۵ نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل ۴a

5 نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل ۴a

تا امروز اطلاعات زیادی درباره Pixel 4a داریم اما هنوز چند سوال درباره این گوشی بدون پاسخ باقی مانده است

مدت‌هاست که خبر تولید گوگل پیکسل ۴a منتشر شده – و چند باری به تعویق افتاده – به همین دلیل در حال حاضر تقریباً همه چیز را درباره این گوشی ارزان قیمت گوگل می‌دانیم. انتظار می‌رود این مدل هم مثل پیکسل ۳a کمتر از ۴۰۰ دلار قیمت داشته باشد اما قدرت عکاسی آن در حد انتظاری که از گوشی‌های پیکسل وجود دارد، باشد.

هر چند اطلاعات زیادی درباره پیکسل ۴a داریم اما هنوز هم یکسری از سوالات درباره این گوشی بی پاسخ مانده از جمله این سوال مهم که اصلاً چنین محصولی برای کاربران عرضه می‌شود یا خیر که اگر پاسخ این سوال همانطور که عده زیادی باور دارند، مثبت باشد باید به چند سوال دیگر بپردازیم.

در این مطلب به پنج سوال درباره پیکسل ۴a گوگل می‌پردازیم که هنوز پاسخ آنها مشخص نیست اما می‌توان تا حدودی آنها را حدس زد.

تاریخ عرضه پیکسل ۴a

این سوال مهم ترین سوالی است که همه به دنبال پاسخ آن هستند اما هنوز هیچ پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد.

عده زیادی انتظار داشتند همانطور که پیکسل ۳a در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد امسال هم ۴a در کنفرانس توسعه دهندگان Google I/O رونمایی شود. اما همه گیری ویروس کرونا باعث شد که شرکت گوگل امسال این رویداد را لغو کند. این اقدامباعث شد که زمانبندی ۴a در کانون توجه همه قرار بگیرد. نسخه بتای اندروید ۱۱ هم در ماه ژوئن بدون رونمایی از پیکسل ۴a منتشر می‌شود.

5 نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل 4a

نه گوگل I/O و نه پیکسل ۴a!

حالا شایعه ای جدید که توسط Jon Prosser (یکی از منابع خبری افشای اطلاعات مربوط به گوشی‌های موبایل) منتشر شده نشان می‌دهد که پیکسل ۴a در ماه جولای رونمایی می‌شود اما ممکن است گوگل در همان ماه این محصول را عرضه نکند و عرضه آن به آگوست یا اکتبر موکول شود. چنین رویکردی از طرف شرکت گوگل کمی عجیب به نظر می‌رسد اما ظاهراً این شرکت ترجیح داده مدتی منتظر بماند تا شرایط بی ثبات جهانی کمی پایدارتر شود و فروشگاه‌ها دوباره باز شوند. خیلی از آمریکایی‌ها خرید موبایل را از طریق اپراتور وایرلس انجام می‌دهند در نتیجه طبیعی است که گوگل برای عرضه این گوشی به مشتریان بی شمار جدید خودش کمی منتظر بماند.

البته چند ماه منتظر ماندن برای عرضه یک گوشی ارزان قیمت که آماده ورود به بازار است – چون از هیچ جهتی مشکلی برای تولید پیکسل ۴a وجود ندارد که باعث تاخیر در تولید آن شود – چندان معقول نیست بخصوص با توجه به عرضه گوشی‌هایی مثل آیفون SE که چند ماه پیش روانه بازار شد. انتظار می‌رود که بالاخره در ماه جولای شرکت گوگل یک پاسخ قطعی برای سرنوشت پیکسل ۴aفراهم کند در غیر این صورت خطر ضربه زدن به عرضه پرچمدار این شرکت یعنی پیکسل ۵ وجود دارد.

آیا پیکسل ۴aXL هم تولید خواهد شد؟

معمولاً گوگل تمایل دارد گوشی‌های موبایل مختلف را با هم رونمایی کند. از زمان عرضه اولین نسل پیکسل در سال ۲۰۱۶ این شرکت همواره مدل XL را همراه مدل‌های اصلی تولید کرده که تفاوت اصلی این مدل‌ها سایز صفحه و باتری آنهاست. پیکسل ۳a هم سال گذشته این الگو را در کنار پیکسل ۳a XL بزرگتر دنبال کرد.

5 موردی که باید درمورد Google Pixel 4a حاضر بدانیم

 

طراحی مفهومی پیکسل ۴aXL

اما فعلا تمام نشانه‌ها حاکی از تنها بودن پیکسل ۴a هستند. هر چند تصاویری از پیکسل ۴a XL در اینترنت دست به دست می‌شود اما خبرهای چندانی از امکانات این گوشی شنیده نمی‌شود. با توجه به اینکه در حال حاضر تصاویر نسبتاً دقیقی از پیکسل ۴a در دست داریم، ممکن است عدم وجود اطلاعات درباره پیکسل ۴aXL نشان دهنده تصمیم گوگل برای توقف تولید این محصول باشد چون مدل بزرگتر پیکسل ۳aXL هم فروش خوبی نداشت.

این توضیح بر خلاف چیزی است که از بازار گوشی‌های موبایل می‌دانیم چون معمولاً در این بازار صفحات بزرگتر بهتر محسوب می‌شوند. اما احتمالاً از نظر گوگل منطقی تر است که فقط یک مدل تولید شود که آن هم مدل کوچکتر و ارزان تر است چون در مجموع این گوشی برای کاربرانی ساخته شده که به دنبال محصولی ارزان قیمت هستند.

ممکن است پیکسل ۴aXL به صورت غیرمنتظره رونمایی شود اما تا زمانی که خبری قطعی منتشر نشود، فرض می‌کنیم که پیکسل ۴a 5.8 اینچی تنها مدل این لاین است.

تفاوت پیکسل ۴a با پیکسل ۴

موفقیت پیکسل ۴a بستگی به این دارد که شباهت‌ها یا تفاوت‌های آن نسبت به مدل‌های پیکسل ۴ که پاییز گذشته رونمایی شدند چقدر است. این یکی از چالش‌های همه گوشی‌های ارزان قیمت محسوب می‌شود – تولید کنندگان باید خریداران را متقاعد کنند که کمتر شدن امکانات در این مدل‌های ارزان نسبت به قیمت آنها توجیه پذیر است.

5 نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل 4a

 

کدامیک از امکانات پیکسل ۴ در پیکسل ۴a هم وجود خواهند داشت؟

 

تا زمانی که پیکسل ۴a به صورت رسمی معرفی نشود، فقط می‌توانیم میزان تفاوت مشخصات آن نسبت به پیکسل ۴ را حدس بزنیم. اما با در نظر گرفتن پیکسل ۳a سال گذشته به عنوان یک راهنما و سرنخ، می‌توان مطمئن بود که این گوشی هم مجهز به تراشه ای قدرتمند مثل تراشه اسنپ دراگون ۸۵۵ پیکسل ۴ خواهد بود. شایعات نشان می‌دهد که در پیکسل ۴a از اسنپ دراگون ۷۳۰ استفاده می‌شود که انتظار می‌رود کارایی خوبی داشته باشد هر چند فاقد قابلیت اتصال ۵G است.

گوگل برای مدل‌های سال قبل پیکسل ۳a از پنل‌های OLED استفاده کرد و ممکن است این رویکرد برای پیکسل ۴a هم ادامه داشته باشد اما ممکن است در این مدل ارزان قیمت تر امکان شارژ وایرلس وجود نداشته باشد، همچنین دوربین پشت دوتایی که در محصولاتی مثل پیکسل ۴ و پیکسل ۴ XL وجود دارند.

یکی از جنبه‌هایی که خریداران پیکسل ۳aاز آن نظر کمبودی حس نکردند بحث ماندگاری شارژ باتری بود و هر دو مدل جز گوشی‌هایی با بیشترین ماندگاری شارژ بودند. با توجه به اینکه پیکسل ۴ در تست‌های ماندگاری شارژ باتری چندان خوب عمل نکرد، شاید بتوان انتظار داشت که پیکسل ۴a از آن پیشی بگیرد بخصوص با توجه به اینکه گوگل در این مدل‌ها از پردازنده‌های کم مصرف تر استفاده می‌کند.

همچنین شنیده می‌شود که پیکسل ۴a فاقد تراشه Motion Sense پیکسل ۴ است که از رادار استفاده می‌کند و امکان باز کردن سریع قفل و تشخیص حرکات دست مختلف را دارد. البته بعید است که این قابلیت برای پیکسل ۴a عرضه نشود.

گوگل چه دوربین‌هایی به پیکسل ۴a اضافه می‌کند؟

پیکسل ۳a شرکت گوگل به غیر از قیمت پایین امکانات دیگری هم داشت که باعث موفقیت آن شدند. در این گوشی از تخصص شرکت گوگل برای عکاسی محاسباتی استفاده شد و باعث شد این گوشی ارزان قیمت هم بتواند عکس‌هایی قابل مقایسه با گوشی‌های گران تر و مجهز به لنزهای بیشتر ثبت کند. به همین دلیل بعید نیست که در پیکسل ۴a هم فقط یک دوربین پشت وجود داشته باشد چون معمولاً در گوشی‌های ارزان قیمت از همین رویکرد استفاده می‌شود.

5 نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل 4a

دوربین پیکسل ۳a یکی از بهترین امکانات آن بود.

اما باید دید که گوگل در پیکسل ۴a چه قابلیتی‌هایی را درج می‌کند. بعضی از امکانات پیکسل ۴ – از جمله Dual Exposure و Live HDR– به پیکسل ۳a راه پیدا نکردند چون به تغییر سخت‌افزاری نیاز داشتند و نه فقط نرم‌افزاری. ممکن است گوگل تنظیمات دوربین پیکسل ۴a را تغییر دهد تا امکان تنظیم دستیهایلایت‌ها و سایه‌ها یا مشاهده پیش نمایش زنده از عکس‌های HDR فراهم شود اما ممکن است این امکانات هم در پیکسل ۴a وجود نداشته باشند.

برای حدس زدن قابلیت‌های پیکسل ۴a به غیر از امکانات تثبیت شده مثل Night Sight و Super Res Zoom، اول از همه باید مشخص شود که آپدیت پیکسل ۴a چقدر بزرگ و قابل توجه است.

پیکسل ۴a چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با آیفون SE خواهد داشت؟

این بار پیکسل ۴a باید کار خاصی انجام دهد – رقابت با یک آیفون ارزان قیمت – که مدل‌های قبلی نیازی به انجام نداشتند. قبل از اینکه گوگل، پیکسل ارزان قیمت خودش را عرضه کند، شرکت اپل هم آیفون SE را وارد بازار کرد که نه تنها با قیمت ۴۰۰ دلار مهارت‌های عکاسی محاسباتی قوی از خود به نمایش می‌گذارد بلکه مجهز به تراشه A13 Bionic است که در مدل‌های گران قیمت آیفون ۱۱ وجود دارند.

5 نکته مشخص شده درباره گوگل پیکسل 4a

احتمالاً آیفون SE اپل یکی از مهم ترین رقبای پیکسل ۴a شرکت گوگل خواهد بود.

 

پیکسل ۴a در صورت استفاده از یک تراشه اسنپ دراگون میان رده قادر به رقابت با آیفون SE نخواهد بود و انتظار داریم که این گوشی ارزان قیمت اپل از نظر دوربین از پیکسل ۴a پیشی بگیرد. روی کاغذ، پیکسل ۴a صفحه نمایش بزرگتر (۵٫۸ اینچ در مقایسه با ۴٫۷ اینچ) و ماندگاری شارژ بیشتری دارد اما ممکن است گوگل قیمت این محصول را نسبت به آیفون SE با قیمت پایین تری عرضه کند چون شایعه شده قیمت این گوشی از ۳۴۹ دلار شروع می‌شود.

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =

پست بعدی

سلفی آینه ای را بر روی آیفون خود با iOS 14 انجام دهید.

د جولای 6 , 2020
سلفی آینه ای را بر روی آیفون خود با iOS 14 انجام دهید. iOS 14 پر از انواع امکانات مختلف برای عکسبرداری است از جمله حالت آینه‌ای دوربین که در این مطلب نحوه استفاده از آن را یاد می‌گیرید. سلفی آینه ای را بر روی آیفون خود با iOS 14 […]
سلفی آینه ای را بر روی آیفون خود با iOS 14 انجام دهید.