Avast از عملکرد خود در زمینه جمع آوری داده‌های کاربران دفاع کرد

Avast از عملکرد خود در زمینه جمع آوری داده‌های کاربران دفاع کرد

روز سه شنبه گذشته شرکت Avast به نتایج تحقیقات وبسایت PCMag که در آن اعلام شده بود : این شرکت تاریخچه مرورگر کاربران را جمع آوری می‌کند، پاسخ داده و آن را کاملاً مجاز دانست. کاربران Avast باید منتظر دریافت یک هشدار از آنتی ویروس‌های این شرکت باشند که رضایت آنها را برای جمع آوری داده‌هایشان درخواست می‌کند.
Avast قصد دارد در عملکرد خود برای فروش تاریخچه مرورگر کاربران به کمپانی‌های شخص ثالث تجدید نظر کند. اما در عین حال این فروشنده‌ی محصولات آنتی ویروس سعی می‌کند علیرغم ریسکی که این کار برای حریم خصوصی کاربران دارد، عده بیشتری را متقاعد به پذیرش به اشتراک گذاشتن داده‌هایشان کند.
روز سه شنبه این کمپانی در پاسخ به تحقیقات PCMag-Motherboard در رابطه با اینکه محصولات آنتی ویروس رایگان این شرکت می‌توانند کلیک‌های صورت گرفته روی وبسایت‌ها توسط کاربران را جمع آوری کرده و در اختیار شرکت‌های بازاریابی قرار دهد، یک پست وبلاگی منتشر کرد.
Avast از رویکرد خودش برای جمع آوری داده‌های کاربران دفاع کرده و آن را کاملاً مجاز و قانونی دانست. بعلاوه این کمپانی قصد دارد به زودی یک پنجره پاپ‌آپ به کاربران نمایش دهد که از آنها درخواست می‌کند برای جمع آوری تاریخچه مرورگرشان موافقت کنند.
برای مثال یکی از پنجره‌های پاپ آپی که در این پست وبلاگی درج شده بود حاوی این متن بود: “ما برای شناسایی خطرات نیاز به تحلیل داده‌های شما داریم … همه آنتی ویروس‌ها به همین صورت کار می‌کنند.”

Avast از عملکرد خود در زمینه جمع آوری داده‌های کاربران دفاع کرداما این کمپانی در همان پست وبلاگی اعلام کرد که Avast در حال فکر کردن به این موضوع است که این روش را کلاً ترک کند. به گفته این شرکت “هر چند ما کاملاً قانونی عمل کردیم و همیشه برای محافظت از حریم خصوصی کاربران خودمان سخت تلاش کردیم اما به بازخوردهای اخیر توجه کرده و سعی کردیم قدم‌هایی برای همسو شدن با انتظارات کاربران خودمان برداریم و سرویس‌های تحلیلی خودمان را با ارزش‌های این کمپانی که در حوزه امنیت سایبری و حفظ حریم خصوصی فعالیت دارد، همسو کنیم.”
این جمع آوری داده از طریق محصولات آنتی ویروس رایگان محبوب این شرکت انجام شده که به Avast برای جذب ۴۳۵ میلیون کاربر از سراسر جهان کمک کرده اند. این کمپانی ادعا می‌کند که می‌تواند اطلاعات شخصی جمع آوری شده در این فرایند را در هم سازی کرده و امکان شناسایی کاربران از روی این داده‌ها را از بین ببرد. اما تحقیقات PCMag و Motherboard به این نتیجه رسیدند که می‌توان این داده‌ها را تحلیل کرده و به هویت واقعی افراد نسبت داد در نتیجه امکان تشخیص تمام وبسایت‌هایی که کاربر از آنها بازدید کرده و کلماتی که جستجو کرده وجود دارد.

Avast از عملکرد خود در زمینه جمع آوری داده‌های کاربران دفاع کرد
شرکت Avast در پست روز سه شنبه خود به مشکل امنیتی موجود در این فرایند اشاره ای نکرده است و فقط یک نگاه اجمالی به نحوه متقاعد کردن کاربران برای صدور مجوز جمع آوری داده‌ها داشته است.
در پنجره نمایش داده شده ادعا می‌شود که “امکان استفاده از این داده‌ها برای شناسایی شما وجود ندارد” که این ادعا بر خلاف گزارشات PCMag است. در این پنجره برای توجیه جمع آوری داده‌های کاربران ادعا شده که انجام این کار برای حفظ امنیت آنها ضروری است در حالیکه همزمان از کاربران درخواست می‌کند که همان داده‌ها را در اختیار کمپانی تحلیل بازار Jumpshot که Avast مالکیت آن را در اختیار دارد، قرار دهند.
در ادامه این پنجره پاپ‌آپ نوشته شده “این فرایند برای جمع آوری سرمایه مورد نیاز جهت حفظ امنیت شما انجام می‌شود.”
Avast در پست وبلاگی روز سه شنبه خود بر توجیه جمع آوری تاریخچه مرورگر کاربران متمرکز شد. این فرایند جمع آوری اطلاعات از طریق ابزاری انجام می‌شود که کار اسکن URL را انجام می‌دهد و برای تشخیص و نشانگذاری وبسایت‌های مخرب طراحی شده است.
این کمپانی اعلام کرد: “امروزه دنیای امنیت سایبری با داده‌ها نیرو می‌گیرد. ما از داده‌های جمع آوری شده از روی دستگاه‌های کاربرانمان برای تحلیل حجم انبوه داده‌های مربوط به تهدیدات امنیتی به کمک هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنیم که الگوهای این خطرات امنیتی و مشکلات امنیتی را به گونه ای تحلیل می‌کنند که انسان‌ها قادر به آن نیستند. هر ماه Avast در سراسر جهان با ۱٫۵ میلیارد تلاش برای حمله مقابله می‌کند. این نبرد به کمک داده‌ها انجام می‌گیرد و به کمک آن حل می‌شود.”
اما این شرکت در کنار این توجیهات اعلام کرده که قصد دارد داده‌های غیرقابل شناسایی را به بازاریاب‌ها بفروشد. این کار از طریق شرکت تابع Jumpshot صورت می‌گیرد که کمپانی‌هایی همچون گوگل، پپسی و اینتویت جزء مشتریان آن هستند.
به گفته شرکت Avast “ایده و هدف اصلی ما ایجاد یک راهکار ابتکاری جهت فراهم کردن تحلیل‌ها و اطلاعات آماری مربوط به الگوهای خرید مشتریان برای بازاریاب‌ها بوده تا به جای روش هدفگیری کاربران که در دنیای وب بسیار پرکاربرد است، مورد استفاده قرار بگیرد.”
تا این لحظه شرکت Avast هیچ اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد فرایند غیرقابل شناسایی کردن داده‌های کاربران یا شرکت‌هایی که این اطلاعات به آنها فروخته شده، فراهم نکرده است. اما PCMag و Motherboard به اسنادی دست پیدا کردند که نشان می‌دهد جستجوهای اینترنتی کاربران Avast از جمله جستجوی محتوای مستهجن در اختیار مشتریان شرکت Jumpshot قرار گرفته است.
به گفته محققین امنیتی برای اینکه محصولات آنتی ویروس شرکت Avast بتوانند کار خود را انجام دهند، نیازی به جمع آوری چنین جزئیاتی از تاریخچه مرورگر کاربران ندارند. اما شرکت Jumpshot از این کسب و کار میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده است.
Avast در دفاع از خود تاکید دارد که کاربران آنتی ویروس‌های رایگان این شرکت خودشان می‌توانند انتخاب کنند که در این فرایند جمع آوری اطلاعات مشارکت داشته باشند یا خیر. در واقع می‌توان هنگام نصب این جمع آوری داده‌ها را غیرفعال کرد یا بعداً از طریق تنظیمات این کار را انجام داد. اما بازاریابی‌ها و تبلیغات این شرکت در رابطه با حریم خصوصی به گونه ای است که باعث می‌شود کاربران آن تصور کنند داده‌هایشان در امنیت کامل به سر می‌برند.
Avast از اظهارنظر بیشتر درباره این موضوع خودداری کرده است.

 

 

منبع : PCMAG

MAGadmin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هشت =

پست بعدی

معرفی 9 خوراکی برای کاهش فشار خون

ی فوریه 2 , 2020
معرفی ۹ خوراکی برای کاهش فشار خون نظارت بر فشار خون یکی از بهترین راه‌های حفظ سلامتی است. از آنجا که همیشه پیشگیری بهترین درمان محسوب می‌شود، بهتر است شما هم پیش از این که دچار مشکلاتی مثل افزایش فشار خون شوید، خوراکی‌های درست و مناسبی را انتخاب کنید. فشار […]
معرفی 9 خوراکی برای کاهش فشار خون