نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

پر شدن ناگهانی فضای ذخیره سازی بخصوص برای مواقعی که کار فوری و مهم دارید یک چالش بزرگ است. با دنبال کردن نکاتی که در ادامه برای بررسی فضای ذخیره اطلاعات روی کامپیوتر، مک، آیفون، اندروید، اکانت آی‌کلود و دراپ باکس مطرح می‌شود می‌توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
با توجه به اینکه این روزها فضای ذخیره اطلاعات چندان گران قیمت و پرهزینه نیست شاید فراموش کنید که به فضای باقیمانده روی گوشی، کامپیوتر یا اکانت کلود خودتان توجه کنید تا وقتی که این فضا تقریباً پر می‌شود. بهتر است برای پیشگیری از بروز مشکل همیشه مراقب میزان فضای باقیمانده باشید تا در موقع ضرورت و نیاز با مشکل کمبود فضا روبرو نشوید. حتی بررسی فضای باقیمانده اکانت به اندازه یک یا دو بار سال می‌تواند به پیشگیری از نزدیک شدن به مرز محدودیت کمک کند. کافیست چند دقیقه وقت صرف بررسی فایل‌هایی که بیشترین فضا را اشغال کرده اند کنید و تصمیم بگیرید که آنها را نگه می‌دارید یا حذف می‌کنید.
در این مطلب یک راهنمای جامع برای بررسی میزان فضای باقیمانده بر روی کامپیوتر، موبایل، اپل واچ و چند سرویس کلود محبوب خواهیم داشت. اگر با مشکل کمبود فضا روبرو شدید می‌توانید یک رسانه ذخیره اطلاعات با قابلیت اتصال به کلود تهیه کنید تا فضا را افزایش دهید.

نحوه بررسی میزان فضای باقیمانده روی مک

۱٫ روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۲٫ گزینه About this Mac را انتخاب کنید.
۳٫ رسانه مورد نظرتان را انتخاب کنید. چند لحظه صبر کنید تا کامپیوتر میزان فضای باقیمانده و میزان فضای مصرف شده را بررسی کند. می‌توانید در نمودار رنگی نمایان شده میزان فضای مصرف شده و آزاد را مشاهده کنید. با حرکت دادن اشاره گر موس روی این رنگ‌ها می‌توانید درباره آنها اطلاعات کسب کنید. بخش سفید فضای خالی است. روی Manage کلیک کنید تا جزئیات میزان مصرف فضا را به همراه توصیه‌هایی برای خالی کردن آن مشاهده کنید. می‌توانید از این پنجره به راحتی بخش‌های مختلف را بررسی کرده و فایل‌هایی که فضای زیادی اشغال می‌کنند را مشاهده و حذف کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

نحوه بررسی وضعیت حافظه در ویندوز

۱٫ وارد مسیر Setting، System، Storage شوید یا در کادر جستجوی ویندوز Storage را تایپ کنید.
۲٫ بعد از آن می‌توانید اطلاعات کاملی درباره میزان فضای مصرف شده و آزاد روی دیسک به همراه یکسری اطلاعات جانبی درباره انواع فایل‌های مختلف مشاهده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مدیریت این بخش‌ها روی آنها کلیک کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۳٫ علاوه بر این ویندوز یک گزینه سریع برای خالی کردن مقداری از فضای درایوها به نام Storage Sense دارد. با استفاده از این گزینه می‌توانید به راحتی فضای درایو را پاکسازی کنید. امکان اجرای این گزینه به صورت دستی از طریق این صفحه هم وجود دارد. گزینه‌هایی هم برای حفظ خودکار فایل‌های داخل سطل زباله ویندوز پس از گذشت یک مدت زمان مشخص وجود دارد. همچنین امکان حذف نسخه‌های قبلی ویندوز که باعث اشغال فضا شده اند، وجود دارد.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

نحوه بررسی وضعیت حافظه در آیفون یا آیپد

۱٫ به بخش Settings، General، iPhone/iPad Storage مراجعه کنید. کمی منتظر بمانید تا میزان مصرف فضا محاسبه شود.
۲٫ در آیفون و آیپد هم مثل macOS از یک نوار رنگی برای نمایش میزان مصرف فضا استفاده می‌شود.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۳٫ روش‌های زیادی برای خالی کردن سریع فضای آیفون یا آیپد وجود دارد. برای مثلاً در همین صفحه چند گزینه از جمله Offload Unused Apps مشاهده می‌شود. اما اگر به دنبال کنترل‌هایی دقیق تر و جزئی تر هستید صفحه را به پایین اسکرول کنید تا لیستی از اپلیکیشن‌های نصب شده و میزان فضای مصرف شده توسط هر کدام مشاهده کنید. با کلیک کردن روی هر گزینه میزان فضای مصرف شده توسط خود اپلیکیشن و داده‌های آن را مشاهده می‌کنید. برای مثال ممکن است اپلیکیشن پادکست شما حجم کمی از فضا را اشغال کند اما فایل‌های صوتی فضای بسیار بیشتری را به خود اختصاص داده باشند. اپلیکیشن‌های پیام رسان را هم بررسی کنید چون در بیشتر مواقع این اپلیکیشن‌ها بدون اینکه شما متوجه شوید ویدیوها و تصاویر حجیمی را ذخیره می‌کنند.

نحوه بررسی وضعیت حافظه در اپل واچ

در این مطلب (لینک) یک راهنمای جامع برای بررسی وضعیت حافظه اپل واچ و نحوه پاکسازی داده‌ها و اپلیکیشن‌ها وجود دارد اما به طور خلاصه، دو گزینه دارید:

در خود اپل واچ
۱٫ به Settings، General و Usage مراجعه کنید. در این قسمت می‌توانید میزان فضای مصرف شده و آزاد را مشاهده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۲٫ صفحه را به پایین بکشید تا میزان اشغال فضا توسط هر اپلیکیشن و نوع محتوایی که باعث مصرف حافظه شده از جمله موزیک، پادکست و تصاویر را مشاهده کنید.

در اپلیکیشن Watch آیفون یا آیپد
۱٫ اپلیکیشن Watch را در آیفون یا آیپد باز کنید و به My Watch بروید.
۲٫ وارد General و سپس About شوید. صبر کنید تا اپلیکیشن تعداد کل موزیک‌ها، عکس‌ها و اپلیکیشن‌های بیرونی روی دستگاه را نمایش دهد. همچنین می‌توانید میزان فضای مصرفی و آزاد را مقایسه کنید.

نحوه بررسی وضعیت حافظه در اندروید

ممکن است شرایط و مراحل لازم برای دستگاه‌های اندروید کمی متفاوت باشد. ما برای تست و بررسی این مقاله از وان پلاس ۶ استفاده کردیم.
۱٫ وارد Settings و سپس Storage شوید.
۲٫ در اینجا لیستی از دسته بندی‌های مختلف و حافظه اختصاص یافته به هر کدام را مشاهده می‌کنید. روی هر دسته مورد نظر کلیک کنید تا همه فایل‌ها و داده‌های مربوط به آن حافظه را مشاهده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۳٫ در مرحله بعد می‌توانید برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی اپلیکیشن یا نوع فایل مورد نظر کلیک کنید تا نوع و میزان مصرف حافظه توسط هر اپلیکیشن و فضای مصرف شده از حافظه و کش توسط آن را مشاهده کنید. گاهی اوقات پاک کردن کش بعضی از اپلیکیشن‌ها باعث تخلیه سریع و آسان حافظه می‌شود.

نحوه بررسی وضعیت حساب آی‌کلود

برای بررسی وضعیت آی‌کلود می‌توانید از مک، اپلیکیشن اپل و یا سایت iCloud.com استفاده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

در مک
۱٫ وارد System Preferences و سپس Internet Accounts شده و گزینه iCloud را از سمت چپ انتخاب کنید.
۲٫ در قسمت پایین سمت راست یک نمودار رنگی از میزان مصرف فضای اکانتتان مشاهده می‌کنید. با حرکت دادن اشاره گر موس روی هر رنگ اطلاعات بیشتری درباره آن و میزان فضای مصرف شده آن مشاهده خواهید کرد.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۳٫ روی Manage در گوشه سمت راست تصویر کلیک کنید تا لیست بعدی را مشاهده کنید. حالا می‌توانید فایل‌ها و داده‌های هر گروه را حذف کنید و برای بعضی از آیتم‌ها یک پنجره جدید باز کنید تا لیست فایل‌هایی که در آن قسمت ذخیره شده اند را مشاهده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

در آیفون یا آیپد
۱٫ به بخش تنظیمات (Settings) گوشی بروید و روی قسمتی که نام و تصویر پروفایل شما قرار دارد کلیک کنید.
۲٫ iCloud را انتخاب کنید. حالا یک نوار رنگی به همراه گزینه Manage Storage در پایین آن نمایان می‌شود.
۳٫ در صفحه جدید اطلاعات مربوط به میزان مصرف حافظه توسط هر اپلیکیشن را مشاهده می‌کنید. برای مشاهده محتویات هر اپلیکیشن و گزینه‌ای که امکان حذف داکیومنت‌ها و داده‌ها را به شکل انبوه فراهم می‌کند، روی اپلیکیشن مورد نظرتان کلیک کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

در iCloud.com
۱٫ از هر مرورگر دلخواهی به سایت iCloud.com رفته و لاگین کنید.
۲٫ حالا روی Account Settings کلیک کنید. در صفحه بعد یک نمودار رنگی به همراه اطلاعات مربوط به مصرف فضا را مشاهده خواهید کرد. در اینجا نمی‌توان کاری برای مدیریت فضا انجام داد و این یعنی امکان حذف فایل‌ها یا اپلیکیشن‌ها را برای آزاد کردن فضا ندارید. اما در مجموع این روش برای بررسی کلی وضعیت اکانتتان مناسب است.

نحوه بررسی وضعیت گوگل درایو

۱٫ وارد اکانت گوگل شده و به صفحه Google Drive بروید یا از طریق اپلیکیشن موبایلی Google Drive لاگین کنید.
۲٫ در این وبسایت گوشه سمت چپ پایین را بررسی کنید تا میزان حافظه مصرف شده را مشاهده کنید. در اپلیکیشن موبایلی به Settings بروید تا همین اطلاعات را بالای صفحه مشاهده کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۳٫ برای مشاهده اطلاعاتی جامع تر از وضعیت مصرف فضا در مرورگر روی Buy storage کلیک کنید. حالا یک صفحه جدید باز شده و میزان مصرف فضا در اپلیکیشن‌های مختلف گوگل از جمله جی میل، گوگل فوتوز و گوگل درایو را نمایش می‌دهد.

نحوه بررسی وضعیت وان درایو

۱٫ در یک مرورگر دلخواه وارد حساب مایکروسافت خودتان شده و به بخشOneDrive (onedrive.live.com) مراجعه کنید. در گوشه سمت چپ پایین یک نمودار رنگی وجود دارد که میزان فضای مصرفی را در مقایسه با کل فضا نمایش می‌دهد.
۲٫ روی مقدار فضای مصرف شده کلیک کنید تا یک پنجره جدید باز شود و طرح اشتراک فعلی شما را به همراه فضای اضافه‌ای که برای آن هزینه پرداخت کرده اید، نمایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فایل‌ها و داده‌هایی که در این فضا قرار دارد روی گزینه What’s taking up space? کلیک کنید.
۳٫ در صفحه بعد لیستی از بزرگترین فایل‌ها را مشاهده می‌کنید که حذف آنها می‌تواند به پاکسازی فضا کمک کند.

نحوه بررسی وضعیت دراپ باکس

می‌توانید وضعیت دراپ باکس را از طریق مرورگر، با استفاده از اپلیکیشن کامپیوتری یا موبایلی دراپ باکس بررسی کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات

در مرورگر
۱٫ وارد سایت Dropbox.com شده و به اکانتتان لاگین کنید.
۲٫ در گوشه سمت راست بالا روی تصویر پروفایلتان کلیک کنید. حالا یک نمودار رنگی کوچک نمایان می‌شود.
۳٫ برای کسب اطلاعات بیشتر Settings و سپس Plan را انتخاب کنید. حالا می‌توانید کل حافظه و میزان حافظه مصرف شده برای فایل‌ها و فایل‌های به اشتراک گذاشته شده را ببینید. اگر از یک حساب برای کاربردهای شخصی و کاری استفاده می‌کنید، در گوشه سمت چپ پایین می‌توانید نوع اکانت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

از اپلیکیشن کامپیوتری دراپ باکس
۱٫ روی اپلیکیشن دراپ باکس کلیک کنید تا باز شود و سپس روی تصویر پروفایل خودتان کلیک کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۲٫ حالا یک نمودار کوچک حاوی اطلاعاتی درباره کل فضا و میزان فضای مصرفی نمایان می‌شود.

در اپلیکیشن موبایلی دراپ باکس
۱٫ اپلیکیشن موبایلی دراپ باکس را باز کنید. Account را انتخاب کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکل پر شدن فضای ذخیره سازی اطلاعات
۲٫ در قسمت Space Used اطلاعاتی جامع درباره درصد فضای استفاده شده مشاهده می‌کنید. روی آن ضربه بزنید تا اطلاعات را بر حسب گیگابایت مشاهده کنید.
۳٫ برای مشاهده میزان فضای مصرف شده جهت ذخیره فایل‌ها به صورت آفلاین، روی آیکن Settings کلیک کنید.

 

 

 

منبع : PCMAG

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

پست بعدی

در میان ما بازی موبایلی است که شما باید هم اکنون بازی کنید

ی اکتبر 11 , 2020
در میان ما بازی موبایلی است که شما باید هم اکنون بازی کنید نظر: در میان ما بهترین بازی مهمانی موبایل است من به عنوان شخصی که تلفن های هوشمند را مرور می کند ، همیشه تعداد زیادی بازی موبایل بارگیری کرده ام که با آنها دستگاه ها را آزمایش […]
در میان ما بازی موبایلی است که شما باید هم اکنون بازی کنید