مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

Universal یا عمومی بودن USB یعنی همه به نوعی با این پورت سروکار پیدا می‌کنند. فلش مموری، لوازم جانبی کامپیوتر، شارژر گوشی همگی از پورت USB استفاده می‌کنند و تا به امروز هیچ کانکتوری به اندازه USB محبوبیت کسب نکرده است. بنابراین نام درگاه سریال عمومی (Universal Serial Bus) کاملاً برازنده آن است.
اما طبق معمول این پورت هم مثل هر تکنولوژی نوظهوری اعداد، نسخه‌های مختلف و مشکلاتی دارد. در رابطه با USB انواع USB 2.0، USB 3.0 و USB 3.1 کاملاً متداول هستند و به تدریج USB 3.2 وارد بازار می‌شود. قرار است USB 4 هم در آینده ای نزدیک پیاده سازی شود.
در این مقاله به USB 3.1 Gen 1 و Gen 2 می‌پردازیم و نگاهی دقیق تر به تفاوت‌های این دو کانکتور به ظاهر مشابه خواهیم داشت.

تاریخچه ای مختصر از USB

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

کانکتور USB 1.0 اصلی در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و حاصل تلاش‌های مشترک شرکت‌های بزرگی مثل Compaq، IBM، DEC، Intel، Nortel، NEC و Microsoft بود. همانطور که از نام درگاه سریال عمومی پیداست، این کانکتور صرفاً برای رفع نیاز به یک کانکتور عمومی ساده طراحی شد که قابلیت اتصال دستگاه‌های مختلف را فراهم کند.
مسلماً این تلاش با موفقیت روبرو شد. پیاده سازی USB کار تولید کنندگان سخت افزار را بسیار ساده تر است همچنین کار کاربران معمولی که با پورت‌ها و کانکتورهای مختلف در آن زمان آشنا نبودند.
کانکتور USB اصلی از انتقال داده با سرعتی تا ۱۲ مگابیت برثانیه پشتیبانی می‌کرد و به مرور زمان نسخه‌های مختلفی از آن ساخته شد که در هر مدل سرعت انتقال دیتا افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود. هر چند USB Type-A محبوب ترین مدل کانکتور باقی ماند اما به مرور زمان کانکتورهای مختلف با پیکربندی‌های متفاوتی عرضه شدند از جمله کانکتورهای B و C و همچنین مدل‌های مینی و میکروی Type A و B.

USB 3.1

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

USB 3.1 در سال ۲۰۱۴ عرضه شد و سرعت انتقال آن تا ۱۰ گیگابایت بر ثانیه یعنی دو برابر مدل قبلی – USB 3.0 – بود و در عین حال در آن هم از ۹ پین کانکتورهای USB Type A و Type B استفاده شده بود. اما نکته قابل توجه درباره USB 3.1 این بود که از این نسخه به بعد نامگذاری این پورت‌ها با روش ساده و خطی قبلی فاصله گرفت.
به این ترتیب به نسل ۱ و ۲ (Gen 1 و Gen 2) رسیدیم. هر چند ممکن است این نامگذاری القا کننده‌ی این باشد که USB 3.1 Gen 2 صرفاً نسخه ای جدیدتر از USB 3.1 است اما در USB 3.1 Gen 1 همان حالت انتقال SuperSpeed موجود در USB 3.0 ارائه شده بود و در USB 3.1 Gen 2 حالت انتقال جدید SuperSpeed+ عرضه شد.

تفاوت Gen 1 و Gen 2

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

اما چه تفاوتی بین USB 3.1 Gen 1 و USB 3.1 Gen 1 و SuperSpeed و SuperSpeed+ وجود دارد؟
همانطور که اشاره شد، در USB 3.1 بیشتر از همان کانکتور ۹ پین USB 3.0 استفاده شده در نتیجه در این زمینه نیازی به نگرانی درباره backward compatibility (سازگاری با مدل‌های قبلی) ندارید چون با این پورت‌ها از USB 3.0 و USB 2.0 پشتیبانی می‌شود. Gen 1 هم مثل USB 3.0 از سرعت انتقال تا ۵ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند اما Gen 2 از سرعتی تا ۱۰ گیگابیت برثانیه پشتیبانی می‌کند.
در نتیجه SuperSpeed و SuperSpeed+ صرفاً اصطلاحاتی با کاربرد بازاریابی بودند و در مدل دومی از طرح انکد ۱۲۸b/132b استفاده شده بود که البته نیازی نیست کاربران معمولی نسبت به آن نگران باشند یا اطلاعات زیادی درباره آن داشته باشند.

USB 3.2 و USB4

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

تکنولوژی USB در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری نداشته، USB 3.2 در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد و با این افزایش سرعت دوباره شاهد برچسب گذاری‌های عجیب و نامفهوم بودیم. USB 3.2 چهار مدل دارد:
• USB 3.2 Gen 1×۱ – سرعت انتقال ۵ گیگابیت برثانیه با استفاده از انکدینگ ۸b/10b مثل USB 3.1 Gen 1 و USB 3.0
• USB 3.2 Gen 1×۲ – سرعت انتقال ۱۰ گیگابیت بر ثانیه با انکدینگ قدیمی ۸b/10b (فقط USB-C)
• USB 3.2 Gen 2×۱ – سرعت انتقال ۱۰ گیگابیت بر ثانیه مثل USB 3.1 Gen 2 و با انکدینگ جدید ۱۲۸b/132b
• USB 3.2 Gen 2×۲ – سرعت انتقال ۲۰ گیگابیت بر ثانیه و با انکدینگ ۱۲۸b/132b (فقط USB-C)
در نتیجه می‌توان گفت که USB 3.2 تغییر چشمگیری محسوب می‌شود و به تدریج باعث کنار رفتن کانکتور Type-A و جایگزینی آن با USB-C می‌شود. البته این تغییر کاملاً طبیعی است چون کانکتور جدید از سرعت انتقال بالاتر پشتیبانی می‌کند، قادر به شارژ سریع تر لوازم جانبی است و استفاده از آن راحت تر است چون مثل کابل لایتنینگ اپل در هر دو جهت قابل استفاده است.
نسل بعدی که قرار است در آینده معرفی شود USB4 با سرعت انتقال بی نظیر ۴۰ گیگابایت بر ثانیه است، با تاندربولت ۳ همخوانی دارد و فقط از کانکتور USB-C استفاده می‌کند. البته هنوز دستگاه‌هایی با پشتیبانی از USB4 معرفی نشده‌اند.

جمع بندی

مقایسه تفاوت‌های نسل اول و دوم USB 3.1

همانطور که اشاره شد تفاوت اصلی USB 3.1 Gen 1 و Gen 2 مربوط به بحث سرعت است. کانکتور Gen 1 قادر است از سرعتی تا ۵ گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی کند اما Gen 2 می‌تواند سرعتی ۲ برابر آن داشته باشد یعنی ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و با USB 3.0 و USB 2.0 سازگار است و از کانکتورهای Type A، B و C پشتیبانی می‌کند همچنین کانکتور Micro B.
اما آنچه که باعث پیچیدگی این تکنولوژی شده اصطلاحات مورد استفاده در آن است مدل‌های مختلفی بین USB 2.0 و USB 3.2 عرضه شد اما بیشتر از دو اصطلاح و برچسب برای آنها وجود دارد و معمولاً کاربران فقط تفاوت بین USB 3.0 و USB 3.1 و یا USB 3.1 Gen 1 و USB 3.1 Gen 2 را تا حدودی درک می‌کنند.

 

 

منبع : Gamingscan

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سیزده =

پست بعدی

JustWatch چیست؟ راهنمای سرویس پخش تلویزیون توضیح داد

س ژوئن 9 , 2020
JustWatch چیست؟ راهنمای سرویس پخش تلویزیون توضیح داد JustWatch چیست؟ اگر تا به حال اینترنت را جستجو کرده اید تا دریابید که کدام سرویس پخش تلویزیون دارای یک فیلم یا سری خاص در دسترس است ، ممکن است با این راهنمای آنلاین و برنامه تلفن هوشمند روبرو شوید – لیستی […]
JustWatch چیست؟ راهنمای سرویس پخش تلویزیون توضیح داد