ممکن است تکنولوژی Infinity Cache راهکار مورد استفاده شرکت AMD برای رقابت با Nvidia باشد

ممکن است تکنولوژی Infinity Cache راهکار مورد استفاده شرکت AMD برای رقابت با Nvidia باشد

AMD به تازگی اصطلاح Infinity Cache را به صورت رسمی برای خود ثبت کرد و این اقدام باثبات شد گمانه زنی‌های اخیر مبنی بر اینکه در نسل جدید گرافیک‌های RDNA 2 از این تکنولوژی استفاده می‌شود، قوت پیدا کند. در ادامه به ممکن است تکنولوژی Infinity Cache راهکار مورد استفاده شرکت AMD برای رقابت با Nvidia باشد می پردازیم

 

Infinity Cache تنها به جی‌پی‌یوهای این شرکت مربوط نیست بلکه پردازنده، حافظه، کانکتورها و هر محصول دیگری که به قطعات کامپیوتر ارتباط دارد را در بر می‌گیرد اما گفته شده که شاید این تکنولوژی یکی از تکنولوژی‌های سری AMD برای افزایش چشمگیر کارایی و قدرت Big Navi باشد (زمان ثبت این نشان تجاری هم تا حدودی این موضوع را تأیید می‌کند).

در واقع شایعاتی که اخیراً درباره Big Navi منتشر شده بودند این ادعا را مطرح می‌کردند که AMD قصد دارد برای این گرافیک‌های پرچمدار از گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی استفاده کند و این موضوع باعث ایجاد نگرانی‌هایی شده بود چون این رقم در مقایسه با آنچه در سری RTX 3000 شرکت Nvidia به کار رفته ناچیز است (RTX 3080 گذرگاه ۳۲۰ بیتی دارد و پهنای باند حافظه آن ۷۶۰ گیگابایت بر ثانیه است و این یعنی افزایش ۷۰ درصدی نسبت به مدل قبلی).

اما نظریه‌ای که وجود دارد این است که شاید دلیل استفاده از گذرگاه ۲۵۶ بیتی، قابلیت افزایش کارایی با به کاربردن ترفندهای هوشمندانه در معماری جی‌پی‌یو و بخصوص کش آنبورد آن باشد. اینجاست که Infinity Cache می‌تواند مفید واقع شود و شاید سلاح مخفی AMD برای رقابت با کارت گرافیک جدید Nvidia همین باشد.

جی‌پی‌یو هم مثل سی‌پی‌یو کش زیادی ندارد (معمولاً این کش‌ها دو سطح دارند که سطح دوم بزرگتر است اما به اندازه سطح اول سریع نیست). این کش حافظه آنبوردی است که دقیقاً روی تراشه قرار گرفته و دسترسی به آن با سرعت بسیار بالایی صورت می‌گیرد (بسیار سریع تر از رم ویدیویی).

در نتیجه گفته شده که احتمالاً کش مورد استفاده AMD برای Big Navi بسیار بزرگتر است و به همین دلیل میزان برخورد کش بیشتر است – یعنی احتمال قرار داشتن اطلاعات مورد نیاز در رم بیشتر است در نتیجه سرعت کار افزایش پیدا می‌کند.

شاید حجم این کش ۱۲۸ مگابایت باشد که در مقایسه با Radeon RX 5700 XT که کش سطح دوم آن ۴ مگابایت است بسیار بیشتر است. بنابراین با توجه به چنین طراحی هوشمندانه‌ای نیازی به استفاده پی در پی از رم ویدیویی وجود ندارد – چون بیشتر اطلاعات مورد نیاز در کش قرار دارند – و این روش می‌تواند کمبودهای گذرگاه حافظه را جبران کند.

اگر رویکرد موردنظر AMD به همین صورت باشد – البته باید توجه داشته باشید که این صحبت‌ها در حد حدس و گمان هستند – احتمالاً چنین پیشنهادی ارزش کار بیشتر و پیاده سازی را دارد در غیر این صورت این ایده جایی بین مراحل تحقیق و توسعه رها خواهد شد.

تکنولوژی کشینگ

همانطور که سایت Tom’s Hardware، در رابطه با این توئیت اعلام کرده، ممکن است روش مورد استفاده AMD برای پیاده سازی Infinity Cache متفاوت و مثلاً شامل روش پیکربندی تطبیق پذیرش کش باشد که سال گذشته گواهی ثبت اختراع آن در اینترنت منتشر شد. ایده این روش این است که می‌توان کش‌های سطح یک را بین کورهای جی‌پی‌یو به اشتراک گذاشت – به جای اینکه هر کور فقط امکان دسترسی به کش سطح یک خودش را داشته باشد – به این ترتیب استفاده از کش بهینه سازی شده و کارایی آن افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

در هر صورت ایده کلی در روش پیشنهادی AMD، افزایش سطح کارایی با افزایش سایز کش یا تنظیم آن است به نحوی که گرافیک جدید AMD با وجود استفاده از گذرگاه حافظه ۲۵۶ بیتی، افزایش کارایی چشمگیری داشته باشد.

عده دیگری بر این باورند که شایعه استفاده از گذرگاه ۲۵۶ بیتی به گرافیک Big Navi مربوط نیست بلکه به مدل سطح پایین این لاین یعنی Navi 22 ارتباط دارد. در هر صورت ۲۸ اکتبر یعنی حدود سه هفته آینده شرکت AMD با رونمایی رسمی از RX 6000 به این شایعات پاسخ خواهد داد.

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

پست بعدی

حذف جی‌پی‌اس و دو دکمه از ساعت هوشمند جدید فسیل برای کاهش قیمت

ش اکتبر 10 , 2020
حذف جی‌پی‌اس و دو دکمه از ساعت هوشمند جدید فسیل برای کاهش قیمت Fossil Gen 5E قیمت و برخی ویژگی ها را کاهش می دهد در ادامه به ساعت هوشمند جدید Fossil می پردازیم Fossil Gen 5 از سال ۲۰۱۹ یک ساعت هوشمند بسیار چشمگیر بود ، اما مانند بسیاری […]
حذف جی‌پی‌اس و دو دکمه از ساعت هوشمند جدید فسیل برای کاهش قیمت