آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی

آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی

اپل آی‌دی یک سیستم احرازهویت است که توسط شرکت اپل برای دستگاه‌های تولید این شرکت طراحی شده است. می‌توانید در صفحه My Apple ID یک اپل آی‌دی بسازید. این آی‌دی شامل یک آدرس ایمیل است و با پسورد تعریف شده توسط کاربر ایمن سازی می‌شود. سپس شرکت اپل یک ایمیل شامل URL خاصی به آدرس ارائه شده ارسال می‌کند که می‌توان با کلیک روی این لینک، حساب را فعال کرد. می‌توان این مراحل را بدون نیاز به داشتن کارت اعتباری طی کرد.

آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی

به همین دلیل اپل آی‌دی شما اهمیت بسیار زیادی دارد چون پل ارتباطی بین کاربران و همه لوازم و اکانت‌های اپل آنها محسوب می‌شود از جمله ایمیل، تقویم و حتی اشتراک در سرویس‌های مختلف. بدترین کاری که یک هکر می‌تواند انجام دهد، لاگین کردن به اپل آی‌دی کاربر و تغییر رمز آن است که در این حالت کاربر امکان دسترسی به حساب خودش را نخواهد داشت. در این مطلب به آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی خواهیم پرداخت . به همین دلیل لازم است با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب ذکر می‌شود، اپل آی‌دی خودتان را ایمن سازی کنید.

تهیه یک پسورد منیجر

پسورد منیجر به ساده تر شدن کار کاربران کمک می‌کند تا نیازی به حفظ کردن پسورد اکانت‌های مختلف از جمله ایمیل، کارت اعتباری، نت‌فلیکس، وای‌فای، اپل آی‌دی و غیره نداشته باشند. بیشتر مردم برای همه اکانت‌های خودشان از یک پسورد استفاده می‌کنند که به ساده تر شدن کار آنها کمک می‌کند اما باید توجه داشته باشند که این کار باعث ساده تر شدن کار هکرها هم می‌شود.

آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی

پسورد منیجر به کاربران کمک می‌کند پسوردهای پیچیده‌ای بسازند که تشخیص یا هک کردن آنها ساده نیست. بعضی از این ابزارها پسوردهای ضعیف را تشخیص داده و آنها را با پسوردهای قوی تر جایگزین می‌کنند. کاربران باید برای دسترسی به همه پسوردهای خودشان از یک پسورد اصلی به اسم پسورد Master استفاده کنند.
پسورد منیجرهای مختلفی طراحی و تولید شده اند اما برای استفاده از بعضی از آنها باید هزینه زیادی پرداخت کنید. یکی از گزینه‌های رایگان lastpass است.

تغییر پسورد فعلی

برای تغییر پسورد فعلی باید وارد سایت appleid.apple.com شده و سپس آیکن Edit کنار برچسب Security را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه حتی آخرین باری که پسورد تغییر کرده، مشخص می‌شود. در صورتی که نیاز به تغییر پسورد فعلی دارید، می‌توانید در این قسمت پسوردتان را تغییر دهید.
وارد قسمت Change password شده و دستورالعمل‌های اپل را برای انتخاب یک رمز قوی و جدید دنبال کنید. در صورت نیاز به کمک می‌توانید از یک پسورد منیجر استفاده کنید تا پسوردی قوی برای شما تولید کند.
در صورتیکه احساس می‌کنید پسورد شما هک شده، از فرایند ذکر شده برای خروج از همه حساب‌هایی که با اپل آی‌دی شما در ارتباط هستند استفاده کنید تا زمانی که یک پسورد قوی بسازید و دوباره وارد حسابتان شوید.

آموزش ایمن سازی اپل آی‌دی

خروج از دستگاه‌های قدیمی

قبل از فروختن وسایل قدیمی خودتان حتماً از اپل آی‌دی خارج شده و همه اطلاعات روی دستگاه را پاکسازی کنید. اگر اطلاع ندارید با چه دستگاه‌های قدیمی به حساب فعلی خودتان لاگین کردید، قسمت Devices از صفحه اپل آی‌دی را بررسی کنید.
پس از انتخاب یک وسیله از این لیست، مدل، شماره سریال و سیستم عامل آن را مشاهده می‌کنید. وسایل متصل به اپل پی هم در این لیست قرار دارند. در صورت لزوم می‌توانید برای قطع اتصال، وسیله مورد نظر را انتخاب کرده و بعد گزینه Remove from Account را انتخاب کنید.
در صورتی که لازم بود دوباره دستگاه را به اکانت اپل خودتان متصل کنید، کافیست یک بار دیگر با آن لاگین کنید. در مجموع توصیه می‌شود که سعی کنید از اپل آی‌دی خودتان با دستگاه‌های کمتری استفاده کنید.

استفاده از احرازهویت دو مرحله‌ای

احرازهویت دو مرحله‌ای، راهکاری است که شرکت اپل برای ایمن سازی هر چه بیشتر دستگاه از آن استفاده می‌کند تا اگر شخص دیگری پسورد شما را در اختیار داشت باز هم امکان دسترسی به اکانت را نداشته باشد. با وجود احرازهویت دو مرحله‌ای تنها می‌توان با چند دستگاه انتخاب شده و قابل اطمینان به حساب لاگین کرد.
در این حالت وقتی شخص قصد لاگین به اپل آی‌دی را داشته باشد، باید پسورد و همچنین کد شش رقمی ارسال شده به یکی از دستگاه‌های قابل اطمینان او که از قبل مشخص شده را وارد کند. این دستگاه می‌تواند یک گوشی آیفون، آیپد یا یک کامپیوتر باشد. وارد کردن این کد نشان می‌دهد که این لاگین مورد تایید کاربر است.
مثلاً فرض کنید که یک آیپد جدید خریدید و قصد دارید با استفاده از اپل آی‌دی خودتان به آن لاگین کنید. به این ترتیب یک کد تایید ۶ رقمی به آیفون یا مک قابل اطمینان شما ارسال می‌شود که باید برای ورود به اکانت آن را تایپ کنید.
اما این سیستم یک نقطه ضعف دارد که کاربر باید مراقب آن باشد. ممکن است شخصی آیپد شما را سرقت کرده، وارد صفحه اپل آی‌دی شود، صفحه احرازهویت را در آیپد مشاهده کرده و به اطلاعات اپل آی‌دی شما دسترسی پیدا کند. می‌توانید با تنظیم پسوردهای قوی برای دستگاه‌های مورد اطمینان خودتان و غیرفعال کردن گزینه Autofill در مرورگر از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

 

 

منبع : Technobezz

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

پست بعدی

شیائومی بلک شارک 4 و هر آنچه انتظار می‌رود در این گوشی ببینیم

چ اکتبر 28 , 2020
شیائومی بلک شارک ۴ و هر آنچه انتظار می‌رود در این گوشی ببینیم گوشی گیمینگ نسل جدید لاین گوشی‌های گیمینگ شیائومی کارایی و کانفیگ بسیار بالا با قیمت مناسب دارد که برای گیمرهای موبایلی مشتاق بسیار مناسب است و به همین دلیل منتظر مدل بعدی این لاین یعنی بلک شارک […]
Black Shark 4 شیائومی: آنچه می خواهیم ببینیم