معرفی ۵ تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

معرفی ۵ تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

مشکلات قلبی عروقی می‌توانند در اثر سبک زندگی ناسالم، مشکلات ژنتیکی یا عوامل مختلف دیگر از جمله بیماری خود ایمنی ایجاد شوند. با توجه به اینکه در حال حاضر مشکلات قلبی مهم ترین عامل مرگ و میر هستند، نظارت بر این بیماری‌ها و مداخله در هنگام نیاز بسیار ضروری است. خوشبختانه تکنولوژی مدرن راهکارهایی ارائه کرده که می‌توانند به ما برای نظارت بر سلامت قلبی عروقی و بهبود آن کمک کنند. این راهکارها با وجود کارشناسان پزشکی که گواهی ACLS یا PALS دارند می‌توانند در یک دهه آینده کمک زیادی به تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی کنند. با توجه به این نکات در ادامه تکنولوژی‌های جدیدی که در خدمت این حوزه قرار گرفته اند را بررسی می‌کنیم و به معرفی ۵ تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند خواهیم پرداخت .

معرفی 5 تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

هوش مصنوعی در حوزه پزشکی قلب

چند دهه پیش، هوش مصنوعی چیزی جز یک امید واهی محسوب نمی‌شد. امروزه در کنفرانس‌های پزشکی سراسر جهان در رابطه با هوش مصنوعی صحبت می‌شود به این امید که این تکنولوژی راه‌های جدیدی برای نظارت، پیش بینی و بهبود شرایط بیماران ایجاد کند.
برای مثال، حالا در تجهیزات رادیولوژی و کاردیولوژی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای افزایش سرعت تکمیل گزارشات استفاده می‌شود. این تکنولوژی‌ها با پیدا کردن محل احتمالی بروز مشکل در قلب و رگ‌های خونی به متخصصان قلب و عروق کمک می‌کنند.
با وجود تکنولوژی‌های پیشرفته تشخیص الگو که می‌توانند از دیتاست‌های عظیمی استفاده کنند که هیچ انسانی قادر به تحلیل آنها نیست، ممکن است در نهایت به نقطه ای برسیم که ماشین‌ها بتوانند نسبت به متخصصان با دقت بهتری بعضی از مشکلات و بیماری‌ها را تشخیص دهند. هر چند برای تعیین مناسب ترین اقدام، باز هم نیاز به نظارت انسانی وجود دارد.

معرفی 5 تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

واقعیت مجازی و افزوده در حوزه پزشکی قلب

در گذشته واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هم مثل هوش مصنوعی مفاهیمی بودند که صرفاً به فیلم‌ها، رمان‌ها و برنامه‌های علمی تخیلی مرتبط تلقی می‌شدند. حالا موضوعاتی که قبلاً علمی تخیلی تلقی می‌شدند جزء زندگی روزمره ما شده اند.
مهم ترین کاربرد واقعیت مجازی و افزوده در حوزه پزشکی قلبی و مطالعات مرتبط به آن، بحث آموزش است. این تکنولوژی می‌تواند محیطی گسترده و فراگیر برای آموزش ایجاد کند و به کادر پزشکی امکان می‌دهد قبل از رویارویی با سناریوهای مختلف در دنیای واقعی، آن را در شرایطی نزدیک به واقعیت تجربه کنند.
استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای آموزش پزشکان و پرستاران در زمینه استفاده از تکنولوژی‌های جدید، روش‌های جراحی و واکنش‌های مناسب در شرایط اورژانسی می‌تواند خطر خطاهای انسانی را به میزان زیادی کاهش دهد و با فراهم کردن امکان مطالعه بر روی مدل‌های دیجیتال به جای انسان‌های واقعی، به نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند.

معرفی 5 تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

تکنولوژی‌های پوشیدنی

در بین تکنولوژی‌های جدید مختلفی که برای نظارت بر سلامت قلب و عروق استفاده می‌شود، تجهیزات پوشیدنی متداول تر شده اند. مچ بندها، ساعت‌ هوشمند و حلقه‌های هوشمند از جمله تجهیزات هوشمندی هستند که مجهز به قابلیت‌های نظارت بر قلب شده اند.
این تجهیزات آماده مصرف در بازارهای مختلف و با قیمت‌هایی متنوع در دسترس هستند. خیلی از آنها امکان نظارت بر ضربان قلب را فراهم می‌کنند و بعضی از آنها امکانات پیشرفته ای همچون قابلیت تولید EKG (الکتروکاردیوگرام) را دارند.
آشنایی با ریتم نرمال قلب و جستجوی ناهنجاری در داده‌ها می‌تواند به کاربران برای شناسایی ناهنجاری‌های قلبی پیش از تبدیل شدن آنها به مشکلات جدی کمک کند.

تحلیل داده‌های ساخت یافته

روزهایی که در آن موسسات پزشکی باید از حجم انبوهی کاغذ برای تولید گزارش‌های کامل استفاده می‌کردند سپری شده است. حالا متخصصان قلب و سایر کارشناسان پزشکی می‌توانند برای تولید گزارش‌هایی ساخته یافته با کمک داده‌هایی دقیق و کامل از نرم‌افزار استفاده کنند.
تحلیل‌های جمع آوری شده به پزشکان کمک می‌کند تا تصویر کامل تری از وضعیت سلامت بیمار داشته باشند و بتوانند اطلاعات به دست آمده از ابزارهای مختلف را ترکیب کنند بدون اینکه برای تحلیل آنها نیاز به گذراندن وقت زیادی داشته باشند. این فناوری می‌تواند به افزایش کارایی کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها کمک کند چون پزشکان می‌توانند تصمیماتی آگاهانه تر بگیرند.

تکنولوژی‌های تصویری

بعضی تجهیزات برای نشان دادن وضعیت قلبی عروقی بیمار از ترکیب اعداد و حروف استفاده می‌کنند. بررسی این حروف و اعداد می‌تواند برای برخی کارشناسان پزشکی چالش برانگیز باشد بخصوص در زمینه بررسی عوارض ناشی از یک بیماری خاص.
حالا تکنولوژی‌های تصویری رو به افزایش هستند و می‌توانند به کارشناسان کمک کنند تا وضعیت بیمار را بهتر مشاهده یا پیش بینی کنند. برای مثال، یک ابزار FFR fractional flow reserveکه مجهز به قابلیت‌های تصویربرداری شده باشد می‌تواند به کاربران برای ارزیابی دقیق تر فشار و جریان خون در شریان‌های خونی کمک کرده و منجر به تصمیم گیری‌های آگاهانه تری شود.

معرفی 5 تکنولوژی جدید که به نظارت و بهبود سلامت قلبی کمک می‌کند

نکات پایانی

تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، تجهیزات پوشیدنی، سیستم‌های تولید گزارش خودکار و تکنولوژی‌های تصویری همگی از جمله فناوری‌هایی هستند که برای بهبود سلامت قلبی استفاده می‌شوند.
به نظر می‌رسد که تکنولوژی‌های حوزه پزشکی رو به پیشرفت هستند. امید می‌رود که در سال‌ها و دهه‌های پیش رو چرخه نوآوری فعلی به ایجاد نتایج بهتر در حوزه پزشکی بیشتر کمک کند. با این وجود نباید اصول و پایه‌ها را نادیده گرفت. اغلب اوقات بهترین کاری که کادر پزشکی می‌تواند برای کمک به بیماران انجام دهد، به روز نگه داشتن گواهینانه‌های خودشان است.

 

 

منبع : Healthtechzone

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =

پست بعدی

تصاویر جدید به دست آمده از گلکسی Z فولد 2 سامسونگ، طراحی متفاوت بلاک دوربین آن را نشان می‌دهد

س آگوست 25 , 2020
تصاویر جدید به دست آمده از گلکسی Z فولد ۲ سامسونگ، طراحی متفاوت بلاک دوربین آن را نشان می‌دهد در ادامه به تصاویر جدید به دست آمده از گلکسی Z فولد ۲ سامسونگ، طراحی متفاوت بلاک دوربین آن را نشان می‌دهد می پردازیم   با توجه به تصاویر ثبت شده […]
تصاویر جدید به دست آمده از گلکسی Z فولد 2 سامسونگ، طراحی متفاوت بلاک دوربین آن را نشان می‌دهد