معرفی نسلهای شبکه تلفن همراه

معرفی نسلهای شبکه تلفن همراه

نسل اول شبکه تلفن همراه

نسل۱( ۱G ) یا به عبارتی  نسل اول فناوری تلفن بیسیم یکی از استانداردهای تلفن همراه آنالوگ است که در سال ۱۹۸۰ مطرح شد و تا هنگام جایگزینی با تلفنهای دیجیتال نسل۲ ادامه داشت. تفاوت اصلی بین دو سیستم تلفن همراه، نسل۱ و نسل۲ اینست که شبکه های نسل۱ از سیگنالهای رادیویی آنالوگ استفاده میکردند در حالی که شبکه های نسل۲ از سیگنالهای رادیویی دیجیتال استفاده می کنند.
گرچه هر دوی این سیستمها از سیگنالدهی دیجیتال برای اتصال به برجهای رادیویی استفاده میکنند، بقیه سیستم تلفنی، تماس در نسل۲ به همان صورتِ نسل۱ ،سیگنالهای دیجیتال رمزگذاری میشوند، با این تفاوت که نسل۱ در فرکانسهای بالاتری مانند ۱۵۰ MHz و حتی بالاتر مخابره میشود.
قبل تر از فناوری نسل۱ ،تلفن رادیویی همراه یا نسل۰ وجود داشت.

نسل دوم شبکه تلفن همراه

نسل دوم گوشیهای تلفن که به صورت دیجیتال میباشند شامل سیستم هاCDMA,TDMA,GSM هستند. از خصوصیات آنها میتوان به سرعت بالای انتقال اطلاعات صوتی و انتقال محدود داده ها یا اطلاعات اشاره کرد.

نسل سوم شبکه تلفن همراه

نسل سوم شبکه تلفن همراه یا همان ۳G روشی برای انتقال اطالعات در تلفنهای همراه و سیستمهای بدون سیم میباشد. نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا میباشد. شبکه ۳G برخالف جیاسام که نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، این نسل جدید سرعت بالایی برای انتقال چندرسانهای را فراهم میسازد. در نسل سوم همه چیز در قالب اطلاعات یجیتال منتقل میشود. با سرعت نسبتاً بالایی که در تلفنهای نسل سوم پیش بینی شده است، امکاناتی از قبیل تلفنهای تصویری بی سیم، با کیفیت مناسب مقدور خواهد بود . اولین کشوری که از شبکه ۳G به صورت گسترده و تجاری استفاده کرد، کشور ژاپن بود. در اولین روز ماه اکتبر سال ۲۰۰۱ ،بزرگترین شرکت مخابراتی ژاپن، انتیتی دوکومو، خدمات مخابراتی خود را به نسل سوم مجهز کرد. از سال ۲۰۰۵ ،شبکه های نسل سوم ضریب نفوذ خود را افزایش داده اند، یکی از علل را این امر میتوان در پر شدن گنجایش نسل دوم شبکه های مخابراتی دانست. شبکه های نسل دوم برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شده بود و از همین رو براساس نیازهای مشترکین به ارتباطات پر سرعت تر، این نسل وارد عمل شد.

نسل چهارم شبکه تلفن همراه

نامگذاری نسلهای تلفن همراه عموماً به تغییر ماهیت بنیادی خدمت ارائه شده اشاره دارد. در سال ۱۹۸۱ نسل اول تلفن همراه با تلفنهای همراه آنالوگ آغاز شد هنگامی که فناوری آنالوگ جای خود را به فناوری دیجیتال میداد نسل دوم تلفن همراه در سال ۱۹۹۲ آغاز شد. در سال ۲۰۰۱ یعنی زمانی که پشتیبانی از چند رسانه ایها مانند ارتباط تصویری کلید خورد نسل سوم تلفن همراه شروع شد. طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ نسل چهارم تلفن همراه که پروتکل شبکه آن اساساً مبتنی بر اینترنت است منجر به ایجاد امکان اتصال پهن باند چند گیگابیتی شد. سرعتی که بیش از چهارصد برابر سرعت تعریف شده برای اینترنت پهن باند در کشور ایران می باشد.

شبکه ارتباطی ۴G به عنوان چهارمین نسل تلفن همراه برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در شهرهای استکهلم و اسلو رونمایی شد و در سال های بعد کشورهای دیگر به طور آهسته به جرگه کشورهای دارای تکنولوژی ۴G پیوستند.

اکثر شبکه های ارائه دهنده تکنولوژی ۴G از استاندارد LTE استفاده می کنند اما برخی از شبکه ها مثل اسپرینت در ایالات متحده استاندارد دیگری را به نام وایمکس (WiMax) مورد استفاده قرار می دهند. هرچند گفته می شود در اروپا و آمریکای شمالی، اکثر اپراتورها استفاده از استاندارد وایمکس را تا انتهای سال جاری میلادی متوقف می کنند.

برای کاربران نهایی، تفاوت بین این دو استاندارد بسیار ناچیز است. بزرگترین نقص استاندارد وایمکس نسبت به LTE این است که اپراتورهای زیادی از این استاندارد استفاده نمی کنند تا وایمکس نیز تبدیل به یک استاندارد قابل اعتماد شود و این در حالی است که LTE یک استاندارد عملی و مورد پذیرش عموم (de facto) است.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه

نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا همان (۵G) جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات مخابراتی است که از اهداف آن، افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل)، و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت است.

 

 

 

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + شش =

پست بعدی

مفهوم سرور سخت افزاری

س سپتامبر 3 , 2019
مفهوم سرور سخت افزاری   یک سرور به کامپیوتری گفته می شود که داده های مورد نیاز را برای کامپیوترهای دیگر فراهم می سازد. سرور می تواند داده ها را در بستر شبکه های LAN و WAN در اختیار سیستم های دیگر قرار دهد. بسیاری از سرورها مانند وب سرورها […]
مفهوم سرور سخت افزاری