مفهوم AGPS

مفهوم AGPS

اگر درباره دستگاه های GPS اطلاعاتی داشته باشید و این فناوری بسیار کاربردی را پیگیری کرده باشید، به ویژه تلفن های هوشمند دارای GPS، احتمالا حالا مشتاق خواهید شد اگر بدانید مفهوم AGPS چیست و چه کاربردی می تواند برای شما داشته باشد. اینکه AGPS چه کاربردی و چرا باید از آن استفاده کنید، بحثی است که در ادامه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

AGPS کوتاه شده Assisted GPS به معنای جی پی اس کمک کننده است، که به یک GPS کمک می کند تا بر روی سیگنال یک ماهواره قفل شود که با TTFF یا time to first fix به معنای مدت زمان برای اولین پایه گذاری شناخته می شود. در واقع AGPS به قطعه GPS در مواقعی که به واسطه ساختمان های اطراف سیگنال ماهواره ضعیف شده یا مکان آن تغییر پیدا کرده است، کمک می کند.

باید توجه داشته باشید که AGPS تنها زمانی کار می کند که دستگاه مورد نظر امکان اتصال از طریق اینترنت مثلا GPRS یا ۳G را داشته باشد.

AGPS چگونه به افزایش سرعت مکان یابی کمک می کند؟

اولین باری که دستگاه GPS می خواهد روی یک سیگنال ماهواره GPS قفل کند (این مرحله با عبارت Cold Start هم شناخته می شود)، می بایست دستگاه GPS سه بخش اطلاعات شامل سیگنال های ماهواره GPS، اطلاعات هفتگی و اطلاعات کوتاه مدت را دانلود کند تا بتواند موقعیت مکانی را محاسبه کند. اگر یک دستگاه GPS برای مدت طولانی خاموش بوده باشد، مسافت زیادی جا به جا شده باشد یا کش آن پاک شده باشد، می بایست Cold Start یا اتصال برای اولین بار داشته باشد.

برای یک دستگاه GPS این راه اندازی اولیه ممکن است تا ۱۲ دقیقه طول بکشد و اگر در این بین که دستگاه می خواهد راه اندازی اولیه شود سیگنال از بین برود (به دلایلی مختلفی مانند ضعیف بودن سیگنال، شرایط جوی زمین، موانعی مانند دیوار و درخت) در این صورت دستگاه GPS دوباره باید ریستارت شود یعنی دوباره همه موارد باید انجام شود!

مفهوم AGPS

AGPS از بروز این مشکل جلوگیری می کند؛ این فناوری با اتصال به یک سرور اینترنتی تحت وب (که با نام سرور دستیار شناخته می شود) مشکلات مربوط به اتصال اطلاعات که اطلاعات فعلی ماهواره را در خود نگه می دارد، حل می کند. این اطلاعات به جای اینکه از طریق سیگنال های رادیویی از ماهواره GPS با سرعت پایین تر و بدون پایداری توسط دستگاه GPS شما دریافت شود، با استفاده از GPRS دریافت می شود.

حتی در دستگاه های GPS که Cold Start ندارند، تحقیقات نشان داده است که AGPS حداقل بطور متوسط یک دقیقه زمان را برای آماده سازی دستگاه کاهش داده است.

AGPS از پس چه کار هایی بر نمی آید؟

با اینکه به طور کلی مفهوم AGPS کاربردی است ولی یک سری کار ها را نمی تواند انجام دهد. این فناوری نمی تواند در برابر موانعی که هر روزه جلوی کار دستگاه GPS را می گیرد در بیاید و مشکل را برطرف کند و حتی زیر زمین، داخل یک ساختمان (دور از پنجره شیشه ای) یا زیر آب و تحت تاثیر پوشش درختان همچنان نمی تواند کار کند. یعنی همچنان AGPS در این مواقع نمی تواند کاری کند. کل کاری که AGPS قرار است برای شما در دستگاه ردیاب GPS شما انجام دهد کاهش چشمگیر زمان آغاز به کار برای یافتن اولین موقعیت مکانی است.

مفهوم AGPS را نباید با موقعیت یابی با Wifi یا سه گوشه سازی با تلفن همراه که در زمان عدم کارایی GPS استفاده می شود، اشتباه بگیرید.

بعضی از دستگاه ها از ترکیبی از این روش ها برای تشخیص موقعیت مکانی شما استفاده می کنند که به آن Hybrid Positioning System به معنای سامانه موقعیت یابی ترکیبی نیز می گویند.

سیستم های همگام سازی شده برای دریافت موقعیت

در شرایط ایده آل، GPS (درست تر آن GNSS) بهترین (سریع ترین و دقیقترین) روش برای تشخیص موقعیت مکانی شماست. اما به هرحال موقعیت هایی پیش می آید که GPS نمی تواند سیگنال بگیرد (زیر زمین، زیر آب، داخل ساختمان یا در شرایط جوی نامناسب) در این حالت دستگاهی که می بایست به هر حال به شما موقعیت مکانی نشان دهد از یک ساز و کار همگام سازی شده برای دریافت موقعیت استفاده می کند.

تنها کاری که می توان کرد تا از یک دستگاه مکان یاب تحت هر شرایطی موقعیت مکانی دریافت کرد و در محیط های مختلف ضعف نشان ندهد، این است که چند فناوری بصورت همگام سازی شده استفاده کند.

موقعیت یابی GPS، Wifi و سه گوشه سازی به وسیله دستگاه های دارای موج رادیویی روش آن است. ترکیب ویژگی های سروی های مختلف مکان یابی به دستگاه های مکان یاب این امکان را می دهد تا در شرایط مختلف بدون نیاز به ارتباط با کاربر خود بصورت خودکار بین روش های مختلف برای مکان یابی تغییر حالت دهند. با گسترش علاقه به موقعیت یابی هوشمند فقط سازمان ها نخواهند بود که از موقعیت یابی دقیق و پایدار بهره مند خواهند شد.

ردیاب های جی پی اس امروزی معمولا دارای دو روش دریافت موقعیت بر اساس GPS و دکل مخابراتی هستند که در صورت عدم پوشش مناسب GPS موقعیت مکانی ارسال بر اساس دکل مخابراتی که سیمکارت به ان متصل است، خواهد بود.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کنیم که AGPS به نام های A-GPS، Assisted GPS نیز شناخته می شود و همه این عبارات بیانگر سیستم مکان یابی جهانی بهبود یافته است. امیدوارم که این نوشته برای شما از نظر علمی کاربردی و مفید بوده باشد و مشتاق دریافت دیدگاه های شما درباره آن نیز در انتهای همین صفحه از بخش دیدگاه ها هستیم.

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

پست بعدی

مفهوم GPRS

س نوامبر 5 , 2019
مفهوم GPRS GPRS یا همان General Packet Radio Services به یک سرویس ارتباطی بی سیم مبتنی بر بسته های شبکه ای اطلاق می شود و نرخ داده ای به میزان ۵۶ تا ۱۱۴ کیلو بیت بر ثانیه ارائه می دهد و اتصال مداوم به اینترنت برای کاربران تلفن همراه و […]
مفهوم GPRS