هایی که با قابلیت single sign-on (یک لاگین برای ورود به همه حساب‌های اجتماعی) به آنها ورود کردید صدق می‌کند. به غیر از آدرس آی‌پی، داده‌های مربوط به حساب شبکه‌های اجتماعی شما هم برای آگهی دهنده‌ها قابل مشاهده است.

کارفرمایان

اگر تصور می‌کنید که هنگام کار با لپ تاپ شرکت در صورت استفاده از وی‌پی‌ان کارفرما قادر به مشاهده تاریخچه اقدامات شما نیست، سخت در اشتباه هستید. بر خلاف شبکه‌های خصوصی تجاری، معمولاً وی‌پی‌ان‌های ارائه شده توسط شرکت‌ها قادر به تشخیص ارتباط بین ترافیک اینترنت شما و شبکه متعلق به کمپانی هستند.

با وجود دور بودن از اداره، کارفرمایان این قابلیت را دارند که بر فعالیت‌های شما نظارت کنند تا بر خلاف سیاست‌های سازمان عمل نکنید. مثلاً ممکن است در صورت ارسال اسناد حساس، مشاهده محتوای مستهجن یا دانلود محتوای غیرقانونی، تیم امنیت کمپانی باخبر شود. بعلاوه، بسیاری از شرکت‌ها دسترسی کاملی به دستگاه‌ها دارند و می‌توانند تاریخچه وبگردی شما را روی دستگاه مشاهده کنند.

نهادهای قانونی

نهادهای قانونی قادر به پیگیری زنده و لحظه‌ایِ داده‌های رمزنگاری شده از طریق وی‌پی‌ان نیستند اما روش‌های دیگری برای دسترسی به اطلاعات شما دارند. اگر مشکوک به فعالیت‌های غیرقانونی یا رفتار مجرمانه باشید، نهادهای قانونی می‌توانند اطلاعات شما را از ISP دریافت کنند تا رفتار شما در زمینه استفاده از وی‌پی‌ان را تحت بررسی قرار دهند.

بعد از آن، این نهادها می‌توانند داده‌های شخصی شما را از ارائه دهنده سرویس وی‌پی‌ان دریافت کنند. اگر این سرویس سیاست‌های سختگیرانه و دقیقی درباره ثبت داده‌های کاربران نداشته باشد، داده‌های شما به راحتی در اختیار مقامات قانونی قرار خواهد گرفت.

حفاظت از اطلاعات، با ابزارهایی فراتر از یک وی‌پی‌ان

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، چه کسانی قادر به جمع آوری اطلاعات شما هستند؟

در صورت استفاده از وی‌پی‌ان، ترافیک بین سرور خروجی وی‌پی‌ان و مقصد نهایی شما رمزنگاری نخواهد شد. هر چند ممکن است پیگیری اقدامات از طریق آی‌پی وی‌پی‌ان شما منجر به شناسایی شما نشود، اما بعضی از تعاملاتی که در این مسیر انجام می‌دهید، قابل ثبت و مشاهده است. توجه داشته باشید که روش‌های مختلفی برای نظارت بر آنچه در فضای آنلاین انجام می‌دهید وجود دارد.

بعلاوه، همه وی‌پی‌ان‌ها یکسان نیستند. استفاده از یک وی‌پی‌ان بد می‌تواند به اندازه عدم استفاده از وی‌پی‌ان خطرناک باشد. هنگام انتخاب وی‌پی‌ان حتماً تاریخچه آن در زمینه نشت داده‌های کاربران، کشوری که سرویس مورد نظر در آن فعالیت می‌کند و قوانین آن کشور را بررسی کنید.

هر چند اکثر وی‌پی‌ان‌ها در زمینه حفظ امنیت کاربران خوب عمل می‌کنند اما به صورت کامل از حریم شخصی آنها حفاظت نمی‌کنند. در صورت استفاده از وی‌پی‌ان هم باید مراقب باشید و اصول حفظ امنیت آنلاین را رعایت کنید. هیچ روشی نمی‌تواند جایگزین استفاده از پسوردهای قوی، استفاده از مرورگرهای امن، اسکن منظم سیستم برای شناسایی بدافزارها و خودداری از کلیک کردن در ایمیل‌های فیشینگ شود.

با وجود مفید بودن وی‌پی‌ان، این ابزار تنها نیمی از راه را برای شما طی می‌کند چون با هوشمندتر شدن کلاهبرداران و هکرها امکانات در اختیار آنها برای ثبت داده‌های شخصی شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

 

منبع : Makeuseof

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

پست بعدی

چهار راهکار برای آزاد کردن حافظه اپل واچ

د فوریه 1 , 2021
چهار راهکار برای آزاد کردن حافظه اپل واچ اپل واچ شما یک حافظه داخلی برای ذخیره اپلیکیشن، موزیک، عکس، پادکست و سایر اطلاعات دارد. در این چهار راهکار برای آزاد کردن حافظه اپل واچ به شما آموزش خواهیم داد. با توجه به اینکه ممکن است اپل واچ به سرعت پر […]
چهار راهکار برای آزاد کردن حافظه اپل واچ