مفهوم LBS

مفهوم LBS

مفهوم LBS
مفهوم LBS

LBS مخفف Location-based service می باشد که در فارسی به آن سرویس مکان مبنا گفته می شود. سرویس LBS یک سرویس سطح نرم افزاری است که از داده های مربوط به مکان جغرافیایی برای کنترل برخی ویژگی های نرم افزاری استفاده می کند.

در واقع LBS یک سرویس اطلاعاتی است که  امروزه کاربرد های مختلفی به عنوان اطلاعات به دست آمده از موقعیت جفرافیایی – چه برای مصارف سرگرمی و چه برای مصارف امنیتی- در شبکه های اجتماعی مورد استفاده در گوشی های موبایل و از طریق شبکه تلفن همراه دارد .

LBS را می توان در زمینه های مختلفی نظیر سلامت، جستجوی اجسام داخلی، سرگرمی، کار، زندگی شخصی و… به کار برد. همچنین LBS برای بسیاری از کسب و کار ها و سازمان های دولتی به منظوردرک صحیح از داده های وابسته به محلی خاص که در آن رخداد ویژه ای در حال اتفاق افتادن است ضروری است. الگو هایی فضایی که داده ها و خدمات مرتبط با موقعیت مکانی می توانند فراهم کنند یکی از جنبه های بسیار مهم و مفید آن است. مکان مخرج مشترک همه این فعالیت ها است  و می توان از آن برای درک بهتر الگو ها و روابط استفاده کرد.

LBS شامل سرویس هایی است که مکان یک شخص یا شی را شناسایی می کند به عنوان مثال می توان به یافتن موقعیت نزدیک ترین خودپرداز و یا یافتن موقعیت حدودی یک دوست یا یکی از افراد شاغل در یک شرکت اشاره کرد. همچنین رهگیری مرسولات پستی و رهگیری وسایل نقلیه نیز با استفاده از LBS انجام می شود. از LBS می توان در تجارت همراه نیز به عنوان تبلیغاتی که بر اساس موقعیت مکانی کاربران به سمت آن ها هدایت می شوند استفاده کرد. همچنین خدمات هواشناسی شخصی  و بازی های کامپیوتری مکان مبنا نیز از دیگر کاربرد های این خدمات به شمار می روند. همه این کاربرد ها مثال هایی از فناوری های مخابراتی همگرا هستند.

مفهوم سیستم های مکان مبنا با مفاهیم استانداردی چون سیستم های مکان یابی همزمان و دیگر خدمات محلی مربوط به آن که در ISO/IEC 19762-5 و ISO/IEC 24730-1 به آن ها اشاره شده سازگار نیست. اگرچه دستگاه های کامپیوتری به خوبی مصرف کنندگان را از زمان ثبت داده ها مطلع می کنند اما همین دستگاه نیز ممکن است به طور همزمان ردیابی شوند. بر همین اساس نیز مشکلاتی در زمینه حریم خصوصی LBS ها به وجود آمده که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

تاریخچه سرویس های مکان مبنا (LBS)

مفهوم LBS

سرویس های مکان مبنا (LBS) بخشی از سیستم های تقریبا تمام کنترلی هستند که امروزه در کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها از سرویس های ساده که بر پایه همگام سازی عمل می کردند به ابزاری پیچیده برای اجرای تقریبا هر نوع سرویس یا تسهیلات مکان مبنا  تکامل یافته اند.

LBS درواقع توانایی باز کردن و بستن یک شی داده به خصوص بر اساس استفاده از موقعیت مکانی(و زمانی) به عنوان کلید های کنترلی یا به عنوان بخشی از کلید یک سیستم رمزنگاری پیچیده یا سیستم های هشینگ و داده هایی که این سیستم ها به آن ها اجازه دسترسی می دهند می باشد. سرویس های مکان مبنا امروزه جزئی از همه چیز، از سیستم های کنترلی گرفته تا اسلحه های هوشمند هستند. از این سرویس های به طور مستمر تریلیون ها بار در روز مورد استفاده قرار می گیرند و شاید یکی از مهم ترین لایه کاربرد های سیستم های پشتیبانی تصمیم در فناوری های کامپیوتری به شمار می روند.

تحقیقاتی که زمینه ساز ایجاد سرویس های مکان مبنا به شکل امروزی آن شد شامل سیستم  Active Badge فروسرخ (۱۹۸۹-۱۹۹۳)، فعالیت های شرکت Ericsson-EuroPolitan که توسط Jörgen Johansson در سال ۱۹۹۵ انجام شد و پایان نامه کارشناسی ارشد نوشته شده توسط یکی از کارمندان نوکیا به نام  Timo Rantalainen در سال ۱۹۹۵ می باشد.

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

پست بعدی

مفهوم Wi-Fi

ش نوامبر 9 , 2019
مفهوم Wi-Fi Wi-Fi یک فناوری شبکه بی سیم است که به رایانه ها و دستگاه های دیگر امکان برقراری ارتباط از طریق سیگنال بی سیم وایرلس را می دهد. شبکه وای فای اجزای شبکه ای را که براساس یکی از استانداردهای ۸۰۲٫۱۱ که توسط IEEE توسعه یافته شده و توسط […]
مفهوم Wi-Fi