چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای فای ما متصل شده است؟

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای فای ما متصل شده است؟

اگر اینترنت شما هم با کندی و اختلال سرعت مواجه شده یا شک دارید که یکی از همسایه‌ها در حال استفاده از وای‌فای منزل شما باشد، دو اپلیکیشن وجود دارند که می‌توانند به شناسایی افرادی که در حال استفاده از وای‌فای شما هستند و قطع اتصال آنها کمک کنند.

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای‌فای ما متصل شده است ؟

اگر سرعت اینترنت شما کمتر از حد معمول شده، سرنخ‌هایی از دستگاه‌های غریبه و ناآشنا در ویندوز اکسپلورر یا هنگام اتصال دستگاه‌های چند رسانه‌ای به تلویزیون مشاهده می‌کنید و یا دچار تردید شدید که یکی از همسایه‌های شما در حال استفاده از وای‌فای منزل شما باشد، پس با ما همراه باشید.
به غیر از هزینه‌هایی که ممکن است این کار بر شما تحمیل کند، قطعاً تمایلی ندارید که دیگران به شبکه شما متصل باشند بخصوص اگر این شبکه ایمن سازی نشده باشد. اگر فردی به شبکه شما دسترسی داشته باشد، به همه کامپیوترهای شبکه دسترسی خواهد داشت و این شرایط خطرناک است. این فرد می‌تواند به فایل‌هایی که ناآگاهانه به اشتراک گذاشته اید، دسترسی پیدا کند یا سیستم شما را به بدافزار آلوده کند و در بعضی مواقع ممکن است پسوردها و سایر اطلاعات حساس شما را به سرقت ببرد.
در نتیجه باید همواره بررسی کنید که چه دستگاه‌هایی به شبکه شما متصل شده اند. خوشبختانه ابزارهای رایگانی وجود دارند که می‌توانند به شما برای شناسایی دستگاه‌های متصل به وای‌فای منزلتان کمک کنند.

مشاهده دستگاه‌های متصل به شبکه

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای‌فای ما متصل شده است ؟

کاربران ویندوز می‌توانند یک برنامه رایگان قابل حمل به نام Wireless Network Watcher را دانلود کنند (برای دریافت این برنامه صفحه را اسکرول کنید تا به لینک دانلود فایل Zip زیر قسمت Feedback برسید) و کاربران مک هم می‌توانند یک برنامه رایگان کمی پیچیده‌تر به نام Who Is On My WiFi را از اپ استور مک دانلود کنند. هر دو ابزار لیستی از تمام دستگاه‌هایی که در حال حاضر به شبکه شما متصل هستند را نمایش می‌دهند و می‌توانید مواردی که متعلق به خود شما هستند را شناسایی کنید.

Wireless Network Watcher

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای‌فای ما متصل شده است ؟

برای استفاده از Wireless Network Watcher کافیست این برنامه را اجرا کنید تا بلافاصله اسکن شبکه را آغاز کند. این فرایند یک یا دو دقیقه طول می‌کشد که در این حالت در گوشه سمت چپ پایین صفحه علامت Scanning.. را مشاهده می‌کنید. پس از انجام کار این پیام حذف می‌شود و لیستی کامل از دستگاه‌های متصل به شبکه نمایش داده خواهد شد.

پیدا کردن کاربران

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای‌فای ما متصل شده است ؟

شاید این لیست برای شما قابل درک نباشد بخصوص اگر اطلاعات فنی زیادی ندارید. می‌توانید آی پی و مک آدرس را نادیده بگیرید. اگر از Wireless Network Watcher استفاده می‌کنید فقط به ستون‌های Device Name و Network Adapter Company دقت کنید.
برای مثال در این لیست آیتمی به نام Dulce مشاهده می‌شود که لپ تاپ متعلق به خود ماست یا یک آیتم بدون نام که تولید کننده آداپتور شبکه آن Philips Lighting BV و احتمالاً مربوط به هاب چراغ‌های Philips Hue ما است. می‌توانید برای اضافه کردن User Text روی دستگاه مورد نظر دابل کلیک کنید تا با این متن بهتر دستگاه‌ها را تشخیص داده و لیست را محدودتر کنید.

Who Is On My WiFi

چگونه تشخیص دهیم چه کسی به وای‌فای ما متصل شده است ؟

برای استفاده از Who’s On My WiFi برنامه را اجرا کرده و گزینه Yes, set up continuous automatic scanning را انتخاب کنید. در پنجره بعدی روی گزینه Proceed کلیک کنید تا اپلیکیشن اسکن شبکه جهت شناسایی دستگاه‌ها را آغاز کند. حالا در گوشه سمت راست صفحه پیام Scanning را مشاهده می‌کنید که نشان می‌دهد اپلیکیشن در حال کار است و فقط باید چند لحظه صبر کنید تا این فرایند تکمیل شود.

پیدا کردن کاربران

اگر از Who Is On My WiFi استفاده می‌کنید، ستون Description و These که وقتی روی هر آیتم کلیک می‌کنید در پنل سمت راست نمایان می‌شود، حاوی اطلاعات مورد نیاز شما است. این دو مقدار به شما برای تشخیص هر دستگاه کمک می‌کنند.
در Who Is On My WiFi نمی‌توانید نام دلخواه تعیین کنید اما می‌توانید به هر دستگاه یک برچسب مشخص مثل Desktop یا Tablet داده و آن را به عنوان Known یا شناخته شده، علامت بزنید. این لیست را مرور کرده و همه آیتم‌هایی که برای شما آشنا هستند را علامت بزنید.

یک گزینه دوم

این احتمال وجود دارد که برای برخی دستگاه اطلاعات کافی ارائه نشده باشد. مثلاً ما پس از بررسی لیست متوجه چند دستگاه مختلف در لیست شدیم که نام و نام تولید کننده آنها مشخص نشده بود. اما توانستیم در اینترفیس تحت وب روتر خودمان اطلاعات بیشتری را پیدا کنیم.
با تایپ آی‌پی خودتان در نوار آدرس مرورگر، صفحه مدیریت روتر را باز کنید (اگر قبلاً این کار را انجام نداده اید، می‌توانید از این مطلب کمک بگیرید). در این قسمت مواردی مثل Attached Devices یا Client List را بررسی کنید. به این ترتیب لیستی شبیه Wireless Network Watcher اما با اطلاعاتی کمی متفاوت نمایش داده می‌شود. ما هم پس از بررسی متوجه شدیم که یکی از این آیتم‌ها در اینترفیس روتر به نام AzureWave Technology, Inc لیست شده بود اما در Wireless Network Watcher نبود که با یک جستجوی گوگل متوجه شدیم که این گزینه مربوط به سیستم آبپاش Rachio ما بود.

بررسی گجت‌ها و دستگاه‌ها

اگر دستگاه‌های بدون برچسب دیگری هم در این لیست وجود داشت، منزل خودتان را بررسی کنید تا گجت‌هایی که احتمالاً آنها را از قلم انداخته بودید را پیدا کنید. مثلاً دستگاه Amazon Echo ما در این لیست قرار نگرفته بود و بعد از بررسی اپلیکیشن الکسا روی گوشی توانستیم مک آدرس آن را با یکی از آیتم‌های بدون برچسب در Wireless Network Watcher تطبیق دهیم.
اگر همه چیز درست پیش برود انتظار می‌رود که بتوانید همه دستگاه‌های شبکه خودتان را شناسایی کنید. اگر دستگاهی باقی ماند و پس از بررسی تمام گجت‌ها و دستگاه‌های منزل آن را پیدا نکردید، ممکن است فردی در نزدیکی شما در حال استفاده از وای‌فای منزل شما باشد.

افزایش امنیت شبکه

حتی اگر متوجه شدید که یکی از همسایه‌ها در استفاده از اینترنت وای‌فای منزل شماست، نیازی نیست که با آنها روبرو شوید. به اینترفیس تحت وب روتر مراجعه کنید و گزینه تغییر پسورد را پیدا کنید (که معمولاً جایی در زیر قسمت Wireless قرار دارد). اگر پسورد ندارید حتماً باید یک پسورد قوی تنظیم کنید. بدون وجود پسورد اطلاعات شخصی شما در دسترس هکرها قرار می‌گیرد. برای نوع پسورد گزینه WPA2 را انتخاب کنید چون کرک کردن آن بسیار سخت از مدل WEP است که امروزه منسوخ شده است.
اگر WPS روشن است باید آن را خاموش کنید چون باعث می‌شود هک کردن پسورد وای‌فای آسان‌تر شود (در صورتیکه می‌خواهید مهمان‌های شما بدون دسترسی به دستگاه‌ها و اطلاعات شبکه بتوانند از وای‌فای منزل شما استفاده کنند، می‌توانید شبکه مهمان روتر را فعال کنید.).
اگر قبلاً پسورد داشتید – که احتمالاً پسوردی ساده بوده و همسایه‌ها توانسته اند آن را حدس بزنند – آن را تغییر بدهید. در این حالت باید تمام دستگاه‌ها دوباره برای اتصال به شبکه اعتبارسنجی شوند اما با این کار مطمئن می‌شوید که همه دستگاه‌های متصل به شبکه متعلق به خود شما هستند.

 

 

منبع : PCMAG

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هفت =

پست بعدی

کووید 19 هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است

د مارس 23 , 2020
کووید ۱۹ هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است به گفته شرکت نت‌ایندکس احتمالاً ویروس کرونا باعث مختل شدن اینترنت جهانی نمی‌شود اما ممکن است شرایط برای اینترنت خانگی امریکا و شبکه موبایل ۳G بریتانیا متفاوت باشد. طبق داده‌های به دست آمده از چین و ایتالیا که […]
کووید 19 هنوز منجر به از کار افتادگی کامل اینترنت نشده است