کاربرد شبکه های عصبی

کاربرد شبکه های عصبی

کاربرد شبکه های عصبی
کاربرد شبکه های عصبی

در این پست قصد داریم بصورت اجمالی به موارد استفاده و کاربرد شبکه های عصبی بپردازیم. از موارد کاربرد شبکه های عصبی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. شناسايی الگوها (Pattern recognition): شامل تشخیص چهره، اثر انگشت، تشخيص نوع صدا و نوع صحبت كردن، دست‌خط و…
  به‌عنوان مثال از اين سازوكار در بانك‌ها در مقايسه‌ امضای شخص مراجعه كننده برای دريافت وجه از يك حساب و امضايی كه در پرونده‌ حساب ثبت شده‌است استفاده می شود. اين يكی از نخستين كاربردهای فراگير تراشه‌های شبكه‌های عصبی است.
 2. پزشكی(Medicine): در تجزيه وتحليل وتشخيص علايم دستگاه ضربان‌نگار قلب (الكتروكارديوگراف)، ونيز شبكه‌ آموزش‌ديده‌ای كه ميتواند بيماری را تشخيص دهد و حتا دارو نيز تجويز كند.
 3. كاربردهای تجاری: انجام هرگونه تصميم‌گيری كه در دنيای تجارت به ‌سهولت انجام ‌پذير نيست، مثلاً تصميم‌گيری هايی كه نياز به اطلاعات وسيعی در محدوده‌ هدف مورد نظر دارند. مثلاً در تلاش برای پيش‌بينی نوسانات سهام از روی اطلاعات قبلی در بورس از شبكه‌ها به‌وفور استفاده می شود.
 4. هوش مصنوعی: بسياری از كارشناسان هوش مصنوعی معتقدند شبكه‌ها‌ی عصبی مصنوعی بهترين وشايد تنها اميد طراحی يك ماشين هوشمند هستند.
 5. فشرده‌كردن اطلاعات تصويری برای كاهش حجم اطلاعات
 6. حذف (Noise) در خطوط مخابراتی
 7. سيستم‌های نظامی: شامل رديابی مين‌های زيردريايی،حذف صداهای ناهنجار در سيستم‌های رديابی رادارها و ساخت و بهره‌برداری سازه‌های ساختمانی(به دليل سرعت زياد شبكه‌های عصبی در پردازش و تحليل داده‌ها زمان مورد نياز برای كشف سازه‌ی بهينه كاهش می يابد.)
 8. بازاريابی: شبكه‌ها برای فروش بيشتر و گزيده‌تر در تبليغات اينترنتی استفاده می شوند.
 9. ديده‌بانی و بررسی (In Monitoring) : به‌عنوان مثال با بررسی ترازهای صوتی كه از فضاپيماها مخابره می شود خطر‌های پيش روی فضاپيما پيش‌بينی می شود. اين روش در ريل‌ها برای بررسی صداهای توليد شده از موتورهای ديزلی نيز آزموده شده است.

از دیگر کاربرد های شبکه های عصبی می توان به سامانه‌های آنالیز ریسک، کنترل هواپیما بدون خلبان، آنالیز کیفیت جوشکاری، آنالیز کیفیت کامپیوتر، آزمایش اتاق اورژانس، اکتشاف روغن و گاز، سامانه‌های تشخیص ترمز کامیون، تخمین ریسک وام، شناسایی طیفی، تشخیص دارو، فرآیندهای کنترل صنعتی، مدیریت خطا، تشخیص صدا، تشخیص هپاتیت، بازیابی اطلاعات راه دور، شناسایی مین‌های زیردریایی، تشخیص اشیاء سه بعدی و دست نوشته‌ها و چهره و … در کل می‌توان کاربردهای شبکه‌های عصبی را به صورت زیر دسته بندی کرد : تناظر (شبکه الگوهای مغشوش وبه هم ریخته را بازشناسی می‌کند) ، خوشه یابی، دسته بندی، شناسایی، بازسازی الگو، تعمیم دهی (به دست آوردن یک پاسخ صحیح برای محرک ورودی که قبلا به شبکه آموزش داده نشده) ، بهینه سازی. امروزه شبکه‌های عصبی در کاربردهای مختلفی نظیر مسائل تشخیص الگو که خود شامل مسائلی مانند تشخیص خط ، شناسایی گفتار ، پردازش تصویر و مسائلی از این دست می‌شود و نیز مسائل دسته بندی مانند دسته بندی متون یا تصاویر، به کار می‌روند. در کنترل یا مدل سازی سامانه‌هایی که ساختار داخلی ناشناخته یا بسیار پیچیده‌ای دارند نیز به صورت روز افزون از شبکه‌های عصبی مصنوعی استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌توان در کنترل ورودی یک موتور از یک شبکه عصبی استفاده نمود که در این صورت شبکه عصبی خود تابع کنترل را یاد خواهد گرفت.

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نصب اندروید بر روی گوشی با استفاده از کامپیوتر

پ اکتبر 17 , 2019
نصب اندروید بر روی گوشی با استفاده از کامپیوتر در این پست با راهنمای کلی نصب اندروید بر روی گوشی با استفاده از کامپیوتر در خدمت شما عزیزان هستیم. Android یک سیستم عامل برای گوشی های تلفن همراه می باشد که توسط غول فناوری یعنی شرکت گوگل ساخته و معرفی […]