مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

میچل در این مصاحبه درباره تهدید به مرگ، ماجرای رکورد جهانی گینس و دلیل جذابیت بازی کردن نقش شخصیت شرور صحبت می‌کند

شاید این نام برای شما آشنا نباشد اما اگر مستند بازی ویدیویی King of Kong در سال ۲۰۰۷ را تماشا کرده باشید، بعید است چهره این شخص را فراموش کنید؛ بیلی میچل اولین چهره ضد قهرمانی esports.

اما بیلی میچل کیست؟ میچل که توسط Masaya Nakumara خالق Pacman پس از رسیدن به بالاترین سطح امتیاز مورد تمجید قرار گرفت، مدتهاست یکی از گیمرهای شناخته شده در سطح جهان محسوب می‌شود. او برای سال‌ها یک قهرمان بازی‌های آرکید و نمونه‌ای از تبدیل شدن یک گیمر به یک ستاره پرطرفدار است. اما شهرت بیلی به همان سرعتی که به دست آمده بود، تبدیل به بدنامی شد.

تولد چهره‌ای منفور

با شخص شرور اصلی ورزشها ، بیلی میچل The King of Kong’s آشنا شوید

پس از کنار زدن قهرمان Donkey Kong و ثبت امتیاز جدید در این بازی، به نظر می‌رسید که بیلی عنوان قهرمان جهانی Donkey Kong را هم تصاحب می‌کند. اما در سال ۲۰۰۴، یک فرد ناشناس موفق شد تاج میچل را از او پس بگیرد. Steve Wiebe توانست رکورد جدیدی را ثبت کند که پیش از این برای نینتندو کلاسیک غیرممکن به نظر می‌رسید و این اقدام منجر به ایجاد نبردهای شدیدی بین گیمرها برای رسیدن به بالاترین امتیاز شد.

این اتفاقات در مستند King Of Kong که سال ۲۰۰۷ منتشر شد به تصویر کشیده شد. در این مستند، به ترفندهای میچل برای حفظ عنوان خودش اشاره شد و پس از آن بیلی میچل افسانه یک شبه تبدیل به دشمن بازی‌های رقابتی شد. در نهایت پس از چند سال اعتراض، در سال ۲۰۱۸ رتبه بالاترین امتیاز در بازی Donkey Kong از میچل سلب شد.

در مصاحبه ویدیویی که اخیراً با میچل صورت گرفت، انتظار می‌رفت او که یکی از منفورترین چهره‌ها در اینترنت محسوب می‌شود ناراحت و خسته به نظر برسد اما چهره او کاملاً بشاش و خوشحال بود. علت این خوشحالی این بود که میچل توانسته پس از حدود یک سال نبرد و درگیری رتبه جهانی گینس خودش برای بازی Donkey Kong را دوباره به دست آورد و با خوشحالی در رابطه با شهرت خودش و اتفاقاتی که برای او رخ داد صحبت می‌کند.

ضد قهرمان تمام آمریکاییِ بازی‌های آرکید

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

به گفته میچل “شرایط خیلی عجیب و بی رحم بود. از یک طرف دنبال کننده، هدیه و پیشنهاد ازدواج دریافت می‌کردم و از طرفی دیگر نامه‌های نفرت آمیز و تهدید به مرگ.”

حتی در تماس Google Hangouts هم حضور قوی و اقتدارگرایانه میچل حس می‌شود. او با چشمانی باز و اعتماد بنفسی مثال زدنی صحبت می‌کند و می‌گوید: “البته باید توجه داشته باشید که مستندها هم یک نوع فیلم هستند. در مستند King Of Kong همه چیزهای بد ادیت شد تا من شخصیتی انسانی تر پیدا کنم!”

با توجه به اینکه میچل علاقه زیادی به صحبت کردن دارند، فرصت را غنیمت شمره و از او درباره سلب رکوردش در سال ۲۰۱۸ و اعطای مجدد آن به او پرسیدیم.

میچل از این سوال استقبال کرد و گفت “در مصاحبه قبلی کلی سوال از من شد و آخرین سوال مربوط به این موضوع جنجالی بود.”

او در پاسخ به این سوال به این نکته اشاره کرد که رابطه‌ای ۳۶ ساله با گینس داشته و به گفته او “فکر می‌کردم که گینس سریع تر عمل کند. وقتی چیزی را در فیلم تماشا می‌کنید همه اتفاقات ظرف یک ساعت رخ می‌دهند اما در زندگی واقعی همه چیز به این سرعت پیش نمی‌رود؛ با این حال هر زمان با یکی از نماینده‌های گینس صحبت می‌کنید، متوجه میزان زمان و کاری که در این بازه زمانی صرف می‌کنند می‌شوید و نسبت به کار آنها حس رضایت و احترام پیدا می‌کنید.”

هر چیزی که می‌بینید را باور نکنید

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

قرار است میچل در یک تورنمت Pac-Man در Antstream  شرکت کند.

در فضای آنلاین به نظر نمی‌رسد که کاربران احترام و علاقه‌ای برای میچل قائل باشند. با توجه به آنچه که در مستند King of Kong به تصویر کشیده شده، صدها هزاران نفر بر این باورند که میچل برای رسیدن به این رتبه و امتیاز تقلب کرده و عنوان Wiebe را از او دزدیده است.

“وقتی از من سوال می‌شود که آیا کسی در این بازی تقلب کرده؟ من در جواب می‌گویم عوامل تولید مستند King of Kong در حال ساختن یک فیلم بودند و کارشان را هم خیلی خوب انجام دادند. اما این فیلم برای سرگرمی بود. یعنی واقعاً فکر می‌کنید وقتی به رکورد جهانی رسیدم با تلفن منزل من تماس گرفتند؟ راستش من الان در منزلم تلفن ندارم، سال ۲۰۰۴ هم نداشتم.”

آنچه که باعث تعجب من شد این بود که میچل با شخصیتی که در King of Kong به تصویر کشیده شده بود تفاوت زیادی داشت. هر چند او جسور و بسیار مغرور به نظر می‌رسید اما این قهرمان سابق، پشت تکبرش یک گیمر پرشور و چهره‌ای جذاب است. میچل که پلیر قرن شناخته می‌شود، کاملاً مشتاق است به گیمرهایی که با همین مشکل نفرت و بدنامی روبرو می‌شوند کمک کند.

به گفته او “پلیرها هستند که باعث جذابیت بازی می‌شوند. بازی‌های ویدیویی یک بیزنس هستند نه چیز دیگری، esports به این بازی‌ها محبوبیت و شور و اشتیاق بخشید. بازی‌های آرکید هم جذاب بودند اما این آرکیدی‌ها بودند که این دوره را ساختند. به نظرم آنچه که باعث رونق این عرصه می‌شود تاکید بیشتر بر سازماندهی، حمایت پلیرها و مشارکت در مسیر ورزش است.”

ملاقات با فن‌های میچل

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

 

اگر یک نفر باشد که باعث جذابیت گیمینگ رقابتی شده، بدون شک این شخص بیلی میچل است. با وجود اینکه King of Kong حدود ۱۳ سال پیش پخش شد، به گفته هانس گروبر چهره شناخته شده گیمینگ، هنوز هم میچل با بمباران ایمیل طرفداران روبروست.

میچل می‌گوید: “یک برنامه رادیویی با یکی از دوستانم داشتم. ۵ دقیقه آخر برنامه که محبوبترین قسمت برنامه بود، ایمیل‌های تنفرآمیز با بیلی میچل نام داشت. من بعضی از این نامه‌های نفرت آمیز را می‌خواندم و رتبه او دو برابر می‌شد.”

هر چند جای تردید نیست که شهرت و بدنامی میچل هر دو ناشی از این اتفاق بودند اما مواجه شدن دائم با پیام‌های نفرت انگیز کار ساده‌ای نیست.

“اشخاصی هستند که هیچ وقت آنها را ندیدم، با آنها صحبت نکردم ولی به شدت از من متنفرند. درک این موضوع برای من سخت است اما این موضوع به من اثبات می‌کند که اگر این نفرت فقط برای بخش کوچکی از جامعه وجود داشته باشد، پس کار من واقعاً خوب بوده.”

اما از نظر میچل ظاهراً بازی کردن نقش یک شخص شرور کار سختی نیست. در واقع اگر به او امکان انتخاب داده شود، باز هم با کمال میل همان کارهای قبلی را انجام می‌دهد.

تبدیل شدن از دشمن به حامی esports

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

“قصد توهین به هیچ کس را ندارم اما همین شخصیتی که الان دارم را به هر شخصیت دیگری ترجیح می‌دهم. Steve Wiebe ؟ او موی بور و چشمان آبی رنگ دارد و نمی‌تواند نقش آدم بد را بازی کند! در مستند Pacman در سال ۲۰۰۷ من  نقش آدم خوبه را داشتم ولی توجه چندانی به این کاراکتر جلب نشد. چرا؟ چون از هر کسی بپرسید که یکی از شخصیت‌های جنگ ستارگان را نام ببرند، به احتمال زیاد نام Darth Vader را خواهید شنید. آدم بدها جذابیت بیشتری دارند.”

باز هم به عنوان شخصی که بعضی گیمرها او را خائن به esports می‌دانند، میچل وقت زیادی را برای حمایت از esports صرف می‌کند. او به عنوان یکی از اولین ستاره‌های esports هدفش را حمایت از گیمینگ رقابتی می‌داند تا وقتی که این حوزه احترام و توجهی که لیاقتش را دارد پیدا کند.

“سالها از این ویژگی حمایت می‌کردم که در esports سازماندهی اهمیت زیادی دارد. در بازی بولینگ، لیگ هست، بازیکنان هستند و همه اخبار پخش می‌شوند دلیل همه اینها سازماندهی منظم است و پلیرهایی که در آن مشارکت می‌کنند، مورد توجه و احترام هستند. همیشه فکر می‌کردم که این شرایط باعث می‌شود بازی‌های ویدیویی چه به شکل فوتبال، بیسبال یا بسکتبال در مسیری قرار بگیرند که سازماندهی شده باشند و با گذشت زمان این سازماندهی بیشتر می‌شود.”

هر چند میچل به بازی‌های قبلی که او را تبدیل به یک قهرمان کردند پایبند است اما او برای esports مدرن هم احترام قائل است.

“من به esports احترام می‌گذارم و آن را دنبال می‌کنم چون نسبت به آنچه در ابتدا بود، تکامل یافته و متحول شده است. اگر الان می‌توانستید از برادران رایت بپرسید که نظر شما درباره راکت چیست؟ بدون شک هیچ نظری نداشتند و اصلاً آن را درک نمی‌کردند اما قطعاً از چنین فناوری و محصولی استقبال می‌کردند چون خودشان هم در شکل گیری آن نقش داشتند.”

تحول esports

مصاحبه با چهره بد esports، بیلی میچل

به گفته میچل “هرگز تصور نمی‌کردم که esports یک روز به این مرحله برسد. یعنی حالا می‌توانید به راحتی روی مبل اتاق خودتان با یک نفر از آن سوی جهان که مدیر یک شرکت و در حال استراحت و صرف ناهار است، رقابت کنید. در دهه ۸۰ چنین چیزی حتی در فیلم‌های علمی تخیلی هم قابل تصور نبود.”

پس از اینکه آلن ریکمن به خاطر بازی کردن نقش هانس گروبر در خیابان مورد بدرفتاری قرار گرفت، از میچل سوال شد که آیا از نظر او چهره‌های گیمینگ رقابتی هم با چنین سرنوشتی روبرو می‌شوند:

میچل پاسخ داد “هرگز یک تجربه منفی رو در رو نداشتم. در شبکه‌های اجتماعی ممکن است فردی که با شما روبرو شده یک پسر ۴۰ ساله باشد که هنوز با مادرش زندگی می‌کند و آخرین باری که حمام رفته وقتی بوده که من به رکورد Pac-Man رسیدم! چنین اشخاصی پشت کیبورد لحن متفاوتی دارند و نمی‌توان به آنها دسترسی داشت پس من هم برخوردی جدی با این مسئله ندارم.”

علیرغم اقلیت آنلاینی که برخورد بدی با میچل دارند، او رفتار طرفدارانش را عمدتاً مثبت می‌داند چه در محیط‌های عمومی و چه در گردهمایی‌ها یا حتی برای خرید به فروشگاه سر می‌زند.

“روزی نبوده که مردم من را نشناسند یا سلام و گفتگو نکنند. سال‌هاست که همینطور بوده و به خودم قول دادم که همیشه قدردان این مسئله باشم.”

“هنوز هم پیشنهاد ازدواج و تهدید به مرگ دریافت می‌کنم اما با همه تلاشی که برای حمایت از گیمینگ رقابتی انجام دادم، اگر آدم بد بودن من به پیشرفت این عرصه می‌کند، من کاملاً راضی هستم.”

 

 

مجله تکنولوژی تکین مال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =

پست بعدی

احتمال رونمایی از گلکسی S21 سامسونگ در ماه ژانویه قوت گرفت

د نوامبر 23 , 2020
احتمال رونمایی از گلکسی S21 سامسونگ در ماه ژانویه قوت گرفت تقریباً قطعی شده که گلکسی S21 سامسونگ (که قبلاً به آن گلکسی S30 گفته می‌شد) در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ رونمایی می‌شود اما حالا اطلاعات جدیدتری درباره این گوشی جدید و پیشرفته سامسونگ به دست ما رسیده است. طبق […]
احتمال رونمایی از گلکسی S21 سامسونگ در ماه ژانویه قوت گرفت