نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive
نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive
با وجود سرویس های اشتراک گذاری فایل ابری همانند “Google Drive”، دیگر دوران ارسال فایل به دیگران با استفاده از ایمیل به پایان رسیده است. با اشتراک گذاری یک فایل در یک سرویس ابری، دیگر نیازی به ارسال آن فایل به چندین فرد و چندین بار آپلود کردن آن فایل را ندارید. انجام این کار برای کار های گروهی نیز که افراد گروه دور از یکدیگر کار میکنند بسیار عالی است زیرا همه میتوانند به فایل دسترسی داشته باشند و بر روی آن کار کنند.
استفاده از سرویس ابری Google Drive مستلزم داشتن یک اکانت گوگل است و از آنجایی که امروزه دیگر تقریبا همه کاربران اکانت گوگل دارند کار با سرویس گوگل درایو و اشتراک گذاری فایل از طریق آن آسان تر و بهتر نیز میباشد.
اشتراک گذاری فایل ها در Google Drive
قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید به دو چیز نیاز دارید:
۱٫ یک اکانت گوگل به منظور دسترسی به گوگل درایو.
برای ساخت اکانت گوگل باید به سایت گوگل مراجعه کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

۲٫ یک مرورگر اینترنت.
شما می توانید با توجه به سلیقه خودتان یکی از مرورگرهای اینترنت از قبیل گوگل کروم ، فایرفاکس ، اینترنت اکسپلورر و … را دانلود و نصب نمایید.
پس از ورود به گوگل درایور با استفاده از اکانت گوگل ۱۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار کاربر قرار میگیرد.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

سطح های مختلف دسترسی به فایل ها
قبل از اشتراک گذاری فایل ها در گوگل درایو، باید سطح های مختلف دسترسی به هر فایل در گوگل درایو را بدانید. زمانی که یک کاربر یک فایل را آپلود کند، میتواند اجازه مشاهده، ویرایش و قرار دادن نظر برای آن فایل را به دیگر کاربران بدهد.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

سطح دسترسی ویرایش (Edit Access)
زمانی که به یک کاربر امکان ویرایش یک فایل را میدهید، او میتواند کار های زیر را انجام دهد:
 فایل را اگر متنی است ویرایش کند.
 فایل را با دیگر کاربران به اشترک بگذارید و یا اشتراک گذاری فایل را دیگران را قطع کند.
 پیشنهاداتی برای ویرایش فایل بدهد.
 فایل را در اکانت گوگل درایو خودش ذخیره کند.
 فایل را دانلود کند.
سطح دسترسی نظر گذاشتن (Comment Access)
زمانی که به یک کاربر سطح دسترسی برای نظر گذشتن بر روی فایل را بدهید، او میتوانید کار های ذکر شده در زیر را انجام دهد:
 پیشنهاداتی برای ویرایش فایل بدهد.
 بر روی فایل نظر بگذارید.
 فایل را در اکانت گوگل درایو خود ذخیره کند.
 فایل را دانلود کند.
سطح دسترسی مشاهده (View Access)
زمانی که سطح دسترسی برای مشاهده کردن فایل را به کاربری بدهید، او میتواند:
 فایل را در اکانت گوگل درایو خود کپی کند.
 فایل را دانلود کند.
یک چیز مشترک بین هر سه سطح های دسترسی این است که با دادن هر سطح دسترسی به یک کاربر، او میتواند فایل را در اکانت خود ذخیره کند و یا دانلود کند. این بدان معناست که با دادن سطح دسترسی پایین به یک کاربر، از فایل محافظتی صورت نخواهد گرفت.
نکته: تمامی فایل های اشتراک گذاری شده با یک کاربر با رفتن به بخش “Shared With Me” قابل مشاهده هستند.
اشتراک گذازی از طریق ایمیل و یا لینک
میتوانید با دعوت کاربران با استفاده از آدرس ایمیل آنها، و یا ارسال لینک فایل به آنها، فایل های موجود در گوگل درایو را با آنها اشتراک گذاری کنید. استفاده از لینک اشتراک گذازی زمانی به درد میخورد که میخواهید یک فایل را با تعداد زیادی کاربر اشتنراک گذاری کنید. بنابراین به جای دعوت کردن تک تک کاربران مورد نظر میتوانید تنها لینک را برای آنها ارسال کنید.
البته دعوت کاربران با استفاده از آدرس ایمیل آنها امن تر است زیرا با اشتراک گذاری یک لینک یک فرد دریافت کننده لینک ممکن است آن لینک را با افراد دیگری نیز اشتراک گذاری کند و باعث دسترسی افراد ناخواسته به فایل شود.
به محض کلیک بر روی دکمه ی “Share” در گوگل درایو گزینه ای برای وارد کردن آدرس ایمیل افراد مورد نظر ظاهر میشود. همچنین میتواند توضیحاتی نیز برای فایل اشتراک گذازی شده بنویسید. زمانی که یک فایل را با فردی اشتراک گذاری میکند، همان لحظه ایمیلی به فرد ارسال میشود و توضیحاتی که شما ذکر کرده بودید نیز در آن نوشته شده است.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

همچنین با کلیک بر روی دکمه ی “Sharable Link” در بالای پنجره اشتراک گذاری یک لینک برای اشتراک گذاری فایل نیز نمایش داده میشود. همچنین میتوانید سطح دسترسی کاربرانی که از طریق این لینک اشتراک گذاری به فایل دسترسی پیدا میکنند را نیز تعیین کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

تغییر مالک فایل
مشخص است که صاحب هر فایل همان فردی است که آن را ساخته است! البته میتوان مالکیت هر فایل را تغییر داد. مالک قایل تعیین میکند که هر کاربر چه سطح دسترسی به فایل داشته باشد. همچنین زمانی که مالک فایل، آن را حذف کند، دیگر هیچ کاربری به آن فایل دسترسی نخواهد داشت و تنها مالک فایل است که میتواند فایل حذف شده را از پوشه ی فایل های حذف شده بازگرداند.
به منظور تغییر مالک یک فایل ابتدا بر روی گزینه ی “Share” کلیک کنید و سپس گزینه ی “Advanced Settings” را که در پایین این بخش است را کلیک کنید. هم اکنون کاربری را که میخواهید مالک فایل شود را انتخاب کنید و دسترسی کامل به فایل را به او بدهید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

هم اکنون به بخش “Adavcned Sharing Options” بازگردید و از بین کاربرانی که میتوانند به فایل دسترسی داشته باشند بر روی کادر مقابل نام کاربر مورد نظر که میخواهید مالک شود کلیک کنید و سپس “Is Owner” را انتخاب نمایید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

غیر فعال کردن قابلیت پرینت گرفتن و دانلود کردن فایل
همانطور که در بالا ذکر کردیم هیچ یک از سه سطح دسترسی به فایل از کپی شدن فایل توسط دیگر کاربران جلوگیری نمیکنند. البته گوگل درایو راهی برای جلوگیری از کپی شدن فایل ارائه داده است. به منظور استفاده از این قابلیت مجددا به بخش “Advanced” در بخش “Sharing Settings” بروید. گزینه ای برای غیر فعال کردن قابلیت پرینت گرفتن از فایل و یا دانلود کردن آن نیز وجود دارد.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

با استفاده از این قابلیت میتوانید به کاربران دیگر اجازه مشاهده فایل را بدهید، اما اجازه دانلود و کپی کردن آن را به آنها ندهید. این گزینه برای زمانی مناسب است که میخواهید یک فایل را به صورت عمومی اشتراک گذاری کنید اما امکان دانلود آن را به فردی ندهید.
نکته: همچنین گزینه ی دیگری به نام “Prevent editors From Changing Access and Adding New People” نیز در همان بخش “Advanced” وجود دارد که با استفاده از این گزینه تنها مالک فایل میتواند تعیین کند که چه فردی به فایل دسترسی داشته باشد.
مشاهده افرادی ناشناخته در بخش افرادی که فایل ها را با آنها به اشتراک گذاشته اید
اگر در بخش افرادی که فایل را با آنها به اشتراک گذاشته اید، افرادی میبینید که نمیشناسید، به احتمال زیاد فایل شما را یکی از افرادی که دسترسی به ویرایش کردن فایل را داشته، آن را با دیگر افراد اشتراک گذاری کرده است.
این مشکل همچنین زمانی که فایل را با استفاده از لینک اشتراک گذاری کنید نیز رخ میدهد.
اشتراک گذاری فایل در شبکه های اجتماعی
شما میتوانید لینک های فایل ها را در شبکه های اجتماعی توییتر، فیسبوک و گوگل پلاس اشتراک گذاری کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

به منظور اشتراک گذاری فایل در شبکه های اجتماعی مجددا به بخش “Advanced” در بخش “Share Settings” مراجعه کنید. در اینجا شبکه اجتماعی که میخواهید لینک فایل در آن اشتراک گذاری شود را انتخاب کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

توقف اشتراک گذاری فایل
به منظور توقف اشتراک گذاری فایل با استفاده از لینکی که از قبل اشتراک گذاری کرده بودید، به بخس Advanced در بخش “Sharing” مراجعه کنید و افرادی که به فایل دسترسی دارند را از طریق لیست زیر عبارت “Who Has Access” مشاهده کنید.
با زدن تیک گزینه ی “Off-Specific People Can Access” تمامی لینک های اشتراک گذاری شده غیر فعال میشوند و کاربرانی که به فایل دسترسی داشتند از این موضوع با دریافت یک اعلان با خبر خواهند شد.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

نکته: با انتخاب گزینه ی “On-Public on The Web” فایل شما در صفحات گوگل ایندکس (Index) شده و از طریق جستجوی گوگل قابل دسترسی خواهد بود.
همچنین اگر فایل را از طریق دعوت کردن کاربران با استفاده از آدرس ایمیل شان، یعنی همان گونه که در بالا شرح داده بودیم به مشاهده فایل دعوت کرده بودید، با حذف نام انها از لیست افرادی که به فایل دسترسی دارند، آن افرادی دیگر به فایل دسترسی نخواهند داشت.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

حذف یک فایل اشتراک گذاری شده
زمانی که مالک یک فایل اشتراک گذاری شده، آن فایل را حذف کند، فایل برای همیشه حذف خواهد شد و دیگر هیچ کاربری به آن دسترسی نخواهد داشت و تنها مالک فایل خواهد توانست که فایل حذف شده را از پوشه ی فایل های حذف شده بازگرداند.
اما اگر یک فرد که فایل با آن به اشتراک گذاشته شده فایل را حذف کند، تنها دسترسی او به فایل قطع خواهد شد و فایل سر جایش باقی خواهد ماند. کاربران میتوانند فایل های اشتراک گذاشته شده با آنها را حذف کنند تا فضای گوگل درایو شان آزاد شود.
مدیریت نسخه های مختلف فایل
زمانی که فایل را با چندین فرد به اشتراک میگذارید و اجازه ویرایش آن را به آن افراد میدهید، اینکه بدانید کدام کاربران چه تغییراتی در فایل ایجاد کرده اند دشوار است. البته گوگل درایو روشی بسیار آسان برای مدیریت نسخه های مختلف فایل ها در دسترس کاربران قرار داده است.
– مدیریت نسخه های مختلف فایل در گوگل داکس
به منظور مشاهده تغییرات اعمال شده بر روی فایل باید گزینه ی “All Changes Saved in Drive” در بالا سمت راست فایل کلیک کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

با کلیک بر روی این گزینه بخش جدید باز خواهد شد که تاریخچه کاملی از ویرایش های اعمال شده بر روی فایل و همچنین کاربرانی که ویرایش ها را اعمال کرده اند و تاریخ ویرایش آنها نمایش داده میشود.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

– برای سایر فایل ها
برای مشاهده و مدیریت سایر نسخه های فایل هایی همانند PDF ها و یا عکس ها، بر روی فایل راست کلیک کنید و سپس گزینه ی “Manage Versions” را کلیک کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایلها در Google Drive

جمع بندی
قابلیت اشتراک گذاری فایل ها و همچنین دارا بودن تنظیمات و قابلیت های گسترده دیگری در این زمینه، یکی از دلایلی است که اکثر کاربران از گوگل درایو استفاده میکنند و آن را دوست دارند. گوگل درایو در زمینه اشتراک گذاری فایل و کمک به انجام کار های عمومی بسیار خوب عمل کرده و برای هر مشکلی در این زمینه راه حلی دارد.

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 19 =

پست بعدی

بایدها و نبایدهای مراقبت از مو

ش ژانویه 11 , 2020
بایدها و نبایدهای مراقبت از مو تلاش برای اینکه هر روز صبح با موهایی عالی و بی نقص بیدار شوید، کار ساده ای نیست. امروزه آلودگی هوا باعث شده که داشتن موهایی زیبا و سالم بسیار سخت تر از قبل شود. همچنین سبک زندگی ما و کارهایی مثل مصرف سیگار […]
بایدها و نبایدهای مراقبت از مو