نحوه استفاده و شخصی سازی Control Center در iOS 13 و iPadOS

نحوه استفاده و شخصی سازی Control Center در iOS 13 و iPadOS

چنانچه از یک آیفون با سیستم عامل ios یا یک آیپد با سیستم عامل iPadOS استفاده کنید عملکرد کنترل سنتر در هر دو مشابه می باشد. در این مطلب نحوه استفاده و شخصی سازی Control Center در iOS 13 و iPadOS را بررسی خواهیم داشت.

در آیفون یا آیپد، کنترل سنتر دسترسی سریع به امکانات و تنظیمات را فراهم می نماید، این برنامه در iOS 11 به شکل آرایه ای شناور از دکمه ها برای برنامه های اصلی مانند وای فای، بلوتوث، روشنایی، صدا و موسیقی دیده می شود.

کنترل سنتر در ios 13 و iPadOs 13.1 ظاهر و قابلیت خود را حفظ می کند، اما گزینه ای برای حالت تاریکی و روشی سریع تر برای تغییر شبکه وای فای و اتصال به دستگاه های بلوتوث ارائه می دهد. حال اجازه دهید عملکرد کنترل سنتر را بررسی کنیم.

آیفون یا آیپد خود را ارتقا دهید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما آخرین ورژن سیستم عامل خود را اجرا می نماید. به مسیر Setting> General> Software Update  در آیفون یا آیپد خود بروید. اگر سیستم عامل ios 13 یا iPadOs 13.1 و بالاتر دارید، شما آماده هستید در غیر این صورت صبر کنید تا آخرین ورژن آن دانلود و نصب شود.

راه اندازی کنترل سنتر

جهت راه اندازی کنترل سنتر بر روی آیفون  X یا ورژن دیگر یا بر روی آیپد، گوشه ی بالا سمت راست صفحه نمایش را پایین بکشید. برای راه اندازی آن روی آیفون های قدیمی تر قسمت پایین صفحه نمایش را بالا بکشید. سپس آیکون های کنترل سنتر ظاهر خواهند شد.

شناخت کنترل سنتر

بسیاری از تنظیمات در آیفون و آیپد دقیقا شبیه به هم هستند. هم چنین دستگاه مجهز به Airplane Mode, AirDrop, Wi-Fi, Bluetooth, Music, Orientation Lock, Do Not Disturb, Screen Mirroring, Brightness و Volume می باشد. این تنظیمات در کنترل سنتر قرار گرفته اند و قابل حذف نمی باشند.

تنظیمات خاص فقط در دستگاه های خاص موجود هستند. برای مثال تنظیمات Cellular Data و Personal Hotspot  فقط روی آیفون ها و Wi_fi+Cellular iPad ها وجود دارند. از تنظیمات داخلی که بگذریم، با توجه به تنوع موجود در تنظیمات انتخابی هر زمان که اراده کنید می توانید آن ها را اضافه یا حذف کنید.

هر یک از تنظیمات کنترل سنتر عملکرد خاصی دارد روی یکی از تنظیمات ضربه بزنید تا فعال شود، این کار را دوباره تکرار کنید تا غیرفعال شود. روی یکی از تنظیمات فشار دهید سپس مجموعه ای از گزینه ها را می بینید. برای حالت ها و مد های Airplane Mode, Cellular Data, Wi-Fi, Bluetooth, Airdropt, Personal Hotspot آیکون مربوطه را نگه دارید تا قسمت های دیگر بزرگتر شوند. سپس راحت تر نمایش داده می شوند تا هر یک از گزینه های آن را تنظیم کنید.

تنظیمات اتصالی

بر روی گروهی از آیکون های اتصالی فشار دهید تا آن ها را باز کنید. در آیفون یا آیپدهای موبایلی، آیکون های مربوطه به صورت Airplane Mode, Cellular Data, Wi-Fi, Bluetooth, Airdropt, Personal Hotspot نشان داده می شوند. با فشار دادن آیکون Airdropt می تونید قابلیت دریافت محتوا را غیرفعال کنید؛ صرفا مخاطبان شما قادر به ارسال محتوا برایتان خواهند بود یا اجازه ی دریافت محتوا به همه ی افراد  داده می شود.

با استفاده از سیستم عامل ios 13 یا iPadOs 13.1 و بالاتر، می توانید به گزینه های بیشتری از آیکون های و بلوتوث دسترسی داشته باشید. آیکون های مربوط به وای فای را فشار دهید، لیستی از شبکه های بی سیم مجاور ظاهر می شوند. اکنون می توانید روی شبکه ای که تصمیم به اتصال دارید؛ ضربه بزنید. روی آیکون مربوط به بلوتوث فشار دهید، سپس با ضربه زدن روی آن به یک دستگاه بلوتوث خاص متصل شوید.

تنظیمات روشنایی

آیکون مربوط به روشنایی را نگه دارید، با بالا یا پایین حرکت دادن نوار لغزنده پنجره می توانید صفحه نمایش را روشن تر یا تاریک تر نمایید. هم چنین می توان مُد Night Shift را فعال یا غیرفعال کرد. در ios 13 یا iPadOs 13.1 و بالاتر، جهت تاریک تر شدن پس زمینه پنجره ها، پوشه ها و اشیای دیگر به واسطه ی قابلیت True Tone، در صورت در دسترس بودن، می توان تم تاریکی را فعال یا غیر فعال نمود.

تنظیمات صدا

با نگه داشتن تنظیمات مربوط به صدا و بالا یا پایین حرکت دادن نوار لغزنده ی پنجره، می توان صدا را کم یا زیاد کرد.

تنظیمات موسیقی

آیکون مربوط به موسیقی را نگه دارید، پنجره ای شامل گزینه های اجرا، وقفه، حرکت رو به جلو و عقب، تنظیم صدا، حتی دسترسی به iTunes و یا آخرین اپلیکیشن پخش موسیقی باز خواهد شد. اگر تلویزیون اپل دارید، قادر به اتصال موسیقی به تلویزیون خواهید بود.

تنظیمات Do Not Disturb

با نگه داشتن آیکون مربوط به Do Not Disturb  می توان این قابلیت را برای یک ساعت تا غروب همان روز یا تا زمانی که موقعیت فعلی خود را ترک نمایید؛ فعال کنید. برای فعال سازی مد Do Not Disturb بر روی یکی از دستورات فهرست ضربه بزنید، تا زمان های معین را تنظیم نمایید.

تنظیمات صفحه نمایش آیینه ای

پس از نگه داشتن آیکون مربوط به صفحه نمایش آیینه ای، شما می توانید صفحه نمایش دستگاهتان را بر روی نزدیک ترین تلویزیون اپل نمایش دهید.

قفل جهت گیری و حالت سکوت

فقط یک ضربه برای فعال سازی کنترل های پیش فرض قفل جهت گیری و حالت سکوت کافی است.

سفارشی کردن کنترل سنتر

جهت سفارشی کردن کنترل سنتر به مسیر Setting> Control Center رفته سپس می توانید با روشن یا خاموش کردن کلیدِ آن دسترسی به اپلیکیشن های داخل کنترل سنتر را فعال یا غیر فعال نمایید.

سپس بر روی سر برگ آن ضربه بزنید تا تنظیمات را سفارشی کنید.

قابلیت های کنترل سنتر

شما اکنون می توانید هر یک از تنظیمات انتخابی را که می خواهید در کنترل سنتر ببیند اضافه کنید. تنظیمات موجود در کنترل سنتر در قسمت More Controls ظاهر نمی شوند. تنظیمات انتخابی شامل موارد زیر می باشد.

Accessibility Shortcuts, Alarm, Apple TV Remote, Calculator, Camera, Dark Mode, Do Not Disturb While Driving, Flashlight, Guided Access, Hearing, Low Power Mode, Magnifier, Notes,     QR Code Reader, Screen Recording, Stopwatch, Text Size, Timer, Voice Memos, and Wallet

بعضی از این برنامه ها فقط بر روی آیفون موجود می باشند.

ضربه بزنید تا اضافه کنید

برای اضافه کردن یک کنترل، بر روی علامت بعلاوه ی کنار آن ضربه بزنید. آن کنترل به قسمت Include می رود. بسته به اینکه از آیفون استفاده کنید یا آیپد؛ تعدادی از تنظیمات کارآمد برای اضافه کردن عبارتند از:

Alarm, Flashlight, Camera, Dark Mode, Timer, Voice Memos, and Wallet

حذف یکی از تنظیمات

اگر تصمیم به حذف هر یک تنظیماتی که خودتان اضافه کردیه اید را دارید، کافیست در بخش Include به دنبال آن باشید. به علامت منها در کنار آن ضربه بزنید سپس آن را حذف کنید. سپس هر یک از تنظظیمات حذف شده به قسمت More Controls باز خواهد گشت.

عوض کردن ترتیب

هم چنین شما می توانید ترتیب ظاهر شدن تنظیمات را تغییر دهید. هر یک تنظیمات را به همراه آیکون همبرگری آن بکشید و آن را در لیست به بالا یا پایین حرکت دهید.

کارتان را بررسی کنید

بعد از انجام آن، ظاهر جدید کنترل سنتر را بررسی کنید.

 

منبع : PCMAG

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چگونه خواب خود را با اپل واچ تنظیم کنیم

ش نوامبر 23 , 2019
چگونه خواب خود را با اپل واچ تنظیم کنیم اگر خوابتان آشفته است، احتمالاً نیاز به تنظیم چرخه خواب خود دارید. اپل واچ با استفاده از یک اپلیکیشن این  کار را ساده خواهد کرد. پس از بیدار شدن از خواب احساس خستگی دارید؟ تصور می‌کنید به اندازه کافی خواب دریافت […]
چگونه خواب خود را با اپل واچ تنظیم کنیم