آیا در سال ۲۰۲۰ استفاده از آنتی ویروس ضرورت دارد؟

آیا در سال ۲۰۲۰ استفاده از آنتی ویروس ضرورت دارد؟

عقل سلیم حکم می‌کند که روی کامپیوتر و گوشی موبایل یک آنتی ویروس داشته باشید. یا به عبارتی همیشه همین استدلال مطرح می‌شده که اگر آنتی ویروس نداشته باشید، خطرات زیادی شما را تهدید می‌کند. آیا نرم افزار آنتی ویروس در سال ۲۰۲۰ ضروری است؟

اما با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در سیستم عامل‌ها و در مجموع در حوزه امنیت، آیا هنوز هم در سال ۲۰۲۰ شرایط به همین صورت است؟ آیا امروزه هم حتماً باید یک نرم‌افزار آنتی ویروس داشته باشید یا اصلاً دلیل قانع کننده‌ای برای انجام این کار وجود دارد؟

استدلال‌هایی که علیه آنتی ویروس‌ها مطرح می‌شود

پاسخ کوتاهی که به این سوال مطرح می‌شود این است که بله! در سال ۲۰۲۰ هم باید از آنتی ویروس استفاده کرد. شاید برای شما هم کاملاً مسلم و بدیهی باشد که باید روی ویندوز ۱۰ هم آنتی ویروس داشته باشید اما استدلال‌هایی هم علیه انجام این کار مطرح می‌شود. در برخی موارد این استدلال‌ها درست نیستند (حداقل از نظر ما) اما در هر صورت وجود دارند.

یکی از ستون‌های اصلی تفکر ضدآنتی ویروس این است که اگر به اندازه کافی نسبت به کارهایی که در فضای آنلاین انجام می‌دهید، مراقب و محتاط باشید، فقط از وبسایت‌های مجاز و فروشگاه‌های نرم‌افزاری رسمی استفاده کنید و لینک‌هایی که قرار است روی آنها کلیک کنید را با دقت بررسی کنید احتمالاً هیچ وقت با یک بدافزار روبرو نخواهید شد.

بنابراین استدلال این گروه از کاربران این است که نیازی به پرداخت هزینه برای آنتی ویروس ندارید و اگر یک آنتی ویروس رایگان نصب کنید، در اصل یک برنامه شخص ثالث (برنامه‌ای که جزء خود سیستم عامل نیست) نصب کرده اید در نتیجه ممکن است سیستم شما کند شود (برخی آنتی ویروس‌ها تاثیر بیشتری روی عملکرد سیستم دارند و البته ممکن است آنتی ویروس‌های رایگان تبلیغات نمایش بدهند و غیره).

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که اخیراً ایجاد شده این است که برخی از آنتی ویروس‌ها آسیب پذیری‌هایی دارند که می‌تواند منبعی برای نفوذ هکرها به سیستم‌ها باشد. به عبارت دیگر طبق این استدلال عجیب، ممکن است خود آنتی ویروس منبعی برای به خطر افتادن سیستم شما باشد.

البته این هم یک نگرانی مجاز و به حق است چون اخیراً دیده شده که به عنوان مثال در ماه مارس سال ۲۰۲۰، Avast بخش مهمی از آنتی ویروس خودش را که دارای یک آسیب پذیری مهم بود و یک محقق امنیتی آن را شناسایی کرد، غیرفعال کرد.

بنابراین همانطور که مشاهده کردید، تردیدهایی در رابطه با نصب آنتی ویروس‌ها وجود دارد اما، برای نصب آنها هم دلایلی قوی وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

استدلال‌هایی که در دفاع از آنتی ویروس‌ها مطرح می‌شود

نگران کننده‌ترین مسئله‌ای که در قسمت قبل مطرح شد، نکته آخر بود پس بهتر است اول این نکته را روشن کنیم که احتمال استفاده از آنتی ویروس به عنوان مسیر حمله بسیار کم است. در واقع برای اشخاص مخرب اهداف بسیار بزرگتری وجود دارد که روی آنها تمرکز کنند تا یک اپلیکیشن امنیتی خاص.

منظور ما حفره‌های امنیتی موجود در سیستم عامل‌ها و نرم افزارهای بسیار پرکاربردتر مثل مرورگرهای وب است که استفاده از آنها برای هکرها و سایر اشخاص مخرب منفعت بیشتری دارد.

نکته اینجاست که فقط حمله به چنین اهدافی برای طراحان بدافزار سود دارد و آنتی ویروس می‌تواند از شما در برابر این عوامل خطر محافظت کند. بنابراین، کار خوبی که این اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهند بسیار فراتر از معایب وجود هر گونه نقص احتمالی در خود آنتی ویروس است. البته باید توجه داشته باشید که برای به حداقل رساندن خطر، از یک آنتی ویروس خیلی خوب استفاده کنید که کدنویسی آن به صورت امن و بامهارت انجام شده باشد.

در رابطه با تاثیر آنتی ویروس بر سرعت سیستم، نظرات کاربران درباره آنتی ویروس‌ها را بررسی کنید تا بتوانید گزینه‌هایی را انتخاب کنید که کمترین تاثیر را بر عملکرد سیستم داشته باشند (مثل Norton و Kaspersky).

(Image credit: Shutterstock)

در رابطه با این استدلال که اگر نسبت به چیزهایی که دانلود می‌کنیم یا روی آنها کلیک می‌کنیم، احتیاط داشته باشیم با مشکل روبرو نمی‌شویم، این مسئله تا حدی درست است اما حتی اگر دقت و اطلاعات زیادی داشته باشید، همیشه احتمال (هر چند کم) روبرو شدن با مشکل در صورت ورود به اینترنت بدون یک مکانیزم امنیتی وجود دارد.

حتی وبسایت‌های بزرگ هم می‌توانند ناخواسته و از طریق تبلیغاتی که ارائه می‌کنند، در صورت هک شدن شبکه‌های تبلیغاتی همکار آنها منبعی برای انتشار بدافزار باشند (که قبلاً هم این اتفاق در چنین وبسایت‌هایی رخ داده است). بنابراین این تصور که تنها کاری که برای حفظ امنیت خودتان باید انجام بدهید، پیروی از اصول امنیتی هنگام وبگردی است، اشتباه است.

علاوه بر این ممکن است کاربرانی که اطلاعات تکنولوژیکی زیادی ندارند، در جریان نباشند که چطور می‌توانند بدون آنتی ویروس از خودشان محافظت کنند.

برای اشخاصی هم که به هر دلیلی تمایلی به جستجو و پیدا کردن بهترین آنتی ویروس‌ها ندارند، حداقل در ویندوز ۱۰ با Windows Defender همیشه امنیت شما حفظ می‌شود. بعلاوه این روزها Windows Defender سطح امنیت نسبتاً کاملی برای شما فراهم می‌کند.

دلیل آخر نیاز به نصب آنتی ویروس ماهیت خطرناک بدافزارها و ویروس‌هاست مثل باج افزارهایی که امکان دسترسی به کل زندگی دیجیتال شما را از بین می‌برند یا بدافزارهای کریپتو ماینینگ که مخفیانه از کامپیوتر شما برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند و باعث کند شدن آن می‌شوند بدون اینکه خود شما متوجه این موضوع شوید.

آیا در سال ۲۰۲۰ استفاده از آنتی ویروس لازم است؟

بله!

در واقع هیچ دلیل متقاعد کننده‌ای برای استفاده نکردن از آنتی ویروس وجود ندارد حتی اگر نگرانی‌های مجازی درباره خود آنتی ویروس‌ها وجود داشته باشد. فقط سعی کنید که با رعایت نکات مطرح شده، یک آنتی ویروس خیلی خوب را انتخاب کنید چون قطعاً به آن نیاز دارید بخصوص در سال ۲۰۲۰ که چشم انداز خطرات سایبری بسیار وسیع و خطرناک شده است.

آیا نرم افزار آنتی ویروس در سال 2020 ضروری است؟

 

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

پست بعدی

پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز 7 دیگر در معرض خطر قرار ندارند

ی جولای 19 , 2020
پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز ۷ دیگر در معرض خطر قرار ندارند کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز ۷ در معرض یک آسیب‌پذیری روز صفر بودند اما حالا یک پچ برای این آسیب‌پذیری منتشر شد پس از بروز یک […]
پس از بروز یک نقص امنیتی مهم ، زوم اعلام کرد کامپیوتر هایی با سیستم عامل ویندوز 7 دیگر در معرض خطر قرار ندارند