۸ قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

در جدیدترین نسخه از iOS و iPadOS راه‌های بهتر و بیشتری برای محافظت از حریم خصوصی فراهم شده است. در این مطلب نحوه ایمن سازی آیفون و آیپد را به شما آموزش می‌دهیم و ۸ قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی را بیان خواهیم کرد.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

مدتهاست که اپل راه‌هایی برای مدیریت و کنترل حریم خصوصی در آیفون و آیپد فراهم کرده اما iOS 14 و iPadOS 14 دارای قابلیت‌های بیشتری برای محافظت از حریم خصوصی هستند. در این مطلب نحوه استفاده از این ابزارها را مرور می‌کنیم.

آپدیت به iOS 14/ iPadOS 14

ابتدا باید آیفون یا آیپد را به روزرسانی کرده و جدیدترین نسخه از سیستم عامل را روی آنها نصب کنید. برای انجام این کار به مسیر Settings، General، Software Update مراجعه کنید. حالا مشخص می‌شود که نرم‌افزار شما به روز هست یا باید جدیدترین نسخه را دانلود و نصب کنید.

دنبال کردن مجوزهای دسترسی برای برنامه نویسان

برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها می‌توانند فعالیت‌های شما حین استفاده از یکسری اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌های خاص را تحت نظر داشته باشند تا تبلیغاتی هدفمند برای شما ارسال کنند. می‌توانید برای کنترل اپلیکیشن‌هایی که می‌توانند کارهای شما را تحت نظر داشته باشند، تنظیمات خاصی را فعال کنید که باعث می‌شود هر زمان اپلیکیشنی قصد دنبال کردن فعالیت‌های شما را داشت، هشدار دریافت کنید. البته ممکن است هنوز هم اپلیکیشن‌هایی که از شما مجوز دریافت نمی‌کنند، بتوانند شما را دنبال کنند اما حداقل تنظیم کردن این قابلیت احتمال محافظت از حریم خصوصی را افزایش می‌دهد.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی
برای فعال کردن این قابلیت به مسیر Settings> Privacy> Tracking> Allow Apps to Request to Track رفته و آن را فعال کنید. در اینجا هم می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرز کار سیستم ردیابی، روی Learn more کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری را مشاهده کنید.

به اشتراک گذاری لوکیشن تقریبی

شاید لازم باشد لوکیشن خودتان را در اختیار یکسری از اپلیکیشن‌ها قرار دهید اما تمایلی به مشخص شدن یک لوکیشن خاص نداشته باشید. اگر اپلیکیشنی از شما برای دریافت لوکیشن فعلی سوال کرد، می‌توانید لوکیشن تقریبی را در اختیار آن قرار دهید. می‌توان این قابلیت را برای هر اپلیکیشن به صورت مجزا تنظیم کرد.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

وارد بخش Settings > Privacy > Location Services شوید. چک کنید که Location Services فعال باشد و بعد لیست اپلیکیشن‌ها را بررسی و تنظیمات اپلیکیشن مورد نظرتان را روی حالت While Using یا Always قرار دهید. در صفحه بعد، سوئیچ مربوط به Precise Location را فعال کنید و حالا اپلیکیشن لوکیشن تقریبی شما را دریافت می‌کند نه لوکیشن دقیق را.

دسترسی به شبکه محلی

بعضی از اپلیکیشن‌ها وقتی برای اولین بار پس از بروزرسانی از آنها استفاده می‌کنید، دسترسی به شبکه محلی را درخواست می‌کنند. یکسری از اپلیکیشن‌ها برای کار با بلوتوث یا وای به چنین دسترسی نیاز دارند اما بیشتر اپلیکیشن‌ها به این دسترسی نیازی ندارند. اگر چنین اپلیکیشن‌هایی را اجرا کنید، یک پیام نمایان می‌شود و در آن اعلام می‌شود که اپلیکیشن سعی می‌کند شبکه محلی شما را جستجو کرده و به آن متصل شود. برای رد اجازه دسترسی، روی Don’t Allow کلیک کنید.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

همچنین می‌توانید این قابلیت را برای بعضی از اپلیکیشن‌ها فعال یا غیرفعال کنید. به Settings> Privacy> Local Network مراجعه کنید و دسترسی اپلیکیشن‌های مورد نظر را فعال یا غیرفعال کنید.

تشخیص دسترسی به دوربین یا میکروفون

برخی اپلیکیشن‌ها سعی می‌کنند حتی وقتی که به دوربین یا میکروفون نیازی ندارند، به آن دسترسی پیدا کنند. پیش از این تشخیص اینکه چه اپلیکیشن‌هایی سعی به دسترسی به این ابزارها دارند سخت بود اما حالا وقتی میکروفون یا دوربین در حال استفاده باشد، iOS این موضوع را برای شما مشخص می‌کند.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

وقتی دوربین فعال باشد، یک دایره سبز رنگ در بالای صفحه نمایان می‌شود و وقتی میکروفون فعال باشد، یک دایره کهربایی رنگ (نارنجی) فعال می‌شود. در این حالت خود شما می‌توانید قضاوت کنید که اپلیکیشن فعلی به این دسترسی‌ها نیاز دارد یا خیر.

محدود کردن دسترسی به عکس‌ها

بعضی از اپلیکیشن‌ها مجوز دسترسی به تصاویر را از شما درخواست می‌کنند، این درخواست برای اپلیکیشن‌های ویرایش عکس یا دوربین منطقی است اما اگر عکس‌های حساسی دارید که تمایل ندارید هر اپلیکیشنی به آنها دسترسی داشته باشد، می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌ها را فقط به یکسری عکس خاص مجاز اعلام کنید.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

اگر هنگام راه اندازی و شروع به کار اپلیکیشنی این درخواست را مشاهده می‌کنید، روی گزینه مربوط به Select Photos کلیک کنید. در کتابخانه تصاویر، روی عکس‌های مورد نظرتان کلیک کرده و سپس Done را انتخاب کنید. جهت انجام این تنظیمات برای همه اپلیکیشن‌ها وارد مسیر Settings> Privacy> Photos شوید. یک اپلیکیشن را انتخاب کنید، تنظیمات را به حالت Selected Photos تغییر داده و بعد عکس‌هایی که اپلیکیشن مورد نظر مجاز به دسترسی به آنهاست، انتخاب کنید.

اعلان دسترسی به کلیپ‌بورد

خیلی از اپلیکیشن‌های مخرب سعی می‌کنند اطلاعات مختلف را در گوشی جستجو کنند. یکی از تاکتیک‌های مورد استفاده این اپلیکیشن‌ها نظارت بر اطلاعاتی است که از طریق کلیپ‌بورد دستگاه کپی و پیست می‌شوند. حالا اپل قابلیت جدیدی به سیستم عامل خودش اضافه کرده که هر زمان آیتمی از طریق کلیپ بورد پیست شود، به شما اطلاع رسانی می‌کند.

8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی

در این اعلامیه اپلیکیشن یا سایر منابع مورد استفاده در فرایند کپی و پیست مشخص می‌شود. این قابلیت امنیتی به صورت خودکار فعال می‌شود بنابراین لازم به انجام کار خاصی برای فعال کردن آن نیست. اما این بار که آیتمی را کپی و پیست کردید، به اعلانی که بالای صفحه نمایان می‌شود توجه کنید.

تشخیص پسوردهای مشکل دار

استفاده از پسوردهایی منحصربفرد و قوی برای همه اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها کار چالش برانگیزی است اما هر پسورد ضعیفی شما را در معرض خطرات امنیتی قرار می‌دهد. با قابلیت جدید iOS می‌توانید پسوردهایی که احتمالاً آسیب پذیر هستند (چه به خاطر ساده بودن و چه به خاطر استفاده از آنها در بیشتر از یک سایت یا اپلیکیشن) را شناسایی کنید.
8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی
برای بررسی این موضوع به مسیر Settings> Passwords> Security Recommendations مراجعه کنید. مطمئن شوید که گزینه مربوط به Detect Compromised Passwords فعال باشد. در این صفحه پسوردهای مخاطره آمیزی که بهتر است تغییر کنند، مشخص می‌شود.

گزارش‌های سافاری درباره حریم خصوصی

مرورگر سافاری سعی می‌کند از دنبال کردن شما توسط ابزارهای مختلف پیشگیری کند. برای تایید این موضوع وارد Settings و سپس Safari شوید. صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا گزینه Privacy & Security را مشاهده کنید و بعد بررسی کنید که گزینه مربوط به Prevent Cross-Site Tracking فعال باشد.
8 قابلیت مهم iOS 14 برای محافظت از حریم خصوصی
حالا می‌توانید سافاری را باز کرده و مثل همیشه از آن استفاده کنید. روی آیکن AA در فیلد آدرس کلیک کرده و Privacy Report را انتخاب کنید. این گزارش تعداد ابزارهای رهگیری که سافاری آنها را مسدود کرده و درصد وبسایت‌هایی که با این سیستم‌های رهگیری قرارداد دارند را مشخص می‌کند. صفحه را پایین بکشید تا تعداد سیستم‌های رهگیری متوقف شده برای هر سایت را مشاهده کنید. روی عنوان Trackers کلیک کنید تا نام واقعی این سیستم‌های مسدود شده را مشاهده کنید.

 

 

 

منبع : PCMAG

 

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

پست بعدی

خبر رسمی: امکان اجرای بازی‌های Oculus Go با هدست جدید Oculus Quest 2 وجود ندارد

د اکتبر 19 , 2020
خبر رسمی: امکان اجرای بازی‌های Oculus Go با هدست جدید Oculus Quest 2 وجود ندارد این هدست جدید فاقد قابلیت سازگاری عقبرو است در ادامه به خبر رسمی: امکان اجرای بازی‌های Oculus Go با هدست جدید Oculus Quest 2 وجود ندارد می پردازیم متاسفانه امروز یک خبر ناامید کننده برای کاربران […]
رسمی است: شما نمی توانید بازی های Oculus Go را در Oculus Quest 2 جدید بازی کنید