تاریخچه پیدایش نانوتكنولوژی

تاریخچه پیدایش نانوتكنولوژی

تاریخچه پیدایش نانوتكنولوژی

در این پست قصد داریم به تاریخچه پیدایش نانوتكنولوژی یکی از تکنولوژی های مختص به آینده بشر نگاهی بیندازیم. نانو تكنولوژی از يك رشته علمی خاصی مشتق نمی شود. با وجود اینكه نانو تكنولوژی بيشترين وجه مشترك را با علم مواد دارد، خواص اتم و ملكول شالوده بسياری از علوم است و در نتيجه دانشمندان حوزه های علمی به آن جذب می شوند. برآورد می شود در سراسر جهان حدود ۲۰ هزار نفر در نانو تكنولوژی كار می كنند. تحقيقات در مقياس بسيار ريز در رشته های الكترونيك، نوروبيوتكنولوژی به ترتيب نانوالكترونيك، نانو اپتيكس و نانو بيوتكنولوژی نيز ناميده می شود.

پيشوند نانو از كلمه يونانی به معنای كوتوله مشتق می شود. براساس برآورد شركت لاكس ريسرچ در نيوريورك، بودجه كل تحقيق و توسعه نانو تكنولوژی دولت ها و شركت ها در سراسر جهان در سال ۲۰۰۴ بيش از ۶/۸ ميليارد دلار بود. نيمي از اين بودجه از جانب دولت ها تأمين می شد. اما به پيش بينی لاكس ريسرچ در سال های آينده، شركت ها احتمالاً بودجه بيشتری از دولت ها صرف اين علم خواهند كرد.

در آمريكا، پس از طرح فرستادن انسان به كره ماه، نانو تكنولوژی بيشترين بودجه را از دولت فدرال دريافت كرده است. در سال ،۲۰۰۴ دولت آمريكا ۶/۱ ميليارد دلار صرف نانو تكنولوژی كرد، يعنی دو برابر بودجه طرح ژنوم انسان در اوج انجام آن. در سال ۲۰۰۵ قرار است ۹۸۲ ميليون دلار ديگر صرف آن شود. در مكان دوم بودجه نانو تكنولوژی ژاپن قرار دارد. بسياری از كشورهای در حال توسعه مانند هند، چين، آفريقای جنوبی و برزيل جزو كشورهايی هستند كه بيشترين بودجه را در اين زمينه صرف می كنند.

در خلال شش سال پيش از سال ۲۰۰۳ میلادی سرمايه گذاری در نانو تكنولوژی توسط سازمان های دولتی هفت برابر شده است. اين حجم سرمايه گذاری انتظارات را به اندازه ای افزايش داده است كه شايد قابل تحقق نباشد. برخی معتقدند شركت های نانو تكنولوژی مانند حباب شركت های اينترنت در سال های اخير از بين خواهند رفت. اما دلايلی وجود دارد كه نشان می دهد درباره مخاطرات آن گزافه گويی شده است. سرمايه گذاران خصوصي اكنون بسيار محتاط تر از دوره رونق شركت های اينترنت هستند و بيشتر پولی كه دولت ها در اين زمينه اختصاص می دهند، صرف علوم پايه و فناوری هايی می شود كه تا سال ها در اختيار همگان قرار نخواهد گرفت.

با اين حال كيفيت برخی محصولات موجود با كاربرد نانو تكنولوژی بهبود يافته است و در چند سال آينده بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. مثلاً با افزودن ذرات ريز نقره، بانداژ ضد سوختگی خاصيت ضد ميكروبی پيدا كرده است. با اتصال ملكول های ايجاد كننده مانع به فيبر پنبه، پارچه هايی توليد شده است كه ضد لكه و بو است. راكت های تنيس با افزودن ذرات ريز تقويت شده است. در درازمدت نانو تكنولوژی به نوآوری های بزرگتری خواهد انجاميد، از جمله انواع جديد حافظه كامپيوتر، فناوری پزشكی و روش های توليد انرژی بهتر مانند سلول های خورشيدی.

طرفداران اين فناوری می گويند نانو تكنولوژی به توليد انرژی پاك و توليد بدون مواد زائد و غيره خواهد انجاميد. مخالفان آن معتقدند نانوتكنولوژی باعث ايجاد نوعی نظام شناسايی بين المللی و آسيب به فقرا، محيط زيست و سلامت انسان خواهد شد. به نظر می رسد هر دو گروه در مورد استدلال های خود گزافه گويی می كنند، اما به هرحال بايد از نانو تكنولوژی استقبال كرد.

 

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

كاربرد نانوتكنولوژی در پزشكی

ی اکتبر 20 , 2019
كاربرد نانوتكنولوژی در پزشكی يك باكتری مغناطيسی می تواند در امتداد ميدان مغناطيسی زمين قرار گيرد و مطابق با آن بالا يا پايين برود تا مقصد مورد نظرش را پيدا كند. در سال ۱۹۶۶ فيلمی تخيلی با عنوان «سفر دريايی شگفت انگيز» اهالی سينما را به ديدن نمايشی جسورانه از […]
كاربرد نانوتكنولوژی در پزشكی